Vyhľadávaný vitamínový doplnok môže spôsobiť obličkové kamene. Pozor na dávku!

Výživové doplnky slúžia na dodanie živín a vitamínov, ktoré telo potrebuje, no nedokáže si ich vyrobiť. Tak, ako pri iných zdrojoch výživy, aj pri doplnkoch platí, že to s ich množstvom netreba preháňať.
Obličkové kamene sú tvrdé útvary tvorené minerálmi a soľou, ktoré sa formujú vnútri obličiek. Ich tvorbu najčastejšie spúšťa nevhodná strava, nadmerná telesná hmotnosť, niektoré ochorenia a výživové doplnky a lieky.
Mnohí ľudia pri zmienke o výživových doplnkoch v súvislosti s tvorbou obličkových kameňov len krútia hlavou. Doplnky nám predsa majú pomáhať, tak ako je možné, že môžu takto výrazne ohroziť zdravie?
Konkrétne pri vitamíne D je problém v nevhodnom dávkovaní. „Slnečný“ vitamín je totiž bežne mimoriadne prospešný, a to najmä v zimných mesiacoch, no jeho nadmerný príjem sa spája s nezanedbateľnými negatívami.
Okrem slnečných lúčov sú bohatým zdrojom vitamínu D aj mastné ryby, červené mäso a vajcia. Ak ho nemáte dostatok z týchto prameňov, či už kvôli geografickej polohe, poveternostným podmienkam alebo stravovacím obmedzeniam, odporúča sa užívať ho vo forme doplnkov, no denná dávka by nemala prekročiť 100 nanogramov na mililiter.
Telo reaguje na prehnanú dávku vitamínu D nadmerným vstrebávaním vápnika, čo sa prejavuje aj bolesťou svalov, zmenami nálady, bolesťou brucha a v neposlednom rade tvorbou obličkových kameňov.
Pri užívaní vitamínu D si treba dať pozor aj na ďalšie lieky a doplnky, ktoré patria do vášho pravidelného arzenálu. Neznesie sa dobre napríklad s kortikosteroidmi, diuretikami a viacerými doplnkami na podporu chudnutia.
Jednou z funkcií esenciálneho vitamínu D je regulovanie množstva vápnika a fosforečnanu v tele. Obidva minerály sú potrebné pre zdravie kostí, zubov a svalov.
V prípade užívania vitamínu D vo forme doplnkov by ste nemali prekročiť odporúčanú dávku 10 mikrogramov denne, čo je množstvo, aké sa štandardne nachádza v jednej tablete. Pri dlhodobom nadmernom užívaní môže okrem obličkových kameňov dôjsť aj k oslabeniu kostí a poškodeniu srdca.
Obličkové kamene sú mimoriadne bolestivé a v prípade, že zanedbáte ich liečbu, môžu spôsobiť až zápal obličiek a poruchu ich funkcie. Okrem bolesti sa pri nich môže dostaviť aj nevoľnosť až vracanie. Pri zápale sa môžete stretnúť so zvýšenou teplotou, triaškou, zimnicou a krvou v moči.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.