7 mýtov o hneve, ktorým by ste nemali veriť

Aj o našom duševnom stave kolujú rôzne mýty a stereotypné prehlásenia. Dnes si vezmeme na mušku hnev a sedem mýtov, s ktorými ste sa už určite stretli. Vysvetlíme vám, prečo neplatia.
-
Hnev je negatívna emócia
Cítiť hnev nie je nič výnimočné a ani zlé. Hnev je úplne normálna, zdravá emócia. Zo správne zmeraného hnevu môžu dokonca prekvapivo vzísť aj pozitívne emócie a javy. Veľa skvelých podnikateľských myšlienok vzišlo práve z hnevu nad nedostatkom tovaru alebo nedostatočnosťou služieb. Taktiež veľa nespravodlivosti v sociálnej sfére sa darí odhaliť na základe toho, že niekoho nahnevá diskriminácia, či zlé zaobchádzanie s ľuďmi.
-
Hnev sa rovná agresii
Veľa ľudí automaticky predpokladá, že nahnevaný človek bude skôr či neskôr agresívny. Agresívne správanie sa ale od pocitov hnevu líši. Existuje veľa zdravých spôsobov, ako si s hnevom poradiť. Nikdy sa neuchyľujte k ventilácii agresívnym správaním.
-
Vybíjanie hnevu vás tejto emócie zbaví
Udieranie do vankúša, prípadne do iného človeka, či hlasný krik vás v skutočnosti hnevu nezbaví. Práve naopak, viacero výskumov tvrdí, že takýmto správaním si v sebe napätie udržíte dlhšie. Teda agresívnym správaním hnev iba predlžujete.
Čítajte: 7 mýtov o tele, ktorým ľudia doteraz veria
-
Terapia na zvládanie hnevu nefunguje
Existujú kurzy, kde vás môžu naučiť, ako hnev zvládať a ako sa ho zbaviť. Neberte takúto ponuku alebo účasť ako prejav slabosti a neschopnosti. Práve naopak - vedieť, že máte problém a vyhýbať sa jeho aktívnemu riešeniu je prejav slabosti. Kognitívno-behaviorálna terapia funguje zatiaľ najefektívnejšie.
-
Hnev je iba vo vašej hlave
Hnev nie je len myšlienka v hlave. Keď sa hneváme, zrýchli sa nám tep, dlane sa začnú potiť, ruky triasť a telo je napäté. Organizmus odpovedá na pocit hnevu fyziologickou reakciou a práve tá je často príčinou agresívneho správania sa. Naučte sa, ako uvoľniť tieto fyzické prejavy hnevu, aby nedošlo k zbytočnému výbuchu a prípadným násilnostiam.
Čítajte: 8 mýtov o opici – tieto veci vám po ťažkej noci viac uškodia, než pomôžu
-
Ignorovanie hnevu vás tohto pocitu zbaví
Absolútne potláčanie hnevu tiež nie je vhodná taktika. Môžete sa usmievať, keď sa k vám ostatní nesprávajú dobre alebo zatajiť svoj názor len preto, aby „bol pokoj“. No z dlhodobého hľadiska sa tieto potláčané pocity raz prejavia. A vyžiadajú si aj daň na vašom zdraví. Napríklad vo forme vysokého tlaku alebo depresie.
-
Muži sa hnevajú viac, než ženy
Neplatí to ani naopak – podľa nových štúdií zažívajú muži aj ženy približne rovnaké množstvo hnevu. Rozdiel je akurát v tom, ako ho zvyčajne vyjadria. Kým muži sa častejšie zvyknú prejavovať agresívne a impulzívne, ženy konajú nepriamo. Napríklad po hádke môžu niekoho kompletne odstrániť zo svojho života.
Zdravé spôsoby, ako sa s hnevom vysporiadať
Najlepší spôsob, ako zvládať hnev je nájsť svoj vlastný spôsob, ako ho vyjadriť. Vyskúšajte spraviť z pocitu hnevu niečo konštruktívne, napríklad skúste zmeniť to, čo vás nahnevalo. Alebo odpovedajte na to, čo vás rozčúlilo asertívne (nie agresívne).
Ešte predtým, než svoj hnev vyjadríte, naučte sa rozoznávať, čo vlastne cítite. Či je to frustrácia, hnev alebo sklamanie. Táto identifikácia pocitu vám dá čas trochu sa upokojiť a súčasne zvoliť správny prístup k vyjadreniu aktuálnej emócie, ktorú cítite.
Čítajte: Päť mýtov o horúčke u detí
Mnohým ľuďom pomáha ísť na prechádzku alebo cvičiť, keď cítia hnev. Iní zase praktizujú dychové cvičenia. Je na vás, aký spôsob si zvolíte. Snažte sa nevybuchnúť, nepôsobiť agresívne a súčasne svoje pocity neignorujte.
Ako zvládate hnev vy? Ste výbušný typ alebo sa snažíte emócie ovládnuť a narábať s nimi produktívnejšie?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.