Rýchlorastúce indické mestá sú postavené z krvavých tehál
- 16:02 19.03.2016
- Ponneri

V mnohých tehelniach dochádza k hrubému porušovaniu ľudských práv, ale vláda nemá zdroje alebo kapacity, aby kontrolovala pracovné a životné podmienky robotníkov.
Keď polícia minulý týždeň podnikla raziu v tehelni na okraji mesta Ponneri a oslobodila 564 ľudí, ktorí tam pracovali v žalostných podmienkach, priniesla im namiesto úľavy skôr zmätok. Väčšina z nich si totiž v tehelni odpracovávala dlhy.
Bola to jedna z najväčších operácií proti nelegálne vykorisťovaným robotníkom. Odhalila však len malú časť z mizérie, ktorú prežívajú ľudia zamestnaní v rozmáhajúcom sa indickom stavebnom priemysle.
"Rozsah problému je obrovský," tvrdí Čandan Kumar, zakladateľ kampane "Krvavé tehly", ktorý už dva roky bojuje proti vykorisťovaniu v stavebníctve.
V mnohých tehelniach dochádza k hrubému porušovaniu ľudských práv, ale vláda nemá zdroje alebo kapacity, aby kontrolovala pracovné a životné podmienky robotníkov, ktoré skôr pripomínajú novodobé otroctvo.
Podľa tzv. svetového indexu otroctva, ktorý zostavuje austrálska charitatívna organizácia Walk Free Foundation, je práve India domovom takmer polovice z 36 miliónov novodobých otrokov.
Mnohí Indovia sa nechajú oklamať a zlákať na prácu na farme, v manufaktúrach, malých obchodoch či reštauráciách v rámci ručenia za pôžičky na záchranu rodiny.
Tento druh vykorisťovania je zvlášť rozšírený v stavebnom sektore, najmä v neregulovaných odvetviach ako sú výroba tehál a kameňolomy.
Stavebníctvo je pritom jedným z najdôležitejších sektorov indickej ekonomiky, poskytuje približne 35 miliónov pracovných miest a podieľa sa 8 % na hrubom domácom produkte (HDP) Indie.
Neexistujú oficiálne údaje o počte ľudí, ktorí aj dnes ručne vyrábajú tehly po celej Indii. Podľa odhadu Centra pre vedu a výskum je ich zhruba 10 miliónov.
Zachránení robotníci z Ponneri opísali, ako sa tam dostali. Väčšina z nich pochádza z vidieka. Takzvaní agenti im ponúkli pôžičku za šesťmesačnú pracovnú zmluvu. Potom predali ich dlh ďalšiemu "agentovi", ktorý ich dopravil do tehelne.
Agenti si v dedinách vytypovali rodiny, ktoré mali očividne veľké problémy a neostávalo im nič iné, len prijať ich podmienky.
V tehelniach pracujú celé rodiny často aj s deťmi 10 hodín denne, spávajú natlačení v malých miestnostiach bez prístupu k vode či toaletám. Každá rodina musí denne vyrobiť minimálne 2000 tehál, ak "normu" nesplní, odpíšu jej menšiu splátku z pôžičky.
Nevšímavosť úradov, nedostatočné zákony, a teda beztrestnosť agentov aj majiteľov tehelní, komplikuje snahu ľudskoprávnych aktivistov o prerušenie tohto bludného kruhu vykorisťovania.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.