Poznáte rozdiel medzi infarktom, zástavou srdca a mŕtvicou?

Keď nastanú problémy so srdcom, zvyčajne nevieme presne, či ide o infarkt, zástavu srdca alebo mŕtvicu. Pritom určenie správnej diagnózy podľa symptómov môže pomôcť zachrániť život!
Aj keď sa všetky tieto diagnózy spájajú so srdcom, vznikajú z rozličných príčin a inak ovplyvňujú telesné funkcie. Pochopenie ich odlišností zohráva dôležitú úlohu nielen pri poskytovaní prvej pomoci, ale aj pri vyhľadaní včasnej liečby.
V čom sa odlišujú
- Infarkt – je predovšetkým problémom cirkulácie
Vzniká, keď je zablokovaný prívod krvi (ktorá prináša kyslík) do srdca. Ak sa kyslík do svalu nedostane, odkysličená časť začína odumierať. Počas infarktu srdce ďalej bije.
- Zástava srdca – je problémom elektrickej aktivity srdca
Ak normálna elektrická aktivita nášho srdca podľahne chaosu, spôsobí to nepravidelné búšenie srdca. To prestane v tomto prípade pumpovať krv do tela. Počas zástavy srdce prestáva biť.
- Mŕtvica – týka sa mozgu
Najčastejšie ju spôsobuje prekážka v krvnom prietoku (80% príhod) alebo prasknutie ciev, ktoré zásobujú mozog (20% príhod). Podobne ako infarkt ju teda spôsobuje zablokovanie prívodu krvi. Srdce počas mŕtvice zvyčajne bije.
Symptómy
- Infarkt
Bolesť alebo ťažoba na srdci, pocity bolesti môžu vystreľovať aj do ramien alebo brušnej dutiny. Studený pot, kašeľ, nevoľnosť, pocity úzkosti. Problém s dýchaním a závraty. Pomerne často si ľudia zamieňajú slabý infarkt napríklad s pálením záhy. Majte ale na pamäti, že aj keď užijete lieky proti predpokladaným tráviacim problémom, v prípade infarktu sa symptómy nestratia. Práve naopak – zvyknú sa zhoršiť a môžu skončiť až zástavou srdca.
- Zástava srdca
Pár minút/sekúnd pred zástavou sú príznaky často podobné tým, ktoré zažívajú ľudia počas infarktu – Strata vedomia alebo závraty. Bolesť v hrudi, búšenie srdca, problém s dýchaním, pocit slabosti.
Ťažké a časté symptómy počas zástavy srdca - Strata vedomia, zástava dychu, srdca, neresponzívnosť.
- Mŕtvica
Zmätenosť, problém s rečou, vnímaním, chôdzou, orientáciou a rovnováhou. Bledosť, nevoľnosť, závraty. Paralýza časti tváre alebo končatiny, prípadne brnenie končatín, nadmerné potenie.
Prvá pomoc
Vo všetkých troch prípadoch urýchlene volajte záchrannú zdravotnú službu. Ďalej postupujte takto:
- Infarkt
Uložte pacienta - najlepšie do polosedu, v prípade bezvedomia skontrolujte dýchanie a činnosť srdca. Neodporúča sa podávať nitroglycerín, ani anopyrín či acylpirín (kvôli možnej alergickej reakcii). Ak pacient stráca životné funkcie, začnite oživovanie (masáž srdca).
- Zástava srdca
Pacienta uložte na tvrdú a pevnú podložku. Kľaknite si nad neho a priložte na hrudník spodnú časť jednej dlane. Druhú ruku zhora oprite o prvú. Stlačenia musia byť krátke a silné (v závislosti od telesnej konštrukcie pacienta). Počas masáže zachovajte obe ruky vystreté. Dýchanie z úst do úst už nie je povinnou súčasťou prvej pomoci – zvlášť pri cudzích osobách. Dôležité je zachovať prúdenie krvi v tele.
- Mŕtvica
Uložte pacienta do polosedu (podložte hlavu) alebo ľahu, ak je v bezvedomí. Ak je jedna strana ochrnutá, uložte ho touto stranou nadol. Kontrolujte vedomie a životné funkcie, nepodávajte tekutiny. V prípade zástavy srdca začnite s podávaním prvej pomoci – masážou srdca.
Veľa ľudí nevie rozpoznať tieto diagnózy a správne poskytnúť prvú pomoc. Zdieľajte tento článok, aby sa k týmto užitočným informáciám dostalo čo najviac ľudí.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.