Jahodami aj proti nádorovým ochoreniam

Čo všetko jahody obsahujú? Aké prínosy majú pre naše zdravie toto typicky letné ovocie?
Prevencia nádorových ochorení
Jahody sú typickým letným ovocím. Svojim zložením sú priam vitamínovou bombou. Najmä obsahom vitamínu C, ktorý je porovnateľný s citrusovými plodmi. Jahody sú však bohaté aj na vitamíny skupiny A, b, E, či ďalších organických kyselín (napr. kyseliny jablčnej, citrónovej, chininovej, ellagovej) Posledná spomínaná pôsobí preventívne proti nádorovým chorobám.
Čítajte: Mäta a jej liečivé účinky na naše telo
Jahody sú vďaka vláknine vo všeobecnosti považované ako ľahko stráviteľné ovocie. Ak sa pozrieme ešte bližšie na obsah jahôd nájdeme v nich draslík, zinok, horčík, síru a vápnik. V tomto ovocí sa nachádza až 87 percent vody.
Vysoký obsah antioxidantov
V jahodách sa oproti iným druhom ovocia nachádza menší počet prírodných cukrov a ich konzumácia má údajne pozitívny účinok na tvorbu testosterónu. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov podporujú krvný obeh a celkový metabolizmus. Jahody tak môžu byť obzvlášť užitočné pri prevencii ochorení ako napríklad astma alebo osteoartróza.
Čítajte: Päť jednoduchých tipov na očistu tela
Jahody tiež pozitívne vplývajú proti vzniku močových a žlčových kameňov, pomáhajú pri prechladnutí a tiež sú vhodné pri liečbe srdcových chorôb.
Niečo z histórie jahôd
Archeologické nálezy hovoria o tom, že jahody sa konzumovali už v dome kamennej. Rozmach jahôd nastal v stredoveku, keď ich poväčšine pestovali mnísi. Za súčasné jahody vďačíme zahradníkovi Ludvika XV pod menom Antoniu Duchense. Jemu sa podarilo skrížiť jahody a vznikla odroda jahôd, ktorá sa pestuje dodnes.
Najlepšie sú z vlastnej záhrady
Čo sa týka nákupu jahôd, odporúčame kupovať bio jahody z overených zdrojov. Ešte lepšie je dopestovať si ich.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.