Zobudili ste sa počas noci a nemôžete zaspať? Týmto činnostiam sa rozhodne vyhnite!

Určite sa to stalo už aj vám. Ako ale čo najrýchlejšie zase zaspať? Poradíme vám niekoľko trikov.
Nie je snáď nič horšie, než keď sa v noci prebudíte a nemôžete zase zaspať. Najmä ak ráno potrebujete byť čerstvý, oddýchnutý a pripravení.
Žiaľ, neexistuje žiaden trik na to, ako zase okamžite zaspať. Najmä preto, že väčšina z nás v takejto situácii vstane, zasvieti svetlo, alebo si skontroluje telefón či budík. Práve takýmto veciam by sme sa ale podľa Michaela Breusa, špecialistu na spánok, mali v noci vyhnúť.
Nevstávajte, pokiaľ skutočne nemusíte
Už len tým, že sa posadíte, si zvýšite tep srdca. Prečo na tom v noci záleží? Podľa Breusa musí naše srdce biť v určitom spomalenom a pokojnom rytme, aby sme mohli bez problémov zaspať a aby mozog nebol priveľmi aktívny.
Tento rytmus býva pre každého človeka individuálny, ale zvyčajne je to 60 úderov za minútu. Preto, ak sa snažíte čo najrýchlejšie zase zaspať, nevstávajte, pokiaľ naozaj nemusíte. Kým sa tep upokojí, bude to chvíľu trvať a vy prídete o minúty spánku navyše.
Nesledujte telefón
Veľa z nás automaticky siahne po prebudení po telefóne. Kontrolujeme tak čas, budík a po pár minútach aj sociálne siete alebo maily. Displej telefónu ale vyžaruje tzv. modré svetlo, ktoré aktivuje mozog rovnako ako slnečné lúče.
Po pozeraní do mobilu teda budete mať ešte minimálne pol hodinu problém zaspať, pretože mozog bude príliš aktívny.
Nekontrolujte hodiny
Ak už neberieme do ruky po prebudení mobil, veľa z nás má nepríjemný zvyk skontrolovať hodiny a vypočítať, koľko ešte môžeme spať, než zazvoní budík.
Breus ale radí, aby sme sa radšej snažili uvoľniť a zaspať. Akonáhle totiž pozriete na hodiny, hladiny stresových hormónov v tele sa automaticky zodvihnú a pre vás bude ťažšie zaspať.
Čomu sa teda vyhnúť?
- Nevstávajte z postele, ak to nie je nevyhnutné
- Nekontrolujte mobil
- Nesledujte hodiny

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.