Pili orechy: Trend budúcnosti, ktorý vám ozdraví srdce

Pili orechy dnes v našich končinách ešte nie sú veľmi známe, no často tvoria zložku vegánskych potravín. Prečo sa o nich oplatí hovoriť už teraz?
Tí z nás, ktorí obľubujú vegánsku stravu, si už mohli všimnúť, že mnohé vegánske potraviny na obale uvádzajú ako hlavnú zložku bielkovín orechy. Hovoríme napríklad o mandľovom mlieku, kokosovom mlieku aj niektorých druhoch jogurtov.
Niektoré obchodné značky využívajú ako náhradu kravského mlieka pili orechy. Viete, čo všetko sa v týchto drobných pokladoch nachádza?
Pili orechy pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, Papui Novej Guinei a severnej Austrálie, pričom väčšina z tých, ktoré dostať kúpiť v obchodoch, bola vypestovaná na filipínskych plantážach. Pili orechy majú slzovitý tvar a rastú na vysokých stromoch, ktorým sa darí vo vulkanickej pôde. Sú nabité vitamínmi a minerálmi a majú vynikajúcu chuť.
Pili orechy obsahujú vysoké množstvo monosaturovaného tuku, ktorý je prospešný pre zdravie srdca (28 gramov orechov obsahuje asi 13 gramov prospešných tukov). Ich chuť je jemná a bohatá a pripomína chuť zmesi slnečnicových semiačok, mandlí a makadamiových orechov.
Pili orechy nie sú bohaté len na monosaturované tuky. Skrývajú tiež množstvo antioxidantov, vitamínu E a kyseliny olejovej. 28 gramov pili orechov tiež obsahuje 85 miligramov horčíka, čo predstavuje zhruba 20 percent dennej odporúčanej dávky pre dospelých.
Ako orechy využiť a prečo ich v obchodoch nevídať častejšie?
Nespracované pili orechy sa využívajú pri výrobe preháňadiel. Sladký olej z nich sa naopak pridáva do sladkostí a pečené orechy sa v niektorých prípadoch pridávajú do čokolády.
Jedným z dôvodov, prečo sa k pili orechom nie je také ľahké dostať, je náročnosť ich kultivácie. Jednému pili stromu trvá 5 až 6 rokov, kým prinesie prvé ovocie. Zber orechov sa pritom uskutočňuje len od mája do októbra.
Pili orechy tiež majú tvrdé škrupiny, s ktorými si často nevedia poradiť ani stroje, takže sa najčastejšie lúskajú ručne.
O popularizáciu pili orechov sa v roku 2019 postaral podnikateľ Jason Thomas, ktorý v televíznej šou Shark Tank opísal, ako sa s orechmi prvýkrát zoznámil pri kitesurfingu na Filipínach a hneď sa do nich zamiloval.
Je možné, že pili orechy sa čoskoro stanú novými acai bobuľami alebo kelom, ktoré v minulosti tiež zažili svojich 5 minút slávy.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.