• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.7.2024Meniny má Kamil
31°Bratislava

Hyperaktívne dieťa? Na vine môže byť strava!

  • 11:00 20.05.2013
  • BRATISLAVA
Hyperaktívne dieťa? Na vine môže byť strava!

Rodičia milujú svoje deti najviac na svete. Krásne. No sú skutočne vyjadrenia „milujem ťa" v rovnováhe s tým čo pre svoje dieťa denne robíte? Nezvaľujme všetko na genetiku, učiteľov, či neschopnosť doktorov. Čo ak vám poviem, že práve vy máte možnosť zlepšiť správanie vašej ratolesti, schopnosti sa lepšie učiť, či sústrediť iba zmenením toho, čo mu dáte každý deň na tanier. Nech sa páči, pár tipov.

Viac bielkovín na raňajky

Takže žiaden usmievavý macík, či sladké hnedé guľôčky. Aj keď vám v reklame tvrdia opak. Neverte im. Práve zle nastavené raňajky s nedostatkom bielkovín a prebytkom cukru môžu u detí spôsobovať zlú náladu, slabšiu funkciu mozgu, alebo väčšiu hyperaktivitu. Bielkovinové raňajky zvyšujú dopamín, acetylcholín a ďalšie neurotransmitery oveľa viac ako sacharidové (cukrové) raňajky vo forme cereálií, či pomarančového džúsu s banánom.

Viac bielkovín počas dňa

Tento bod úzko nadväzujem na tip č.1. Výskum vplyvu stravy u deti zameranej na zlepšenie symptómov ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) naznačuje, že práve dostatočná konzumácia bielkovín môže zlepšiť správanie, pozornosť a sociálne prejavy.

Bielkovín treba jednoducho vyjednať

Ako chcete naozaj uspieť  v zmene jedálnička u svojich detí, skúste vyjednávať. Začnite raňajkami (pre výhody viď bod č.1). Dohodnite sa s nimi, že môžu skonzumovať misku svojich obľúbených cereálií, alebo inej sladkej maškrty ako súčasť večere alebo pred spaním (nezabijete tým ich funkciu mozgu na celý deň).

Zvážte obmedzenie gluténu

Jedná sa veľakrát o efektívne riešenie mnohých problémov spojených s učením a správaním. Horšia stráviteľnosť gluténu (lepok) spôsobuje zápalovú reakciu, ktorá prichádza priamo do mozgu. Opäť dôvod prečo vynechávať chlieb či iné pečivo.

Príjem Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, ktoré dostávame prostredníctvom rybieho tuku sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu pretože umožňujú rýchlejšie spojenia chemických „poslov". Konkrétne DHA vlastne tvorí značnú časť mozgu a EPA pomáha v boji proti zápalom. Štúdie ukazujú, že deti s diagnózou ADHA (porucha pozornosti s hyperaktivitou) majú nižšiu hladinu práve omega-3 mastných kyselín.

Obmedzenie potravinárskych prídavných látok

Presvedčivá štúdia v časopise Lancet ukázala, že potravinárske prídavné látky môžu vyvolať hyperaktívne správanie u detí bez predchádzajúcich problémov správania. Štúdiu viedla Európska únia s požiadavkou, aby došlo k odstrašujúcim označeniam o obsahu syntetických farbív na potravinárskych výrobkoch.

Horčík - nevyhnutný pre mozog

Horčík je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov. Navyše, magnézium má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém, čo z neho robí jednu z top živín pre deti trpiace hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Skúste 200mg denne.

Čítajte: Smrteľný živočíšny tuk?

Sľúbil som krátky článok. Na záver iba praktická rada. Nerobte zásadne zmeny v jedálničku svojich deti, pretože už iba zo skvelého pocitu samotného odporu budú proti. Skúste vymeniť jedno jedlo (napríklad tie raňajky) za kúsok lososa z večere s orieškami, alebo morčacie mäso s plátkom syra, k tomu jablko. Veľmi vhodnou alternatívou sú vajíčka, mandľové maslo s plátkami ovocia. Deti štúdie nepresvedčia, no v literatúre sa už píše veľa o tom, že deti konzumujúce bielkovinové raňajky sú menej náchylné k nadváhe, bývajú lepšími atlétmi, či dosahujú lepšie výsledky v škole.

Takže ako veľmi ich ľúbite?

Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk, Foto: SXC

Zdroj: Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk, Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

19:41 08.07.2024Zdravie

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.

Cesta lietadlom zvyšuje riziko trombózy, títo ľudia si musia dať pozor

Cesta lietadlom zvyšuje riziko trombózy, títo ľudia si musia dať pozor

9:21 08.07.2024Zdravie

Riziko vzniku trombózy sa v lete zvyšuje.

5 najväčších zdrojov mikroplastov vo vašom dome: Takto sa vám dostávajú do tela

5 najväčších zdrojov mikroplastov vo vašom dome: Takto sa vám dostávajú do tela

21:58 07.07.2024Zdravie

Nebezpečné mikroplasty sa skrývajú v každodenných predmetoch.