• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
11°Bratislava

Polievanie rastlín na najvyšších policiach? Takto to bude najjednoduchšie

  • 9:45 29.03.2023
  • Bratislava
Polievanie rastlín na najvyšších policiach? Takto to bude najjednoduchšie

Izbovým rastlinám často nachádzame miesto na vrchu knižnice, kvetinovej steny alebo ich nechávame visieť zo stropu. Vďaka tomu izba pôsobí útulne či zaujímavo. Polievanie takto umiestnených rastlín môže byť náročné.

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako si zalievanie rastlín na horných poličkách zjednodušiť.

Klasika: Rebrík alebo schod

Použitie rebríka či pomocného schodu je vhodné pri malom množstve rastlín a tiež vtedy, ak si chcete byť istý, že jednotlivé rastliny zalievate správne. Určite to však trvá zo všetkých spôsobov najdlhšie a je to celkom otravné.

Najlepší spôsob, ako zalievať rastliny, aby ste sa uistili, že dostali správne množstvo, a zároveň ich nenechať zaliate vo vode, aby hnili, je zalievať ich nad umývadlom. To znamená, že ich fyzicky premiestnite z police a poskytnete im správnu výživu.

Použite glazované alebo plastové kvetináče

Aj typ kvetináča môže ovplyvniť, ako často dané rastliny potrebujú zalievať. Terakotové kvetináče napríklad odoberajú vlhkosť z pôdy, čím rastlinu vysušujú. Terakota je typ kameniny navrhnutý tak, aby rýchlo vysychal, vďaka čomu je ideálny pre rastliny, ako sú sukulenty a kaktusy, ktoré najlepšie rastú v dobre priepustnej pôde.

Vo väčšine prípadov vám však glazovaný alebo plastový črepník dopraje medzi jednotlivými polievaniami pár dní navyše.

Pestujte rastliny bez pôdy

Mnohé rastliny nepotrebujú pre svoj rast pôdu. Hydropónia je vhodným riešením pre rastliny, ktoré chcete umiestniť na najvyššie miesta. Tento prístup totiž vyžaduje minimálnu údržbu a nevyžadujú časté zavlažovanie. Je však potrebné raz za čas vymeniť vodu, prípadne ju doplniť.

Použite záhradný postrekovač

Záhradný postrekovač je mimoriadne užitočné zariadenie na podávanie insekticídov alebo hnojív do skleníka alebo na vonkajšie plodiny. Využijete ho aj pri starostlivosti o izbové rastliny. Postrekovač má dlhšiu trysku, ktorou dosiahnete aj na vyššie police. Uistite sa však, máte postrekovač špeciálne určený pre izbové rastliny a nie ten, ktorý sa predtým používal na vonkajšie hnojenie pesticídmi.

Automatický zavlažovací systém

Automatický zavlažovací systém zvyčajne funguje na systéme kvapkovej závlahy. Nielenže sa vďaka tomu nebudete musieť stále namáhať zalievaním, ale tieto typy systémov sú schopné ušetriť najmenej 60 % vody. Nadmerné alebo nedostatočné zavlažovanie môže spôsobiť smrť rastlín, ale nestane sa to s automatickým zavlažovacím systémom.

Na vrchné police odolné rastliny

Pre ťažko dostupné police si vyberajte odolné rastliny, ktoré vyžadujú menej zálievky. Rastliny, ako zamiokulkas či pothos, vyžadujú menej vody a pozornosti ako iné izbové rastliny. Zálievku potrebujú iba približne každý druhý týždeň, a nie týždenne. Práve také rastliny sa hodia najlepšie na najvyššie police.

Zdroj: Info.sk, MB, realsimple.com, wakeupandplant.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

VČERA - 19:10Zaujímavosti

Dron zachytil prekvapivé zábery strateného huskyho.

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz "skryté" časti Spišského hradu

VČERA - 8:55Zaujímavosti

Na Spišskom hrade pripravili na novú turistickú sezónu viacero noviniek.

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

VČERA - 7:06Zaujímavosti

Podľa uznávaného futurológa Raya Kurzweila, z ktorého predpovedí sa vyplnilo takmer 86 percent, technológia v roku 2029 dosiahne nový míľnik, ktorý ovplyvní aj ľudstvo.

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

22:09 15.04.2024Zaujímavosti

Počas pristávania lietadla sa pasažieri na palube môžu stretnúť s celým radom nepríjemných zvukov, ktoré stupňujú strach z lietania. Často sa ich však vôbec netreba báť.