• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Aké sú skutočné účinky chlóru na vašu pokožku, vlasy a oči?

  • 20:14 15.06.2018
  • Miami
Aké sú skutočné účinky chlóru na vašu pokožku, vlasy a oči?

Ak patríte medzi prvých, ktorí každý rok okupujú slovenské kúpaliská, rozhodne vám príde vhod informácia o tom, čo všetko vám dokáže spôsobiť chlór, ktorý sa pridáva do vody v bazénoch.

Ak aj vy radi chodíte na kúpaliská alebo plavárne, chlór je neoddeliteľnou súčasťou vašej rutiny. Táto chemikália nás chráni pred baktériami z moču a potu, ktoré by spolu s nami inak plávali v každom bazéne. Hoci je pravda, že chlór sa do vody pridáva preto, aby nás chránil, jeho účinky vedia byť aj devastujúce.

V malých množstvách sa ho netreba báť

Veľká dávka chlóru by mohla vyvolať podráždenie pokožky, ale podľa floridskej dermatologičky Any Duarteovej sa na kúpaliskách niet čoho báť. Množstvo chlóru vo väčšine bazénov totiž nedosahuje úroveň, ktorá by mohla akýmkoľvek spôsobom ohroziť ľudské zdravie.

Ak by sa však stalo, že by ste sa kúpali v prechlórovanom bazéne, pravdepodobne by vám hrozilo podráždenie očí, vysušenie pokožky a vlasov, a ak máte prefarbené vlasy, pravdepodobne by sa ich farba okamžite zmenila na zelenú.

Nadmerný chlór v bazéne môže niekedy uniknúť do ovzdušia, čo by mohlo prekážať najmä ľuďom s citlivými dýchacími cestami. U nich by mohlo dôjsť až k vypuknutiu astmy, čo sa však nestáva často.

Takýto stav by mohol nastať, pokiaľ sa rozhodnete kúpať v čerstvo chlórovanej alebo prechlórovanej vode. Ako však už iste viete, bazény sa nikdy neotvárajú priamo po chlórovaní, takže ide o minimum prípadov.

Odporúčania dermatologičky

Plavci by sa vo všeobecnosti nemali báť verejných bazénov. „Ak sa vám mierne alebo málo podráždi pokožka, po vyjdení z bazéna sa osprchujte a na suchú pokožku naneste kvalitný krém alebo olej.“ Ak nemáte možnosť osprchovať sa bezprostredne po kúpaní, následky nebudú katastrofálne – môžete skončiť len s krehkými vlasmi a suchou kožou.

Krémy a oleje by mali obzvlášť používať ľudia, ktorí v bazénoch trávia veľké množstvo času – teda najmä športovci alebo deti. Chlór totiž dokáže vysať prírodné oleje z pokožky, a čím viac ste mu vystavení tým badateľnejšie to má následky. Najúčinnejšie sú kozmetické prípravky s obsahom keramidov.

Jediným spôsobom, ako zabrániť štípaniu očí počas plávania, je nosenie potápačských okuliarov. Ak sa potápate len málo, no aj tak po vyjdení z bazéna pociťujete podráždenie očí, môžu vám pomôcť zvlhčujúce očné kvapky. Na vlasy sa zas hodí ochranná čiapka, ale pomôže aj to, ak si na ne pred kúpaním nanesiete olej.

Bazéna sa nemusíte báť ani v prípade, že máte deti staršie ako niekoľko mesiacov. Ich kontakt s chlórom doktorov v tomto prípade trápi najmenej – väčší pozor by ste mali dať na ich samostatné plavecké schopnosti a vystavenie slnku v poobedňajších hodinách.

Zdroj: Info.sk, DP, livescience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

VČERA - 7:43Zdravie

Domáci recept vám pomôže zmierniť príznaky prechladnutia.

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

16:35 03.12.2023Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

7:29 03.12.2023Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.