• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2024Meniny má Adolf
28°Bratislava

Aké sú skutočné účinky chlóru na vašu pokožku, vlasy a oči?

  • 20:14 15.06.2018
  • Miami
Aké sú skutočné účinky chlóru na vašu pokožku, vlasy a oči?

Ak patríte medzi prvých, ktorí každý rok okupujú slovenské kúpaliská, rozhodne vám príde vhod informácia o tom, čo všetko vám dokáže spôsobiť chlór, ktorý sa pridáva do vody v bazénoch.

Ak aj vy radi chodíte na kúpaliská alebo plavárne, chlór je neoddeliteľnou súčasťou vašej rutiny. Táto chemikália nás chráni pred baktériami z moču a potu, ktoré by spolu s nami inak plávali v každom bazéne. Hoci je pravda, že chlór sa do vody pridáva preto, aby nás chránil, jeho účinky vedia byť aj devastujúce.

V malých množstvách sa ho netreba báť

Veľká dávka chlóru by mohla vyvolať podráždenie pokožky, ale podľa floridskej dermatologičky Any Duarteovej sa na kúpaliskách niet čoho báť. Množstvo chlóru vo väčšine bazénov totiž nedosahuje úroveň, ktorá by mohla akýmkoľvek spôsobom ohroziť ľudské zdravie.

Ak by sa však stalo, že by ste sa kúpali v prechlórovanom bazéne, pravdepodobne by vám hrozilo podráždenie očí, vysušenie pokožky a vlasov, a ak máte prefarbené vlasy, pravdepodobne by sa ich farba okamžite zmenila na zelenú.

Nadmerný chlór v bazéne môže niekedy uniknúť do ovzdušia, čo by mohlo prekážať najmä ľuďom s citlivými dýchacími cestami. U nich by mohlo dôjsť až k vypuknutiu astmy, čo sa však nestáva často.

Takýto stav by mohol nastať, pokiaľ sa rozhodnete kúpať v čerstvo chlórovanej alebo prechlórovanej vode. Ako však už iste viete, bazény sa nikdy neotvárajú priamo po chlórovaní, takže ide o minimum prípadov.

Odporúčania dermatologičky

Plavci by sa vo všeobecnosti nemali báť verejných bazénov. „Ak sa vám mierne alebo málo podráždi pokožka, po vyjdení z bazéna sa osprchujte a na suchú pokožku naneste kvalitný krém alebo olej.“ Ak nemáte možnosť osprchovať sa bezprostredne po kúpaní, následky nebudú katastrofálne – môžete skončiť len s krehkými vlasmi a suchou kožou.

Krémy a oleje by mali obzvlášť používať ľudia, ktorí v bazénoch trávia veľké množstvo času – teda najmä športovci alebo deti. Chlór totiž dokáže vysať prírodné oleje z pokožky, a čím viac ste mu vystavení tým badateľnejšie to má následky. Najúčinnejšie sú kozmetické prípravky s obsahom keramidov.

Jediným spôsobom, ako zabrániť štípaniu očí počas plávania, je nosenie potápačských okuliarov. Ak sa potápate len málo, no aj tak po vyjdení z bazéna pociťujete podráždenie očí, môžu vám pomôcť zvlhčujúce očné kvapky. Na vlasy sa zas hodí ochranná čiapka, ale pomôže aj to, ak si na ne pred kúpaním nanesiete olej.

Bazéna sa nemusíte báť ani v prípade, že máte deti staršie ako niekoľko mesiacov. Ich kontakt s chlórom doktorov v tomto prípade trápi najmenej – väčší pozor by ste mali dať na ich samostatné plavecké schopnosti a vystavenie slnku v poobedňajších hodinách.

Zdroj: Info.sk, DP, livescience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri odvykaní od fajčenia sa treba načas vyhýbať stretnutiam s fajčiarmi

Pri odvykaní od fajčenia sa treba načas vyhýbať stretnutiam s fajčiarmi

DNES - 9:22Zdravie

V boji proti závislosti od fajčenia pomáha viacero činností.

Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

VČERA - 13:40Zdravie

Ženy, ktoré mali v istom období života vyššiu váhu, sú rizikové, aj keď neskôr schudli.

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

19:37 13.06.2024Zdravie

Prísada, ktorá sa bežne používa pri varení, môže viesť k zhoršeniu príznakov ekzému.

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

19:51 11.06.2024Zdravie

Lekári hovoria o „svätom grále“ všetkých zápalových ochorení čriev. Prelom v liečbe pomôže miliónom pacientov po celom svete.

 Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

14:30 08.06.2024Zdravie

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.