Toto ochorenie si ľahko pomýlite s koronavírusom

Návaly tepla a potu, ťažkosti s dýchaním aj sucho v ústach. Nejde o chrípku ani koronavírus – toto ochorenie sa nimi prejavuje tiež.
Keďže denne počúvame správy o pandémii nového koronavírusu Covid-19, nie je prekvapením, že v uliciach panuje napätá atmosféra. Mnohí sa obávajú toho, čo príde zajtra, a tento stres sa neraz podpíše aj na zdraví.
Pravdepodobne každý z nás vie rozoznať, do akej miery sa bojí koronavírusu. Na druhej strane len málokto z tých, ktorí s tým nemajú skúsenosť, vie rozpoznať typické prejavy úzkosti. Prekvapivo mnohé symptómy tohto ochorenia sú veľmi podobné tomu, čo prežívajú pacienti s koronavírusom.
Organizmus sa pri vzniku úzkosti dostáva do bludného kruhu. Najprv máte strach z koronavírusu, takže telo začne vydávať príznaky, aké sa mu podobajú, a vy to následne považujete za potvrdenie svojich obáv, že ste sa nakazili. Týmto princípom úzkosť len kŕmime.
Príznaky panického ataku:
- rýchly tep
- zamdlievanie
- potenie
- nevoľnosť
- bolesť v hrudi
- krátkosť dychu
- triaška
- návaly tepla
- zimnica
- trasenie končatín
- pocit dusenia
- krútenie hlavy
- znecitlivenie pokožky alebo mravčenie
- sucho v ústach
- potreba ísť na toaletu
- zvonenie v ušiach
- pocit hrôzy alebo strach z umierania
- bolesť brucha
- šteklivý pocit v prstoch
- pocit, akoby ste sa vznášali nad vlastným telom
Podľa doktorky Martiny Pagliovej z Medzinárodnej psychologickej kliniky je veľmi pravdepodobné, že u mnohých ľudí dôjde k vzniku príznakov podobných koronavírusu kvôli úzkosti.
„Sú takí zneistení situáciou ohľadom vírusu, že sami seba presvedčia o tom, že je len otázkou času, kedy sa aj u nich objavia príznaky,“ uviedla Pagliová pre britský časopis Metro.
Myseľ nie je schopná rozlíšiť skutočnú hrozbu od vykonštruovanej, a pri pocite nebezpečenstva tak vysiela do tela adrenalín, ktorý môže zapríčiniť sťažené dýchanie, bolesť v hrudi a návaly tepla.
V prípade, že vám bola diagnostikovaná panická alebo úzkostná porucha a dostavia sa u vás zmienené príznaky, vaše ťažkosti majú najpravdepodobnejšie psychosomatický pôvod. V takých prípadoch pomáha meditácia alebo iné techniky na upokojenie mysle. V prípade, že negatívne príznaky odznejú, keď sa upokojíte, môžete si byť viacmenej istí, že ste sa vírusom nenakazili.
Ak máte vážne podozrenie na koronavírus, nepodceňte situáciu a telefonicky sa informujte u obvodného lekára alebo na linke regionálneho hygienického úradu.
Pagliová ďalej uvádza, že na panický atak sú dvakrát náchylnejšie ženy ako muži. „Panický atak si môžete ľahko pomýliť s počiatočnými príznakmi koronavírusu, a to zvlášť v prípade, ak už trpíte iným ochorením dýchacích ciest,“ hovorí doktorka.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.