• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Hyperaktívne dieťa? Na vine môže byť strava!

  • 11:00 20.05.2013
  • BRATISLAVA
Hyperaktívne dieťa? Na vine môže byť strava!

Rodičia milujú svoje deti najviac na svete. Krásne. No sú skutočne vyjadrenia „milujem ťa" v rovnováhe s tým čo pre svoje dieťa denne robíte? Nezvaľujme všetko na genetiku, učiteľov, či neschopnosť doktorov. Čo ak vám poviem, že práve vy máte možnosť zlepšiť správanie vašej ratolesti, schopnosti sa lepšie učiť, či sústrediť iba zmenením toho, čo mu dáte každý deň na tanier. Nech sa páči, pár tipov.

Viac bielkovín na raňajky

Takže žiaden usmievavý macík, či sladké hnedé guľôčky. Aj keď vám v reklame tvrdia opak. Neverte im. Práve zle nastavené raňajky s nedostatkom bielkovín a prebytkom cukru môžu u detí spôsobovať zlú náladu, slabšiu funkciu mozgu, alebo väčšiu hyperaktivitu. Bielkovinové raňajky zvyšujú dopamín, acetylcholín a ďalšie neurotransmitery oveľa viac ako sacharidové (cukrové) raňajky vo forme cereálií, či pomarančového džúsu s banánom.

Viac bielkovín počas dňa

Tento bod úzko nadväzujem na tip č.1. Výskum vplyvu stravy u deti zameranej na zlepšenie symptómov ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) naznačuje, že práve dostatočná konzumácia bielkovín môže zlepšiť správanie, pozornosť a sociálne prejavy.

Bielkovín treba jednoducho vyjednať

Ako chcete naozaj uspieť  v zmene jedálnička u svojich detí, skúste vyjednávať. Začnite raňajkami (pre výhody viď bod č.1). Dohodnite sa s nimi, že môžu skonzumovať misku svojich obľúbených cereálií, alebo inej sladkej maškrty ako súčasť večere alebo pred spaním (nezabijete tým ich funkciu mozgu na celý deň).

Zvážte obmedzenie gluténu

Jedná sa veľakrát o efektívne riešenie mnohých problémov spojených s učením a správaním. Horšia stráviteľnosť gluténu (lepok) spôsobuje zápalovú reakciu, ktorá prichádza priamo do mozgu. Opäť dôvod prečo vynechávať chlieb či iné pečivo.

Príjem Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, ktoré dostávame prostredníctvom rybieho tuku sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu pretože umožňujú rýchlejšie spojenia chemických „poslov". Konkrétne DHA vlastne tvorí značnú časť mozgu a EPA pomáha v boji proti zápalom. Štúdie ukazujú, že deti s diagnózou ADHA (porucha pozornosti s hyperaktivitou) majú nižšiu hladinu práve omega-3 mastných kyselín.

Obmedzenie potravinárskych prídavných látok

Presvedčivá štúdia v časopise Lancet ukázala, že potravinárske prídavné látky môžu vyvolať hyperaktívne správanie u detí bez predchádzajúcich problémov správania. Štúdiu viedla Európska únia s požiadavkou, aby došlo k odstrašujúcim označeniam o obsahu syntetických farbív na potravinárskych výrobkoch.

Horčík - nevyhnutný pre mozog

Horčík je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov. Navyše, magnézium má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém, čo z neho robí jednu z top živín pre deti trpiace hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Skúste 200mg denne.

Čítajte: Smrteľný živočíšny tuk?

Sľúbil som krátky článok. Na záver iba praktická rada. Nerobte zásadne zmeny v jedálničku svojich deti, pretože už iba zo skvelého pocitu samotného odporu budú proti. Skúste vymeniť jedno jedlo (napríklad tie raňajky) za kúsok lososa z večere s orieškami, alebo morčacie mäso s plátkom syra, k tomu jablko. Veľmi vhodnou alternatívou sú vajíčka, mandľové maslo s plátkami ovocia. Deti štúdie nepresvedčia, no v literatúre sa už píše veľa o tom, že deti konzumujúce bielkovinové raňajky sú menej náchylné k nadváhe, bývajú lepšími atlétmi, či dosahujú lepšie výsledky v škole.

Takže ako veľmi ich ľúbite?

Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk, Foto: SXC

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk, Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.