• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Čo sa deje s vaším telom, keď pijete alkohol na prázdny žalúdok

  • 19:32 25.07.2020
  • Bratislava
Čo sa deje s vaším telom, keď pijete alkohol na prázdny žalúdok

V ojedinelých prípadoch môže pri konzumácii alkoholu na prázdny žalúdok dôjsť až k smrteľnému nebezpečenstvu.

Väčšina z nás sa v živote nevyhne poháriku alebo dvom na prázdny žalúdok. Všetci sme už počuli o tom, že sa to robiť nemá, no nik si nevie celkom predstaviť, čo by po tom mohlo nasledovať.

Po vypití alkoholu sa látky z neho vstrebávajú do krvi v tenkom čreve – tu sa odohráva asi 80 percent absorpcie alkoholu, pričom rýchlosť tohto procesu závisí aj od žalúdka. Ak je žalúdok v čase konzumácie alkoholu prázdny, alkohol preniká do čreva rýchlejšie, a teda sa aj rýchlejšie vstrebáva. Pri plnom žalúdku sa alkohol vstrebáva pomalšie – a väčšinou aj bezpečnejšie.

Konzumácia jedla u väčšiny z nás „obalí“ steny žalúdka, vďaka čomu sa spomaľuje trávenie alkoholu. Neplatí to ale vždy – výnimkou sú napríklad mastné jedlá, ktoré absorpciu alkoholu do takej miery nespomaľujú.

Vstrebávanie alkoholu do krvi okrem toho závisí aj od rýchlosti, akou sa žalúdok vyprázdňuje. Tá sa zrýchľuje pri častej konzumácii nezdravých mastných jedál, čo platí aj okamžite. Ak teda vypijete pohárik po hranolčekoch alebo kebabe, vstrebe sa do krvi skôr ako napríklad po vypití mlieka.

Rýchlosť vyprázdňovania žalúdka ovplyvňuje aj druh alkoholického nápoja. Žalúdok vo všeobecnosti najrýchlejšie opúšťajú liehoviny a šumivé alkoholické nápoje. Spomaliť rýchlosť vyprázdňovania žalúdka dokážete napríklad pitím sladkých nápojov alebo kávy.

Prečo by ste to mali robiť? Ak vám na rýchlosti vstrebávania alkoholu nezáleží a chcete sa len rýchlo opiť, mali by ste vedieť, že ľudia, u ktorých dochádza k pomalšej absorpcii, majú miernejšie príznaky opitosti aj opice, pretože telo má viac času na to, aby si poradilo s prijímaným alkoholom, keďže sa vstrebáva pomalšie.

Piť na prázdny žalúdok sa neoplatí najmä vtedy, keď máte v pláne piť väčšie množstvo alkoholu. Vtedy sa totiž znásobujú jeho toxické účinky na mozog. Okrem toho po zmiešaní s kyselinou môže dôjsť k podráždeniu sliznice žalúdka.

V prípade dlhodobého pôstu alebo hladovania môže príjem alkoholu viesť k alkoholovej ketoacidóze, pri ktorej je narušený chod telesného metabolizmu, čo spôsobuje zvracanie, bolesť brucha a bolesť žalúdka. Táto porucha si vyžaduje lekárske vyšetrenie.

V prípade, že si doprajete značné množstvo alkoholu a zabudnete na jedlo, lekári radia, aby ste aspoň nepili silné alkoholické nápoje, pričom by ste ich mali piť len pomaly alebo spolu s nealkoholickým nápojom. Ak sa dá, jedzte pritom aspoň oriešky, čipsy alebo inú drobnosť.

Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

DNES - 6:45Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

8:29 02.05.2025Zdravie

Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.