Tento príznak nepodceňte, svedčí o smrteľnom uvoľňovaní vápnika do krvi!

Liek, ktorý sa využíva na liečbu a prevenciu srdcových ochorení, má na svedomí závažné vedľajšie účinky. V ojedinelých prípadoch môžu byť až fatálne.
Statíny sú lieky, ktoré sa aj na Slovensku užívajú na zníženie hladiny LDL („zlého“) cholesterolu v krvi. Pacientov tak chránia pred tvrdnutím a zužovaním krvných ciev, ktoré tento typ cholesterolu vyvoláva.
Tak, ako pri iných liekoch, aj u statínov zaznamenávame niekoľko vedľajších účinkov, ktoré môžu sprevádzať ich užívanie. Pacienti sa často sťažujú napríklad na bolesti svalov, v odborných kruhoch známe ako myalgia.
K menej častým, ale možným vedľajším účinkom užívania niektorých statínov patrí aj potenciálne smrteľné riziko prenikania vápnika do krvi. Tento proces môže mať na svedomí následnú polyúriu, teda časté močenie.
Hyperkalcémia, ktorá sa spomína najmä v súvislosti s liečivom atorvastatín, môže v pokročilom štádiu poškodiť obličky a obmedziť ich schopnosť čistiť krv a vylučovať tekutiny. To môže viesť ku komplikáciám s nervovou sústavou, ktoré sa prejavujú zmätením, demenciou až kómou a smrťou.
Medzi následkami vysokej hladiny cholesterolu a užívania statínov panuje priepasť v tom, do akej miery sú o nich ľudia oboznámení. Statíny totiž v krátkodobom horizonte potenciálne predstavujú oveľa väčšiu hrozbu ako cholesterol.
Americké medicínske výskumné a vzdelávacie centrum Mayo Clinic o nadbytku vápnika v krvi píše: „Hyperkalcémia môže zapríčiniť bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie a zápchu. Vo väčšine prípadov nadbytočný vápnik v krvi pochádza z kostí, ktoré sú tak oslabené, čo sa môže prejavovať ich bolesťou a svalovou slabosťou.“
Asi 20 percent pacientov s hyperkalcémiou sa stretáva aj s polyúriou, ktorá sa charakterizuje častým a nadmerným močením. Pacient s touto poruchou počas dňa vymočí o jeden až dva litre moču viac ako zdravý človek.
„Okamžitý nástup hyperkalcémie po podaní atorvastatínu naznačuje výraznú spojitosť medzi týmito dvoma faktormi,“ uvádza štúdia tureckej Selcuk University. Vedci v nej hovoria o vplyve statínov na metabolizmus kostí a interakciami lieku ako o možných príčinách.
Výskum z Turecka sa odvoláva na prípad z roku 2014, keď do nemocnice v meste Konya prijali 54-ročnú pacientku s hyperkalcémiou. Príznaky jej ochorenia sa zlepšili po tom, ako prestala užívať statíny.
Hoci je spojitosť užívania liekov s nadmerným množstvom vápnika v krvi zrejmá, nie je úplne jednoznačná. Lekári preto požadujú ďalší výskum, ktorý by sa bližšie pozrel na tento negatívny jav sprevádzajúci liečbu vysokého cholesterolu.
Pri užívaní atorvastatínu sa pacienti vo výnimočných prípadoch môžu stretnúť aj s dysúriou, teda bolestivým močením. Aj tento príznak však zvykne odznieť hneď po vysadení lieku a zmene liečby.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.