Deväť krajín EÚ vyjadrilo námietky voči projektu Nord Stream II
- 18:34 18.03.2016
- Bratislava

Po prípadnom vybudovaní plynovodu Nord Stream II by bola existujúca tranzitná infraštruktúra, najmä plynovody prechádzajúce cez Ukrajinu, obídená z tranzitu plynu.
Predsedovia vlád Českej republiky, Chorvátska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenskej republiky poukázali, že projekt plynovodu: - negatívne ovplyvní využiteľnosť existujúcej tranzitnej infraštruktúry prechádzajúcej cez región strednej a východnej Európy a najmä cez Ukrajinu, - predstavuje riziko pre energetickú bezpečnosť tohto regiónu a celej EÚ, - má potenciálne destabilizujúce geopolitické dôsledky pre daný región a pre bezprostredné susedstvo EÚ, - a zvýši závislosť od už existujúcej prepravnej trasy, čo nie je v súlade s cieľmi legislatívy EÚ v energetike a záujmami EÚ.
Premiéri vyzdvihli význam záverov z decembrovej Európskej rady požadujúcich, aby každá nová energetická infraštruktúra bola plne v súlade s legislatívou EÚ a s cieľmi Energetickej únie.
Predsedovia vlád zdôraznili, že zámer vybudovať plynovod Nord Stream II nie je v súlade s cieľmi Energetickej únie požadujúcich diverzifikáciu prepravných trás, dodávateľov a zdrojov. Navrhovaný plynovod nepredstavuje ani nový zdroj dodávok plynu do Európskej únie, ani nového dodávateľa.
Po prípadnom vybudovaní plynovodu Nord Stream II by bola existujúca tranzitná infraštruktúra, najmä plynovody prechádzajúce cez Ukrajinu, obídená z tranzitu plynu. Takýto vývoj môže vytvoriť podmienky pre pokračujúcu destabilizáciu krajiny v susedstve Európskej únie.
Premiéri vyzývajú Európsku komisiu, aby v úzkej spolupráci s členskými štátmi EÚ použila všetky dostupné nástroje na zabránenie zhoršenia energetickej bezpečnosti Európskej únie.
Informáciu TASR poskytol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.

Zmeny v transakčnej dani? Toto uviedol Fico, napomenul aj partnerov
Premiér sa má kvôli aktuálnej ekonomickej situácii stretnúť so zástupcami automobiliek vyrábajúcich na Slovensku.

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená
Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá
Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.