Brexit uškodí finančnému sektoru v Británii, varuje ďalšia štúdia
- 11:08 21.03.2016
- Londýn

Brexit vyvolá neistotu, konštatuje sa v štúdii, ktorú si objednala európska banková lobby AFME.
Štúdia má 68 strán a vypracovala ju právnická firma Clifford Chance. Autori štúdie sa sústredili na možné dôsledky brexitu, ak sa britskí voliči v referende, ktoré sa uskutoční 23. júna, rozhodnú pre odchod Británie z EÚ.
Táto štúdia je ďalším z celého radu varovaní, ktoré upozorňujú na negatívny vplyv brexitu na finančný sektor v krajine. Banky a investičné firmy z londýnskeho City patria pritom medzi najväčších platcov daní v Británii a pôsobia v celej EÚ. Po vystúpení z európskeho bloku, a teda aj z jednotného európskeho trhu, sa však na ne budú vzťahovať obmedzenia spojené s cezhraničným podnikaním, upozornila štúdia.
Mnohé banky, vrátane zahraničných, ako sú americké JPMorgan, Morgan Stanley a Goldman Sachs, si vytvorili európsku základňu práve v Londýne, ktoré je najväčším finančným centrom na starom kontinente. Po brexite však stratia povolenie ponúkať služby naprieč úniou.
Stúpenci brexitu vo svojej kampani argumentujú, že Británia si po odchode z EÚ môže dohodnúť nové a lepšie obchodné podmienky pre podnikanie v európskom bloku vzhľadom na veľkosť a význam londýnskeho finančného centra a svojej ekonomiky. Tvrdia tiež, že Británia si potom bude môcť "napísať vlastné finančné pravidlá".
Podľa štúdie však EÚ nemôže garantovať bankám z Londýna, ktoré nie sú z členských štátov únie, povolenie na podnikanie v celom bloku.
Británia sa po odchode z únie bude podobne ako Nórsko musieť stať členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EEA), ak bude chcieť využívať aspoň niektoré výhody jednotného európskeho trhu bez toho, aby bola členom EÚ.
A kým nebude členom EEA, každá zmena obchodnej dohody bude mať "potenciál obmedziť cezhraničný obchod" s britskými ostrovmi. Preto je pravdepodobné, že brexit prinesie dlhé obdobie neistoty spojené s týmito obmedzeniami, čo ovplyvní situáciu na trhu aj plány firiem, upozornil Chris Bates z Clifford Chance.
No aj napriek tomu nemecká Deutsche Börse minulý týždeň oznámila, že sa dohodla na podmienkach zlúčenia s londýnskou London Stock Exchange (LSE) a vyhlásila, že ani hrozba brexitu jej plány "nevykoľají".

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.