Nekvitne vám lopatkovec? Časté chyby, ktoré spomaľujú kvitnutie, a ako sa oň správne starať
- 19:54 18.03.2023
- Bratislava
Lopatkovec patrí k obľúbeným izbovým rastlinám aj vďaka tomu, že si nevyžaduje náročnú starostlivosť. Niektoré chyby však môžu viesť k spomaleniu jeho kvitnutia.
Obľúbený lopatkovec, ktorý má lesklé zelené listy a jemné biele kvety, do domov prináša nielen oživenie, ale podľa povier aj šťastie, pokoj, nádej a prosperitu. Pestovatelia ho vyhľadávajú najmä pre nízke nároky na starostlivosť, ale aj krásne kvety, ktoré vydržia kvitnúť až mesiac. Ďalšou z výhod lopatkovca v domácnosti je jeho schopnosť čistiť ovzdušie.
Nízke nároky tejto rastliny však automaticky nesvedčia o tom, že sa pri pestovaní nemožno pomýliť. Nesprávna starostlivosť môže viesť k spomaleniu kvitnutia alebo jeho úplnému zastaveniu.
Ktorým chybám sa pri pestovaní lopatkovca rozhodne treba vyhnúť?
1. Priveľa vody
V snahe zabrániť vysychaniu rastliny sa pestovatelia uchyľujú k opačnému extrému – prelievaniu. Ide pritom o jednu z najčastejších príčin úhynu všetkých druhov rastlín v domácnosti. Obzvlášť citlivé na tento prešľap sú lopatkovce.
Pôda rastliny by nemala byť príliš mokrá ani suchá, ale jemne vlhká. Kvet by takisto nemal dlho stáť v nahromadenej vode, čo môže spôsobiť hnitie koreňov.
Pred polievaním vždy prstom skontrolujte vlhkosť substrátu. Nestačí však hľadieť len na jeho povrch – zamerajte sa aj na vlhkosť v hĺbke niekoľkých centimetrov. Ak je pôda suchá, môžete ju poliať, ideálne filtrovanou vodou, ktorá neobsahuje chemikálie toxické pre lopatkovec.
2. Málo hnojenia
Počas jari a leta podporíte rast a kvitnutie lopatkovca pravidelným alebo občasným hnojením. Špecializované hnojivá obsahujú živiny a prospešné látky, ktoré vo vode nenájdete, a preto dodávajú rastlinám všetky potrebné prostriedky na ďalšie kvitnutie.
3. Málo vlhkosti
Keďže pôvodne pochádzajú z dažďových pralesov, lopatkovce milujú teplé a vlhké prostredie, ktoré im treba dopriať aj v interiéri, čo je náročné najmä počas zimy, keď zapnuté kúrenie oberá vzduch o vlahu.
Pomôžte si niekoľkými tipmi: umiestnite lopatkovec do vlhkejšej miestnosti, napríklad do kuchyne alebo kúpeľne. V suchších miestnostiach dbajte na pravidelné rosenie a polievanie, takisto často vetrajte. Mali by ste tiež pravidelne utierať prach na jeho listoch.
4. Priveľa slnka
Rastlina si pre správny rast vyžaduje kontakt s nepriamym slnkom – slnečné lúče ju totiž môžu spáliť. Môžete ju umiestniť aj do tmavej miestnosti alebo tmavého rohu, kde slnko bežne nepreniká.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.