• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
Bratislava

Päť mýtov o horúčke u detí

  • 18:55 18.05.2015
  • Svet
Päť mýtov o horúčke u detí

Všetko, čo potrebujete vedieť o horúčke.

To, že má vaše dieťa horúčku nemusí vždy znamenať, že je vážne choré. Mnoho rodičov si myslí, že horúčka je spôsobená priamo vírusom alebo baktériou, ale v skutočnosti je spôsobená tým, že imunitný systém dieťaťa bojuje so zárodkom.

Baktérie nemajú rady vysoké teploty. To je dôvod, prečo vaše telo pošle hormóny, aby zvýšili telesnú teplotu vždy, keď bojujete s infekciou.

Horúčka sa nezdá byť priateľská, ale nemusí byť nutne vašim nepriateľom. Existuje mnoho dlhoročných mýtov o detskej horúčke. Tu je päť z nich:

Mýtus č. 1: Čím vyššia teplota, tým vážnejšia choroba.

Skutočnosť: Vysoká teplota môže značiť vážnu chorobu u tínedžerov a dospelých, no nie vždy u detí do 12 rokov. Imunitný systém dieťaťa ešte nie je tak vyladený, takže útočí na každý zárodok plnou silou. To je dôvod, prečo deti dostanú silnú horúčku aj pri obyčajnom prechladnutí. Dôležitejšie ako číslo na teplomere, je správanie vášho dieťaťa. Uistite sa, že vaše dieťa pije dosť tekutín, je primerane aktívne a cíti sa lepšie po podaní dávky paracetamolu alebo ibuprofénu.

Mýtus č. 2: Kvôli presnosti je vhodný len rektálny teplomer.

Skutočnosť: Rektálny teplomer je síce najpresnejší, no nemusíte ním obťažovať staršie deti. Je dôležitý len u detí do šiestich mesiacov. Merať teplotu axilárnym teplomerom pod pazuchou je dostatočne presné a dieťa ho vydrží mať na mieste. Orálny teplomer je tiež veľmi presný, aj keď menšie deti do štyroch rokov ho ťažšie udržia v ústach.

Mýtus č. 3: Ušné a čelové teplomery sú rovnako presné ako digitálne teplomery.

Skutočnosť: Ušné a čelové teplomery nie sú tak spoľahlivé ako univerzálne digitálne teplomery. Ich namerané hodnoty môžu byť skreslené vonkajšími teplotami. Univerzálny digitálny teplomer je jediný, ktorý potrebujete.

Mýtus č. 4: Normálna teplota je len do 37 stupňov Celzia.

Skutočnosť: Teplota 37,7 stupňov Celzia ešte nemusí znamenať horúčku. Teplota 37 stupňov je normálna meraním v ústach. Teplota pod pazuchou môže byť o stupeň nižšia a rektálna teplota je o stupeň vyššia. Vaša teplota sa mení aj počas dňa v dôsledku hormonálnych cyklov. Kým rektálna teplota zostáva najstabilnejšia, axilárna a orálna teplota bude najnižšia v dopoludňajších hodinách, a o asi jeden až dva stupne vyššia v neskorých popoludňajších a večerných hodinách. Inými slovami, orálna teplota 37,7 stupňov tesne pred spaním, môže byť v skutočnosti normálna. 37,2 nameraných v podpazuší ráno, môže byť začiatkom horúčky. Čokoľvek nad 38 stupňov je už horúčka.

Mýtus č. 5: Vysoká horúčka spôsobí kŕče

Skutočnosť: Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, vysoká horúčka nespôsobuje febrilné kŕče. Tie sú spôsobené náhlym zvýšením teploty (aj keď len z teploty 37 na 38,2). Nemusíte znižovať horúčku, aby sa zabránili kŕčom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, health.clevelandclinic.org, wikipedia.org, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

DNES - 8:49Zdravie

Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

DNES - 7:33Zdravie

Muž chytil plesňové ochorenie rastlín. Ide o prvý prípad infekcie človeka na svete.

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

18:54 26.03.2023Zdravie

S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

11:09 26.03.2023Zdravie

​Táto drobnosť môže podľa výskumu predpovedať budúce riziko obezity.

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

7:19 26.03.2023Zdravie

Množstvo kofeínu v krvi má dramatický vplyv na ukladanie tuku v tele, a nielen to. Vedci prichádzajú s najnovším zistením o vplyve kávy aj na cukrovku.