• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Mačací parazit ovplyvňuje vaše správanie

  • 13:03 24.02.2016
  • Bratislava
Mačací parazit ovplyvňuje vaše správanie

Nové dôkazy potvrdzujú, že tento parazit cielene ovplyvňuje správanie ľudí.

Nová štúdia vykonaná výskumníkmi z Centra pre evolučnú a funkčnú ekológiu vo francúzskom Montpellier a publikovaná v časopise Current Biology dokazuje, že parazit prenášaný domácimi mačkami môže spôsobiť psychiatrické ochorenia u ľudí.

Čítajte: Pieskovisko môže byť zdrojom viacerých nákaz

Jedná sa o parazita s názvom Toxoplasma gondii, ktorý má komplexný životný cyklus. Môže sa reprodukovať len v prípade, že infikuje telo mačky či mačkovitej šelmy, ako je leopard. Neexistuje žiadna priama cesta prenosu T. gondii od jednej mačky na druhú. Parazit existuje v mačacích výkaloch, z ktorých sa môžu nakaziť ostatné zvieratá. Táto infekcia je známa ako toxoplazmóza.

Doteraz sa výskum zameriaval na infekciu hlodavcov. Vedci preukázali, že toxoplazmóza spôsobuje, že hlodavci strácajú strach z mačiek. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu parazita do nového mačacieho hostiteľa, kde sa môže reprodukovať.

Nová štúdia prvýkrát ukazuje, že toxoplazmóza môže tiež zmeniť správanie šimpanzov. Výskumní pracovníci otestovali reakciu zdravých aj infikovaných šimpanzov na moč rôznych veľkých mačkovitých šeliem. Zistili, že šimpanzy s toxoplazmózou mali trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú skúmať leopardí moč, ktorý je pre bežných šimpanzov odporný.

“Zistili sme, že náš najbližší príbuzný, šimpanz, ktorý bol nakazený toxoplazmózou, stratil svoju prirodzenú averziu k moču leoparda, ich jediného prirodzeného predátora," uviedla vedúca autorka štúdie Clémence Poirotte.

Pozoruhodné je, že infikované šimpanzy nelákal moč levov alebo tigrov. To naznačuje, že T. gondii sa vyvinul so šimpanzmi a presne ovplyvnil ich mozgové aktivity, aby zvýšil pravdepodobnosť, že ich zožerú leopardy. To podporuje hypotézu, že T. gondii môže tiež spôsobiť cielené zmeny správania u ľudí, než len náhodné vedľajšie účinky zmien, ktoré sa dejú u hlodavcov.

"Naša štúdia skôr podporuje hypotézu, že manipulatívne schopnosti T. gondii sa vyvinuli v ľudskom rode, keď naši predkovia boli stále lovení mačacími predátormi," povedala Poirotte. "Behaviorálna modifikácia u ľudí by tak mohla byť rodovým dedičstvom našej evolučnej minulosti."

Tvorí cysty v ľudskom mozgu

Zistenia podporujú stále viac presvedčivé hypotézy, že toxoplazmóza môže spôsobiť psychické poruchy u ľudí. Niekoľko štúdií ukázalo, že ľudia s toxoplazmózou majú pomalší reakčný čas a je u nich väčšia pravdepodobnosť, že budú riskovať a majú vyššie predpoklady na sebapoškodzovanie, samovraždy a dokonca schizofréniu.

Parazit T. gondii je známy tým, že tvorí cysty na amygdale ľudského mozgu, oblasti, ktorá sa podieľa na regulácii strachu.

Čítajte: Opuch lymfatických uzlín – čo znamená a ako si pomôcť?

"Predpokladalo sa, že latentná toxoplazmóza je obvykle u ľudí bez príznakov s výnimkou tehotných žien," povedala Poirotte. "Nedávne štúdie ukázali, že by mohla predstavovať rizikový faktor pre niektoré duševné choroby, ako je schizofrénia, sú však potrebné ďalšie štúdie na pochopenie všetkých vplyvov na ľudské zdravie."

Čítajte: Týmto jedlám by sa tehotné ženy mali vyhýbať

Toxoplazmóza je veľmi rozšírená infekcia u ľudí. Šíri sa v mačacích výkaloch prostredníctvom mačiek alebo kontaminovaných potravín. Toxoplazmóza je veľmi nebezpečná pre tehotné ženy alebo osoby s oslabeným imunitným systémom. Je jednou z hlavných príčin úmrtí z alimentárnych ochorení.

Zdroj: Info.sk, TM, independent.co.uk, researchgate.net, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.