Tieto 2 predispozície sa silne spájajú so vznikom psychotického ochorenia

Výskum odhaľuje 2 najčastejšie spúšťače psychotického záchvatu.
Skúste si spraviť malý testík. Dokázali by ste na základe 4 rôznych výpovedí odhadnúť, u ktorého človeka v priebehu 6 mesiacov pravdepodobne dôjde k vzniku psychotického ochorenia, akým je napríklad schizofrénia?
- Teda, vyzerá to tak, že nech sa snažíme presvedčiť samých seba ako chceme o tom, že na nás vo vesmíre záleží, myslím si, že tomu reálne nič nenasvedčuje.
- Niekedy ma znervózňuje a desí predstava o čase a nemôžem sa pozrieť na hodiny.
- Takže, takže viem ako si s ľuďmi rozumieť, lebo to znamená hovoriť, znamená, znamená, vieš, ako si rozumieť s ľuďmi, to znamená, že teraz viem, ako na to.
- Nuž, myslím si, že moje politické názory sú dosť vyhranené.
Za predpokladu, že tieto vety vyriekli 4 rozliční ľudia, správna odpoveď je 3 a hneď po nej 2. V tretej výpovedi nachádzame najmenej zmysluplnosti, zatiaľ čo posledná jej má najviac. V tretej výpovedi teda vidíme množstvo slov, ktoré však spolu dávajú len veľmi malý význam. Ľudia, ktorí pri rozprávaní používajú veľa slov na to, aby vysvetlili málo významov, sú štatisticky viac ohrození vznikom psychotického ochorenia, ako je schizofrénia alebo hypománia.
O týchto záveroch informoval výskum zverejnený na stránkach žurnálu NPJ Schizophrenia. Jeho autormi sú psychiatri Neguine Rezaii, Elaine Walkerová a Phillip Wolf z Emory University v Atlante (Georgia), ktorí zisťovali, či počítač skúmajúci zmysluplnosť a výber slov vo vetách dokáže pomôcť pri označovaní ľudí na počiatku psychotickej epizódy.
Psychotické ochorenia, ku ktorým radíme aj schizofréniu, charakterizuje prežívanie zážitkov, ktoré nie sú reálne. Pacienti napríklad počujú svoj vnútorný hlas a považujú ho za cudzí alebo si utvárajú presvedčenia, ktoré sa nezakladajú na reálnych skutočnostiach.
Počutie vnútorného hlasu, ktorý naoko pochádza z vonkajšieho prostredia, je klasickým príkladom halucinácie, zatiaľ čo presvedčenie o tom, že vás napríklad prenasleduje tajná polícia, je príkladom bludov. Halucinácie aj bludy sú kľúčové príznaky psychotických ochorení.
Vedci vypracovali systém, ktorý je na základe výpovedí 30 rôznych ľudí schopný určiť zmysluplnosť jazyka. Systém s vysokou presnosťou zaznamenal menšiu zmysluplnosť výpovedí u tých dobrovoľníkov, ktorí neskôr zažili psychotickú epizódu.
Vedci okrem toho naučili systém rozoznávať slová spájané s vnútornými hlasmi, ako „šepkať“, „kričať“, „zvuk“, „nahlas“ a „počuť“. Následne preverili viac ako 30.000 rôznych príspevkov na diskusnom fóre Reddit a zistili, že časté používanie týchto slov sa takisto spája s vysokou pravdepodobnosťou vzniku psychózy.
Po tom, ako systém na základe zmysluplnosti a výberu slov určoval, u ktorého z 10 ľudí dôjde k vzniku psychózy, presnosť jeho odpovede vzrástla na 90 percent.
Táto metóda môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia psychotickým ochorením a ich príbuzným, ktorí tak môžu odhaliť skorý nástup psychotickej epizódy.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.