• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

5 cvičení, ktoré podporujú tvorbu hemoglobínu

  • 19:20 23.05.2017
  • Bratislava
5 cvičení, ktoré podporujú tvorbu hemoglobínu

Náš život doslova závisí od krvi. Viete, čo sa s nami deje, ak máme nízku hladinu hemoglobínu?

Hemoglobín je najdôležitejšou súčasťou červených krviniek. Je to proteín, ktorý prenáša kyslík do zvyšku nášho tela. Ak nemáte dostatok hemoglobínu, môže sa u vás vyvinúť anémia a budete sa cítiť unavený, slabý a budete mať závraty.

Nízka hladina hemoglobínu sa objaví v štandardnom krvnom teste. Váš lekár vám môže odporučiť konzumáciu potravín bohatých na železo, ktoré je potrebné na vytvorenie červených krviniek.

Správny druh fyzickej aktivity môže tiež pomôcť. Extrémne aeróbne cvičenia podporujú tvorbu krviniek, proces známy ako hematopoéza. A keď máte viac krviniek, budete mať viac hemoglobínu.

Tu je 5 cvičení, ktoré zvyšujú nízku hladinu hemoglobínu:

1. Chôdza

Chôdza je základné aeróbne cvičenie. Pri chôdzi si môžete moderovať tempo a z obyčajnej prechádzky môžete profitovať. Rýchla chôdza vedie k produkcií červených krviniek, a teda aj podpore tvorby hemoglobínu. Ak teda nechcete behávať, skúste si dopriať prechádzky, ktoré sú vhodné aj pri rôznych zdravotných obmedzeniach. Rovnako sa snažte preferovať schody pred výťahom. Pred každou prechádzkou nepodceňujte strečing.

2. Beh alebo jogging

Tieto aeróbne cvičenia vám pomôžu chrániť vaše srdce a rozhodne sa pri nich zapotíte. A samozrejme sa podieľajú na zvyšovaní hladiny hemoglobínu. Ak nie je vhodné počasie na beh, doprajte si ho na bežiacom páse. Nezabúdajte na strečing pred a po behu a rovnako sa zamerajte na výber vhodnej obuvi.

3. Tancovanie

Tancovanie je takisto vhodné pre ľudí, ktorí majú nízku hladinu hemoglobínu. Aj tento faktor však závisí od intenzity vašich pohybov. Tanec je zábavný spôsob ako na sebe pracovať, a zároveň je skvelým aeróbnym cvičením. Rozhodne sa nehanbite zapísať do tanečného kurzu.

4. Bicyklovanie

Cykloturistika alebo cyklistika je ďalšou možnosťou ako si zvýšiť hladiny hemoglobínu. Intenzitu bicyklovania si nastavíte podľa svojich možností. A rovnako dobre funguje aj bicyklovanie na stacionárnom bicykli. Rozhodne sa však zamerajte na správne zásady pri bicyklovaní.

5. Plávanie

Plávanie zvyšuje srdcovú frekvenciu a podporuje vytrvalosť. Pri pohybe si vaše telo zároveň vytvorí viac krviniek. Pamätajte, že nemusíte plávať ako olympijský športovec, postačuje aj pomalé plávanie v bazéne.

Okrem cvičenia sa zamerajte na potraviny bohaté na železo, ako je napríklad mäso, hydina alebo ryby. Vynikajúcimi zdrojmi železa sú aj fazuľa, orechy, varený špenát, avokádo. Tieto potraviny jedzte s vitamínom C, aby ste podporili absorpciu železa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, NJ, curejoy.com Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.