Slepota ako následok používania oleja: Týchto 5 druhov nekupujte, obsahujú nebezpečnú látku!

Makulárna degenerácia je pomerne častou príčinou slabnutia zraku najmä u starších ľudí. Vek však nie je jediný faktor, ktorý prispieva k jej vzniku.
Starnutie je prirodzený proces, v rámci ktorého dochádza k postupnému slabnutiu funkcií jednotlivých orgánov. Starší ľudia sa okrem iného musia vyrovnať aj s otupovaním sluchu a zraku, pričom na kvalitu druhého zo spomenutých zmyslov vo veľkom vplýva aj strava.
V minulosti prebehlo niekoľko výskumov, ktoré sa snažili preskúmať spojitosť medzi rastlinnými olejmi a makulárnou degeneráciou, čo je ochorenie sietnice, pri ktorom dochádza k rozostreniu videnia a oslabeniu celkovej kvality zraku. Štúdie však priniesli nejednoznačné závery.
Skôr ako na rastlinné oleje v celku by sme sa mali zamerať na jednu zložku, ktorá sa nachádza vo viacerých z nich. Ide o kyselinu linolovú, ktorá sa nachádza v saflorovom, slnečnicovom, kukuričnom, sójovom a sezamovom oleji.
Okrem kyseliny linolovej tieto oleje obsahujú aj vysoký podiel nasýtených tukov, hydrogenovaných olejov a trans tukov. Tie by sme mali nahradiť zdravšími omega-3 mastnými kyselinami, ktoré chránia oči pred vekom spôsobeným poškodením zraku.
„Vekom spôsobená makulárna degenerácia je hlavnou príčinou nenapraviteľného poškodenia zraku a jeho úplnej straty v Spojených štátoch a iných rozvinutých krajinách,“ tvrdia autori v štúdii, ktorá bola publikovaná na stránkach JAMA Ophthalmology.
„Príjem tukov zo stravy ovplyvňuje zdravie očných ciev a spája sa s oxidačnými procesmi, ktoré prispievajú k pokročilým štádiám makulárnej degenerácie,“ pokračujú vedci.
Kyselina linolová v rýdzej forme prispieva k zdraviu srdca a redukuje množstvo „zlého“ cholesterolu v krvi. V prípade rastlinných olejov ju ale možno nájsť vo vysoko spracovanej forme, ktorá naopak podporuje zápal telesných tkanív, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v očiach.
Makulárna degenerácia postihuje predovšetkým ľudí vo veku 50 a viac rokov. Nespôsobuje celkovú stratu zraku, ale len komplikácie s centrálnym videním, takže periférne videnie ostáva prakticky nedotknuté. Pacienti tak vnímajú ťažkosti napríklad pri pozeraní televízie alebo šoférovaní.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.