• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

„Zákon močenia“: Prečo by ste sa pri návšteve toalety mali držať pravidla 21 sekúnd?

  • 20:07 02.10.2021
  • Bratislava
„Zákon močenia“: Prečo by ste sa pri návšteve toalety mali držať pravidla 21 sekúnd?

Štúdia, ktorá si v roku 2015 vyslúžila Ig Nobelovu cenu, je v skutočnosti prínosná nielen pre zvieratá, ale aj pre ľudí. Ako dodržiavať pravidlo 21 sekúnd?

Ig Nobelova cena je ocenenie, ktoré sa každoročne odovzdáva autorom neobvyklých alebo triviálnych výsledkov výskumu, čím paroduje klasickú Nobelovu cenu.

V roku 2015 bola Ig Nobelova cena za fyziku udelená vedeckému tímu, ktorý natočil zvieratá v ZOO pri močení. Video malo pomôcť pri analýze dynamiky kvapalín, a nakoniec sa stalo predlohou pri tvorbe takzvaného „Zákona močenia,“ ktorý hovorí o rozličných spôsoboch močenia v závislosti od veľkosti živočícha.

Zákon močenia je jednoduchý, no zaujímavý. Autori v ňom vysvetľujú, že zvieratá s hmotnosťou prevyšujúcou 3 kilogramy vyprázdňujú svoj močový mechúr v priemere okolo 21 sekúnd. U menších a ľahších zvierat, ako sú napríklad potkany, sa močenie uskutoční v oveľa kratšom čase, a často netrvá viac ako sekundu.

Zdanlivo zbytočný výskum prispel k dôkazom o tom, že na dĺžku trvania močenia nevplýva len tlak močového mechúra, ale aj gravitácia. U menších zvierat je preto čas močenia skrátený povrchovým napätím moču.

„U väčších zvierat nájdeme dlhšiu močovú rúru, takže na ňu pôsobí väčšia gravitačná sila. Dĺžka rúry preto zrýchľuje únik moču, vďaka čomu sú zvieratá schopné vyprázdniť si mechúr za približne rovnaké časové trvanie,“ píšu vedci v ocenenej štúdii.

Pozorovanie zvierat pri močení nakoniec nie je také zbytočné, ako by sa mohlo zdať. Rozličné podmienky močenia totiž zohrávajú veľkú rolu pri diagnostike ochorení močového mechúra a použití myšacích a prasacích modelov v rámci urologických štúdií.

Vďaka zozbieraným údajom boli vedci schopní vyrátať rovnicu, ktorá určuje, ako dlho by malo trvať močenie jednotlivých živočíchov. Odchýlka by mohla poukazovať na zhoršené zdravie mechúra, opuchnutie, infekciu alebo problémy s prostatou.

Pravidlo 21 sekúnd

Pravidlo 21-sekundového močenia môžete podľa urologičky Nicole Eisenbrownovej dodržiavať v záujme sledovania vlastného zdravotného stavu. Stačí, keď si odmeriate priemerný čas, ktorý strávite vykonávaním malej potreby.

Povedzme, že pracujete v zamestnaní, ktoré vám nedovoľuje navštíviť toaletu v ľubovoľnom čase (napríklad pedagóg). Je preto možné, že moč často zadržiavate až do príchodu prestávky. Časté opakovanie tohto zvyku vedie až k chronickému zväčšeniu močového mechúra a funkčným problémom.

Ak naopak močíte príliš často (o čom neraz svedčí priemerný čas močenia kratší ako 21 sekúnd), môžete skončiť s „hyperaktívnym močovým mechúrom“, pri ktorom častejšie pociťujete naliehavú potrebu močiť, hoci mechúr ešte nie je plný.

Čas močenia, ktorý je kratší alebo dlhší ako 21 sekúnd, môže poukazovať na menej závažné aj závažné problémy. Kratší čas je napríklad často príznakom močových kameňov, či cystitídy. Dlhšie močenie zas môže signalizovať problémy s prostatou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, arxiv.org, iflscience.com, wellandgood.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

VČERA - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.