Tento čaj nie je taký zdravý, ako sa tvári. Jeho pitie strojnásobuje riziko rakoviny!

Čaj, ktorý sa tradične pije pomocou kovovej slamky, neprináša konzumentovi len pozitívne následky. Pri jeho pravidelnom pití by ste mali myslieť aj na riziká.
Jednou z najzásadnejších zmien, ktoré môžete spraviť v rámci prevencie pred rakovinou, je zdravšie stravovanie, ktoré ale neznamená len rozdiel vo voľbe potravín, ale aj toho, čo bežne pijete.
K vzniku rakoviny dochádza vtedy, keď telo stratí možnosť ovládať vlastné bunky, ktoré sa teda začnú nekontrolovateľne deliť a spoločne tvoria nádory. Hoci nepoznáme presnú príčinu vzniku väčšiny druhov rakoviny, dnes už vieme bezpečne povedať, že množstvu prípadov zhubného ochorenia sa môžeme vyhnúť zmenou životosprávy.
Napriek tomu, že bylinné čaje sa vo všeobecnosti považujú za zdraviu prospešné, jednému druhu je lepšie sa vyhnúť. Vedci ho totiž spájajú až so šiestimi druhmi rakoviny.
Čaj yerba maté má pôvod v Južnej Amerike a je známy svojím vysokým obsahom antioxidantov. Zvykne sa najviac prirovnávať k zelenému čaju, pričom mnohí tvrdia, že obsahuje až o 90 percent viac prospešných látok.
Napriek hojnému počtu minerálov, vitamínov a antioxidantov si čaj yerba maté získal aj nelichotivú povesť rizikového faktora rakoviny.
Newyorské centrum na výskum rakoviny Memorial Sloan Kettering Cancer Center v tejto súvislosti uvádza: „Vysoké dávky a dlhodobé užívanie čaju maté sa spájajú s vyšším rizikom rakoviny prostaty, močového mechúra, ústnej dutiny, pažeráka, pľúc, hlavy a hrdla.“
Hlavnou nevýhodou čaju je to, že obsahuje polyaromatický uhľovodík, ktorý možno nájsť aj v grilovanom mäse či tabakovom dyme. Tento karcinogén vedie k vážnemu poškodeniu imunity a rozmnožovacej a nervovej sústavy. Okrem toho spôsobuje problémy pri vývoji detí a znásobuje riziko rakoviny.
Štúdia, ktorá bola publikovaná v žurnále Cancer Epidemiology Biomarker and Prevention, dokazuje, že časté pitie yerba maté zvyšuje riziko rakoviny pľúc až o 60 percent. Pľúca však nie sú jediné, ktoré účinky čaju postihujú. Na základe výskumu na 1000 dospelých Uruguajčanoch sa zistilo, že čaj maté tiež poškodzuje zdravie tráviaceho traktu.
U pacientov, ktorí často pili yerba maté, podľa výskumu dochádza k častejšiemu výskytu malobunkového karcinómu pľúc, ktorý sa považuje za raritný. Tento druh rakoviny okrem toho väčšinou postihuje fajčiarov. Yerba maté sa podľa vedcov môže podieľať na vzniku každého piateho prípadu tohto druhu karcinómu v Južnej Amerike.
Rovnaké výsledky boli zaznamenané a publikované v tom istom žurnále aj v roku 2003. Okrem predošlých zistení sa tiež potvrdilo, že pitie čaju yerba maté trojnásobne zvyšuje riziko vzniku rakoviny pažeráka.
„Nedávne výskumy dokazujú, že pitie maté je jedným z hlavných zdrojov kontaktu s polyaromatickými uhľovodíkmi, čo vedie k podobným následkom, ako má fajčenie tabakových výrobkov,“ uvádza štúdia publikovaná vo vestníku Environmental Sience and Technology v roku 2012.
Za predpokladu, že na prípravu jedného hrnčeka yerba maté použijete 50 gramov lístkov čaju, je možné tvrdiť, že pri pití čaju tradičným spôsobom sa vystavujete rovnakým účinkom, aké pociťuje fajčiar, ktorý vyfajči 100 cigariet (alebo 5 balíčkov), tvrdia vedci.
Napriek tomu, že výsledky výskumu znejú prinajmenšom šokujúco, treba ich brať s rezervou. Viaceré ďalšie štúdie totiž poukazujú na fakt, že yerba maté obsahuje jedinečné rastlinné zložky, ktoré majú potenciál pokoriť riziko srdcových ochorení a rakoviny.
V závere je nutné podotknúť, že mierna spotreba čaju maté pravdepodobne nespôsobuje žiadne vážne negatívne účinky na zdravie. Ľudia, ktorí čaj pijú pravidelne vo veľkých množstvách, by však mali znížiť dávky.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.