• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
19°Bratislava

Nekvitne vám lopatkovec? Časté chyby, ktoré spomaľujú kvitnutie, a ako sa oň správne starať

  • 19:54 18.03.2023
  • Bratislava
Nekvitne vám lopatkovec? Časté chyby, ktoré spomaľujú kvitnutie, a ako sa oň správne starať

Lopatkovec patrí k obľúbeným izbovým rastlinám aj vďaka tomu, že si nevyžaduje náročnú starostlivosť. Niektoré chyby však môžu viesť k spomaleniu jeho kvitnutia.

Obľúbený lopatkovec, ktorý má lesklé zelené listy a jemné biele kvety, do domov prináša nielen oživenie, ale podľa povier aj šťastie, pokoj, nádej a prosperitu. Pestovatelia ho vyhľadávajú najmä pre nízke nároky na starostlivosť, ale aj krásne kvety, ktoré vydržia kvitnúť až mesiac. Ďalšou z výhod lopatkovca v domácnosti je jeho schopnosť čistiť ovzdušie.

Nízke nároky tejto rastliny však automaticky nesvedčia o tom, že sa pri pestovaní nemožno pomýliť. Nesprávna starostlivosť môže viesť k spomaleniu kvitnutia alebo jeho úplnému zastaveniu.

Ktorým chybám sa pri pestovaní lopatkovca rozhodne treba vyhnúť?

1. Priveľa vody

V snahe zabrániť vysychaniu rastliny sa pestovatelia uchyľujú k opačnému extrému – prelievaniu. Ide pritom o jednu z najčastejších príčin úhynu všetkých druhov rastlín v domácnosti. Obzvlášť citlivé na tento prešľap sú lopatkovce.

Pôda rastliny by nemala byť príliš mokrá ani suchá, ale jemne vlhká. Kvet by takisto nemal dlho stáť v nahromadenej vode, čo môže spôsobiť hnitie koreňov.

Pred polievaním vždy prstom skontrolujte vlhkosť substrátu. Nestačí však hľadieť len na jeho povrch – zamerajte sa aj na vlhkosť v hĺbke niekoľkých centimetrov. Ak je pôda suchá, môžete ju poliať, ideálne filtrovanou vodou, ktorá neobsahuje chemikálie toxické pre lopatkovec.

2. Málo hnojenia

Počas jari a leta podporíte rast a kvitnutie lopatkovca pravidelným alebo občasným hnojením. Špecializované hnojivá obsahujú živiny a prospešné látky, ktoré vo vode nenájdete, a preto dodávajú rastlinám všetky potrebné prostriedky na ďalšie kvitnutie.

3. Málo vlhkosti

Keďže pôvodne pochádzajú z dažďových pralesov, lopatkovce milujú teplé a vlhké prostredie, ktoré im treba dopriať aj v interiéri, čo je náročné najmä počas zimy, keď zapnuté kúrenie oberá vzduch o vlahu.

Pomôžte si niekoľkými tipmi: umiestnite lopatkovec do vlhkejšej miestnosti, napríklad do kuchyne alebo kúpeľne. V suchších miestnostiach dbajte na pravidelné rosenie a polievanie, takisto často vetrajte. Mali by ste tiež pravidelne utierať prach na jeho listoch.

4. Priveľa slnka

Rastlina si pre správny rast vyžaduje kontakt s nepriamym slnkom – slnečné lúče ju totiž môžu spáliť. Môžete ju umiestniť aj do tmavej miestnosti alebo tmavého rohu, kde slnko bežne nepreniká.

Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Bývalá stewardka sa podelila o svoje skúsenosti z práce v niekoľkých aerolinkách.

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Pri hnojení čučoriedok je potrebný trochu iný prístup a aj látky, keďže čučoriedky si vyžadujú rozdielne podmienky ako iné rastliny vo vašej záhrade.

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

VČERA - 18:35Zaujímavosti

Pažítku pozná každý a mnohí majú radi. Dokážete z nej však zužitkovať viac ako len zelené stonky, takže rozhodne nezabúdajte ani na kvety.

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

VČERA - 12:59Zaujímavosti

V sobotu sa v Bratislave koná charitatívne adopčné podujatie Nájdite sa...! so zvieratkom z útulku.