• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
Bratislava

Hyperaktívne dieťa? Na vine môže byť strava!

  • 11:00 20.05.2013
  • BRATISLAVA
Hyperaktívne dieťa? Na vine môže byť strava!

Rodičia milujú svoje deti najviac na svete. Krásne. No sú skutočne vyjadrenia „milujem ťa" v rovnováhe s tým čo pre svoje dieťa denne robíte? Nezvaľujme všetko na genetiku, učiteľov, či neschopnosť doktorov. Čo ak vám poviem, že práve vy máte možnosť zlepšiť správanie vašej ratolesti, schopnosti sa lepšie učiť, či sústrediť iba zmenením toho, čo mu dáte každý deň na tanier. Nech sa páči, pár tipov.

Viac bielkovín na raňajky

Takže žiaden usmievavý macík, či sladké hnedé guľôčky. Aj keď vám v reklame tvrdia opak. Neverte im. Práve zle nastavené raňajky s nedostatkom bielkovín a prebytkom cukru môžu u detí spôsobovať zlú náladu, slabšiu funkciu mozgu, alebo väčšiu hyperaktivitu. Bielkovinové raňajky zvyšujú dopamín, acetylcholín a ďalšie neurotransmitery oveľa viac ako sacharidové (cukrové) raňajky vo forme cereálií, či pomarančového džúsu s banánom.

Viac bielkovín počas dňa

Tento bod úzko nadväzujem na tip č.1. Výskum vplyvu stravy u deti zameranej na zlepšenie symptómov ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) naznačuje, že práve dostatočná konzumácia bielkovín môže zlepšiť správanie, pozornosť a sociálne prejavy.

Bielkovín treba jednoducho vyjednať

Ako chcete naozaj uspieť  v zmene jedálnička u svojich detí, skúste vyjednávať. Začnite raňajkami (pre výhody viď bod č.1). Dohodnite sa s nimi, že môžu skonzumovať misku svojich obľúbených cereálií, alebo inej sladkej maškrty ako súčasť večere alebo pred spaním (nezabijete tým ich funkciu mozgu na celý deň).

Zvážte obmedzenie gluténu

Jedná sa veľakrát o efektívne riešenie mnohých problémov spojených s učením a správaním. Horšia stráviteľnosť gluténu (lepok) spôsobuje zápalovú reakciu, ktorá prichádza priamo do mozgu. Opäť dôvod prečo vynechávať chlieb či iné pečivo.

Príjem Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, ktoré dostávame prostredníctvom rybieho tuku sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu pretože umožňujú rýchlejšie spojenia chemických „poslov". Konkrétne DHA vlastne tvorí značnú časť mozgu a EPA pomáha v boji proti zápalom. Štúdie ukazujú, že deti s diagnózou ADHA (porucha pozornosti s hyperaktivitou) majú nižšiu hladinu práve omega-3 mastných kyselín.

Obmedzenie potravinárskych prídavných látok

Presvedčivá štúdia v časopise Lancet ukázala, že potravinárske prídavné látky môžu vyvolať hyperaktívne správanie u detí bez predchádzajúcich problémov správania. Štúdiu viedla Európska únia s požiadavkou, aby došlo k odstrašujúcim označeniam o obsahu syntetických farbív na potravinárskych výrobkoch.

Horčík - nevyhnutný pre mozog

Horčík je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov. Navyše, magnézium má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém, čo z neho robí jednu z top živín pre deti trpiace hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Skúste 200mg denne.

Čítajte: Smrteľný živočíšny tuk?

Sľúbil som krátky článok. Na záver iba praktická rada. Nerobte zásadne zmeny v jedálničku svojich deti, pretože už iba zo skvelého pocitu samotného odporu budú proti. Skúste vymeniť jedno jedlo (napríklad tie raňajky) za kúsok lososa z večere s orieškami, alebo morčacie mäso s plátkom syra, k tomu jablko. Veľmi vhodnou alternatívou sú vajíčka, mandľové maslo s plátkami ovocia. Deti štúdie nepresvedčia, no v literatúre sa už píše veľa o tom, že deti konzumujúce bielkovinové raňajky sú menej náchylné k nadváhe, bývajú lepšími atlétmi, či dosahujú lepšie výsledky v škole.

Takže ako veľmi ich ľúbite?

Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk, Foto: SXC

Zdroj: Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk, Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

VČERA - 9:14Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

7:36 22.02.2024Zdravie

Štúdia spojila užívanie vitamínu s vyšším riziko demencie.

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

9:22 19.02.2024Zdravie

Kyslá kapusta obsahuje viacero vitamínov či minerálov prospešných pre zdravie človeka.

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

6:52 19.02.2024Zdravie

Rodičia, ktorí používajú smartfóny, môžu uškodiť svojim deťom v tínedžerskom veku.