• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.3.2023Meniny má Marián
10°Bratislava

Posúvate povinnosti na neskôr? Môže sa to odraziť aj na vašom zdraví

  • 11:36 26.01.2023
  • Bratislava
Posúvate povinnosti na neskôr? Môže sa to odraziť aj na vašom zdraví

Odsúvate povinnosti a úlohy na neskôr? Môže sa to odraziť na vašom zdraví, tvrdia štúdie.

Štúdie zistili súvislosť medzi prokrastináciou a zlým zdravotným stavom. Spája sa s vyššou mierou stresu, nezdravým životným štýlom a odďaľovaním návštevy lekára so zdravotnými problémami.

Tieto štúdie nám však vzhľadom na ich charakter nemôžu povedať smerovanie tohto prepojenia. Spôsobuje prokrastinácia zlé fyzické a duševné zdravie, pretože ľudia odkladajú začiatok nového cvičebného režimu alebo návštevu lekára so zdravotným problémom? Alebo je to naopak? Vedie zlé fyzické zdravie ľudí k otáľaniu, pretože teraz nemajú energiu na to, aby túto úlohu zvládli?

Vedci uskutočnili longitudinálnu štúdiu – teda štúdiu, ktorá sledovala ľudí počas určitého časového obdobia a merala v rôznych bodoch štúdie. Do štúdie prijali 3 525 študentov z ôsmich univerzít v Štokholme a okolí a požiadali ich o vyplnenie dotazníkov každé tri mesiace počas jedného roka.

Štúdia, publikovaná v JAMA Network Open, mala za cieľ zistiť, či študenti, ktorí prokrastinujú, majú vyššie riziko zlého duševného a fyzického zdravia. Z 3 525 študentov, ktorých prijali, 2 587 odpovedalo na následný dotazník o deväť mesiacov neskôr, kde sa meralo niekoľko zdravotných výsledkov.

Študenti s väčšou tendenciou prokrastinovať na začiatku štúdie boli porovnaní so študentmi s nižšou tendenciou. Výsledky ukázali, že vyššie úrovne prokrastinácie boli spojené s o niečo vyššími príznakmi depresie, úzkosti a stresu o deväť mesiacov neskôr.

Študenti s vyššou úrovňou prokrastinácie tiež častejšie hlásili zneschopňujúce bolesti v ramenách alebo rukách, horšiu kvalitu spánku, väčšiu osamelosť a väčšie finančné ťažkosti. Tieto asociácie zostali, aj keď vedci vzali do úvahy ďalšie faktory, ktoré mohli asociáciu ovplyvniť, ako je vek, pohlavie, úroveň vzdelania rodičov a predchádzajúce fyzické a psychiatrické diagnózy.

Hoci žiadny konkrétny zdravotný výsledok nebol silne spojený s prokrastináciou, výsledky naznačujú, že prokrastinácia môže byť dôležitá pre širokú škálu zdravotných výsledkov, vrátane duševných problémov, invalidizujúcej bolesti a nezdravého životného štýlu.

V predchádzajúcich štúdiách boli účastníci hodnotení iba v jednom časovom bode, takže bolo ťažké vedieť, ktorá z podmienok bola prvá: prokrastinácia alebo zlý zdravotný stav. Tým, že študenti odpovedali na dotazníky v niekoľkých časových bodoch, si mohli byť výskumníci istí, že pred meraním ich zdravia boli prítomné vysoké úrovne prokrastinácie.

„Stále je však možné, že iné faktory, ktoré sa v našej analýze nezohľadnili, by mohli vysvetliť súvislosti medzi prokrastináciou a následnými zlými zdravotnými výsledkami. Naše výsledky nie sú dôkazom príčiny a následku, ale naznačujú to silnejšie ako predchádzajúce prierezové štúdie,” napísali autori štúdie v článku uverejnenom na portáli The Conversation.

Stres z nesplnených úloh vplýva aj na fyzickú pohodu

Neustále čakajúce termíny alebo stále ignorovanie základných vecí, ktoré si vyžadujú pozornosť, nevyhnutne spôsobujú starosti a stres, píše portál People One Health. Keď neustále meškáte, máte sklony k sebakritike a pocitom hanby, tlaku a dokonca neschopnosti.

Tento stres rastie a ovplyvňuje fyzickú pohodu. Nie je nezvyčajné, že chronickí prokrastinátori pociťujú zdravotné problémy súvisiace so stresom, ako sú bolesti hlavy, tráviace problémy a nespavosť. Ten istý stres tiež znižuje imunitný systém a robí nás zraniteľnými voči prechladnutiu, chrípke a infekciám.

Každý občas niečo odloží, no prokrastinátori sa chronicky vyhýbajú ťažkým alebo komplikovaným úlohám alebo situáciám, ktoré spôsobujú nepohodlie. Prokrastinátori majú tendenciu zostať zaneprázdnení rozptyľovaním, ktoré prináša okamžité uspokojenie, namiesto toho, aby pracovali na dlhodobej odmene dôsledného sledovania.

Dá sa to liečiť

Pre bežných prokrastinátorov majú vedci dobré správy. Klinické štúdie ukázali, že kognitívno-behaviorálna terapia je účinná pri znižovaní prokrastinácie.

Liečba pomáha človeku prekonať prokrastináciu rozdelením dlhodobých cieľov na krátkodobé ciele, zvládaním rozptýlenia, ako je vypnutie mobilných telefónov, a sústredením sa na úlohu napriek negatívnym emóciám.

Vyžaduje si to určité úsilie, takže to nie je niečo, čo človek môže urobiť, keď sa snaží dodržať konkrétny termín. Ale aj malé zmeny môžu mať veľký vplyv. Môžete si to vyskúšať sami. Môžete začať už dnes tým, že ak sa potrebujete sústrediť na nejakú úlohu, necháte svoj mobilný telefón v inej miestnosti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, theconversation.com, portal.peopleonehealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Keď bežné zvuky ničia život: Mizofónia trápi mnoho ľudí, niektorým robí zle aj zvuk dychu

Keď bežné zvuky ničia život: Mizofónia trápi mnoho ľudí, niektorým robí zle aj zvuk dychu

DNES - 20:37Zdravie

​Vyvolávajú vo vás niektoré zvuky úzkosť, znechutenie či intenzívny hnev?

Smrtiace vnútorné krvácanie: Nenápadný príznak, pri ktorom by vám mali blikať všetky kontrolky!

Smrtiace vnútorné krvácanie: Nenápadný príznak, pri ktorom by vám mali blikať všetky kontrolky!

DNES - 19:10Zdravie

Rakovina hrubého čreva môže v pokročilých štádiách viesť až k život ohrozujúcim príznakom, ako je vnútorné krvácanie. Tento nenápadný príznak ho spoľahlivo odhalí.

V USA sa šíri nebezpečná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť, objavila sa aj v Európe

V USA sa šíri nebezpečná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť, objavila sa aj v Európe

19:34 23.03.2023Zdravie

V amerických nemocniciach sa šíri potenciálne smrteľná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť.

Bojíte sa únavy po zmene času? Toto musíte spraviť ešte tento týždeň

Bojíte sa únavy po zmene času? Toto musíte spraviť ešte tento týždeň

7:44 23.03.2023Zdravie

​Túto nedeľu (26. marca) dôjde k zmene zimného času na letný, čo mnohým pripraví nepríjemné chvíľky.

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?

7:24 22.03.2023Zdravie

Jablčný ocot si mnohí ľudia trpiaci psoriázou nanášajú na telo a pokožku hlavy.

Vosveteit.sk