5 príznakov počas spánku, ktoré signalizujú vážnejší problém

Pri niektorých spánkových anomáliách už nestačia len babské recepty. V týchto prípadoch sa treba obrátiť na všeobecného lekára.
Zdravý spánok nie je dôležitý len pre dobrú náladu hneď od rána, ale takisto zabezpečuje regeneráciu tela a správne fungovanie všetkých orgánov.
Pocit únavy po prebudení ešte hneď neznamená, že s vami niečo nie je v poriadku. Prípadné ťažkosti so zaspávaním alebo časté ponocovanie už ale môžu poukazovať na problém, ktorý nemusí nevyhnutne súvisieť so spánkovým cyklom. Komplikácie sa pritom môžu ešte zhoršovať.
Mnohí Slováci trpiaci nespavosťou nepoznajú hranicu, keď ťažkosti už volajú po návšteve lekára. Všeobecní lekári sa preto pri príležitosti Svetového dňa spánku (18. marca) podelili o 5 príznakov, ktoré by ste pred lekárom určite nemali tajiť.
1. Hlasné chrápanie
Na prvý pohľad bezproblémové chrápanie môže súvisieť so spánkovým apnoe. Chrápanie vedie k únave počas dňa, či dokonca zaspávaniu v práci alebo za volantom. Dochádza k nemu vtedy, keď sa hrdlo počas spánku opakovane zužuje, čím sa obmedzuje prísun kyslíka, čo vedie k častému prebúdzaniu.
Spánkové apnoe často trápi ľudí s nadváhou alebo hrubým krkom. K jeho ďalším príznakom patrí prebúdzanie sa so suchom v ústach a/alebo bolesťou hlavy a extrémna únava a podráždenosť počas dňa.
Partneri pacientov si počas noci všímajú aj dlhé odstupy medzi jednotlivými nádychmi a výdychmi a lapanie po dychu až dusenie. Spánkové apnoe zvyšuje riziko porážky a vážnych nehôd súvisiacich s únavou.
2. Extrémna únava, ktorá neprechádza
V tomto prípade by mohlo ísť o anémiu. K jej ďalším príznakom patrí bledá pokožka, bolesť hlavy, otupenosť, točenie hlavy, studené ruky a nohy a krehké nechty.
Extrémna únava je tiež jedným z príznakov neliečenej poruchy štítnej žľazy. Pacienti s touto poruchou spávajú často, ale aj napriek tomu sa stále cítia vyčerpane. Časté je aj zaspávanie počas dňa a ťažkosti s ranným vstávaním.
Posledná z porúch, ktorá sa prejavuje extrémnym vyčerpaním počas dňa, je celiakia. Pre niektorých je to dokonca jediný príznak tejto poruchy. Celiatici majú problém so vstrebávaním živín z potravy, vrátane železa, kyseliny listovej a vitamínu B12, ktoré organizmu dodávajú energiu.
3. Syndróm nepokojných nôh
Pacienti s touto poruchou pociťujú v nohách šteklenie alebo mravčenie, ktoré dokáže zahnať pohyb dolných končatín. Príznaky sú najciteľnejšie najmä večer pred spaním, kvôli čomu sa sťažuje zaspávanie. Ochorenie môže postihovať aj ruky.
Syndróm nepokojných nôh pravdepodobne vzniká v dôsledku nedostatku dopamínu v mozgu, čo môže súvisieť s celým radom ochorení. Najčastejšie sa vyskytuje u žien v strednom veku, často ho spúšťa tehotenstvo. Nepokojné nohy môžu súvisieť aj s nedostatkom železa, poruchami obličiek, cukrovkou, oslabenou štítnou žľazou, fibromyalgiou alebo Parkinsonovou chorobou.
4. Úplná strata libida
Nedostatok testosterónu u mužov súvisí aj s chronickou únavou, ktorá sa nezlepšuje ani po spánku. Môže ísť o súčasť bežného procesu starnutia – hladina tohto hormónu sa po dovŕšení 40-ky znižuje zhruba o 1-2 percentá za rok. O nebezpečný prípad ide vtedy, keď pokles energie narúša každodenné aktivity.
5. Psychické poruchy
Mnohé psychické poruchy sa prejavujú aj ťažkosťami so spánkom. Zároveň platí, že nedostatok spánku zhoršuje príznaky psychických ochorení, ku ktorým patrí aj depresia, úzkostná porucha, stres, panická porucha, posttraumatická stresová porucha a obsesívno-kompulzívna porucha.
K ďalším príznakom psychických ochorení patrí zlá nálada, sústavné obavy, smútok, podráždenosť, malé sebavedomie, nedostatok motivácie, neschopnosť sústrediť sa, dotieravé myšlienky, strata radosti zo života a nechuť do jedla alebo prejedanie sa.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.