Takýto zvuk vydávajú rastliny, keď sú smädné alebo trpia

Vedeli ste, že rastliny vydávajú zvuky?
Smädné alebo vystresované rastliny vydávajú praskavé zvuky, ktoré ľudské ucho nezachytí, tvrdí výskum publikovaný v časopise Cell.
Vedci z Tel Avivskej univerzity použili špeciálne mikrofóny na zaznamenávanie ultrazvukových zvukov, ktoré produkujú rastliny paradajok a tabaku vo vnútri zvukovo chránenej krabice a skleníka.
Na identifikáciu stavu rastlín, vrátane toho, či boli dehydrované alebo choré, vyvinuli vedci na základe zistených zvukov modely strojového učenia.
Z predchádzajúcich štúdií vieme, že vibrometre pripojené k rastlinám zaznamenávajú ich vibrácie. Nová štúdia sa však zaoberala otázkou, či sa tieto vibrácie stávajú aj vzduchom prenášanými zvukovými vlnami.
Výskumníci umiestnili rastliny do boxu v suteréne bez hluku v pozadí, pričom asi 10 centimetrov od každej vzorky umiestnili ultrazvukové mikrofóny. Stredobodom pozornosti boli paradajky a tabakové rastliny, ale skúmala sa aj pšenica, kukurica, kaktusy a sliepky, informuje portál New York Post.
Predtým, ako ich dali do akustického boxu, postarali sa, aby niektoré rastliny neboli 5 dní polievané, niektorým odrezali stonku a ďalšie boli nedotknuté.
Rastliny bez stresu vydávajú menej zvukov
„Naším zámerom bolo otestovať, či rastliny vydávajú zvuky a či sú tieto zvuky nejakým spôsobom ovplyvnené stavom rastliny. Naše nahrávky ukázali, že rastliny v našom experimente vydávali zvuky pri frekvenciách 40-80 kilohertzov,” uviedla vo vyhlásení spoluautorka štúdie Lilach Hadany.
Rastliny bez stresu zvyčajne vydávali menej ako jeden zvuk za hodinu, zatiaľ čo rastliny, ktoré boli dehydrované a zranené, vydávali každú hodinu desiatky zvukov.
Vedci predpokladajú, v prírode zvuky vydávané rastlinami detegujú tvory, ako sú netopiere, hlodavce, rôzny hmyz a možno aj iné rastliny, ktoré sú schopné počuť zvuky vo vysokých frekvenciách a odvodzujú z nich relevantné informácie.
Ľudia by mohli tieto informácie využiť napríklad na správne zalievanie, ak by mali na to vhodné nástroje.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.