Podnik Makyta bol najväčším výrobcom dámskeho vrchného ošatenia v SR
- 16:32 19.03.2016
- Bratislava/Púchov

Podnik bol pri zrode odborných učilíšť v Púchove, Žiline a Námestove.
Predchodkyňou púchovského závodu bola Prvá slovenská továreň na výrobu odevov, ktorá vznikla v apríli 1939 v Žiline. Fungovala v provizórnych podmienkach v budove bývalého Melantricha. Začínala so 150 zamestnancami a postupne si vybudovala sieť svojich vlastných obchodov. V roku 1944 ich už mala 120, čo si vyžadovalo väčšie výrobné priestory. Keďže mesto nebolo voči firme ústretové, začali sa hľadať priestory pre nový závod v blízkom okolí. Mesto Púchov ponúklo firme českého veľkopodnikateľa Arnošta Rolného pozemky zadarmo. Tak sa začal v roku 1942 budovať nový závod a v polovici roku 1944 sa začala žilinská odevná prevádzka sťahovať do Púchova. Ku koncu druhej svetovej vojny bola v závode ubytovňa Wehrmachtu. V polovici apríla 1945 sa výroba prerušila, obnovila sa po oslobodení 15. mája 1945.
Púchovský odevný závod ponúkol prácu ľuďom z celého Slovenska. Vo februári 1948 prešiel závod pod národnú správu a v júli toho istého roku bol znárodnený a začlenený do národného podniku ODEVA so sídlom v Trenčíne. O rok neskôr, v júli 1949 vznikla pri ďalšej reorganizácii odevného priemyslu na Slovensku Makyta, národný podnik Púchov. K púchovskému podniku boli pričlenené odevné závody v Žiline (po odsťahovaní firmy Rolný do Púchova, postavila firma Baška a Hustý ďalšie budovy s odevnou výrobou) a Sučanoch.
V roku 1950 dokončili v Púchove novú výrobnú halu a podnik začal s prvým exportom do zahraničia. Vyexpedovali desaťtisíc pánskych plášťov do Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Potom prišlo v rámci reorganizácie a pôsobenia novej výrobno-hospodárskej jednotky (VHJ) Odeva Trenčín k zavedeniu špecializácie pre všetky národné podniky na Slovensku. Makyte bol pridelený sortiment dámskych a dievčenských odevov. V tom istom roku predviedla Makyta po prvý raz aj svoju kolekciu odevov na módnej prehliadke.
V roku 1954 pričlenili k Makyte podnik VKUS Bratislava, v roku 1958 bývalý závod Zornice v Bytči. Šili sa v ňom vlnené plášte a šaty. V roku 1981 v Bytči vybudovali nové výrobné priestory pre 722 ľudí. V roku 1960 založila Makyta ďalší pobočný závod v Námestove. Pridelili jej tam priestory po novopostavenom okresnom národnom výbore (ONV). V roku 1965 si vybudovali vlastné výrobné priestory, v ktorých pracovalo 1035 zamestnancov. V Žiline sa v roku 1977 sústredila výroba z roztrúsených prevádzok do novootvoreného závodu, našlo si v ňom prácu 854 ľudí.
Makyta, n. p., Púchov bol pri zrode odborných učilíšť v Púchove, Žiline a Námestove. V roku 1989 zamestnával celý národný podnik 5500 ľudí, z toho 80 percent tvorili ženy. V tom istom roku bol podnik premenovaný na štátny podnik (š.p.). K transformácii na akciovú spoločnosť (a.s.) došlo v roku 1994.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.