Čo sa deje s telom počas tekutej diéty?

Prečítajte si plusy a mínusy, ktoré organizmu prináša džúsový detox alebo tekutá strava.
Džúsový detox je určitý štýl stravovania, ktorý trvá niekoľko dní až týždňov. Počas tohto obdobia je celodenná strava založená prevažne na konzumácii ovocných alebo zeleninových nápojov. Veľa ľudí si túto formu stravovania pochvaľuje a hlásia úbytok hmotnosti, nárast energie, či čistejšiu pleť. No mnoho iných odborníkov na výživu so zázračnými účinkami tekutej diéty nesúhlasí. Poďme sa teda pozrieť na skutočné výhody i nevýhody tekutej diéty.
-
Metabolizmus sa spomalí
Veľa ľudí tvrdí, že po začatí džúsovej diéty majú oveľa viac energie, no opak je pravdou. Akonáhle telu odopriete normálny denný kalorický príjem, dostane sa do „úsporného“ režimu. Vtedy bude vydávať menej energie a viac sa jej snažiť uchovať, pretože organizmus nebude vedieť, kedy a v akom množstve dostane ďalšie jedlo. To sa odrazí aj na neklesajúcej hmotnosti alebo následnom jojo efekte po skončení detoxu.
-
Môžete objaviť alergie a intolerancie
Ak z jedálnička postupne vylúčite všetky ostatné zložky, môžete zistiť, že mliečne výrobky vám nerobili práve dobre. Alebo pečivo, či káva na lačno. Džúsová diéta je skvelou možnosťou zistiť o vašom tele a prípadných intoleranciách viac.
-
Budete citlivejší na chlad
Začínať takúto očistu počas zimy nie je práve najlepší nápad. Naše telo i myseľ totiž poteší skôr teplý nápoj. Skúste studené džúsy nahradiť zdravými čajmi, aspoň kým teplota von nestúpne nad 5°C.
-
Môžete mať abstinenčné príznaky
Ak ste sa skutočne vrhli do džúsového detoxu, pravdepodobne ste sa vzdali alkoholu aj kávy. A s tým môže mať telo, najmä u dlhoročných kávičkárov, problémy. Bez prísunu kofeínu môžete zažívať príznaky podobné abstinenčným, teda malátnosť, nechutenstvo, nervozitu a podobne.
Čítajte: Pozor na detox! Môže vám viac ublížiť ako pomôcť
-
Zbavíte sa pár kilogramov
Ale z pohyblivej váhy. Teda telo - konkrétne svaly, využívajú na fungovanie glykogén, ktorý je v nich aj s vodou uložený. Pri normálnej strave sa glykogén zvykne po jedle doplniť, pri tekutej diéte ale budú jeho hodnoty (a tým pádom aj vaša váha) nižšie. Netešte sa predčasne – tento stav vydrží len počas detoxu. Po ňom sa táto váha vráti do normálu.
-
Závraty alebo malátnosť bývajú časté
Či už budete konzumovať šťavy z ovocia alebo zeleniny, obe budú obsahovať pomerne koncentrovanú dávku cukru. Tým pádom bude vaše telo produkovať inzulín rýchlejšie, čo občas spôsobí malátnosť a závraty. Za ich vznikom ale môže stáť aj fakt, že zelenina a ovocie nedodajú telu všetky potrebné látky a ich nedostatok sa prejaví práve pocitom slabosti.
-
Pleť môže rýchlejšie starnúť, ale vyčistí sa
U mnohých ľudí má strava veľký podiel na tvorbe akné. Fastfood a umelé sladidlá, či iné chemické látky v potravinách pôsobia na pleť zvnútra a môžu spôsobovať zápaly, z ktorých vznikajú vyrážky. Šťavy z ovocia a zeleniny takúto problematickú pleť často prečistia. No súčasne ovplyvnia aj podkožné zásoby vody, ktoré pokožku udržujú prirodzene hydratovanú počas dňa. Čo sa zase môže prejaviť na rýchlejšom starnutí a suchej pokožke.
Čítajte: Tipy, ako zlepšiť detox
-
Nebudete pociťovať veľký hlad
Ani tekutá diéta vám nezmenší žalúdok, no na istý čas ho trochu stiahne. Čo sa prejaví na menšej chuti vyjedať, zvlášť niekoľko dní po tom, ako s detoxom skončíte. Ak si ale chcete tento pocit uchovať, musíte si dávať pozor, aby ste sa pomaly nezačali opäť prejedať tuhou stravou. V tomto prípade pôsobí tekutá diéta skôr ako účinný psychologický trik.
-
Rast nechtov a vlasov bude pomalší
Keď sa prestanete stravovať pestro, telo nedostane iba z ovocia a zeleniny všetky látky, ktoré potrebuje. Proteíny, tuky aj karbohydráty sú dôležitou zložkou pre rast vlasov a nechtov, ich pevnosť a štruktúru. Nečakajte teda, že vaša hriva bude dlhá, žiarivá a nechty pevné, ak budete dlhodobo praktizovať tekutú diétu.
Čítajte: Efektívny detox bez hladovania
Občasný a krátkodobý detox kvalitnými šťavami nemusí organizmu ublížiť. Ak ale chcete stravovací plán, ktorý vám dlhodobo pomôže zhodiť nadbytočné kilogramy a podporí vaše zdravie, čisto tekutá strava nie je najlepší nápad. Skúste si s pomocou výživového poradcu zostaviť skutočne kvalitný jedálniček, ktorý bude obsahovať všetky látky, ktoré telo pre správne fungovanie potrebuje.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.