Vyhlásili najlepších športovcov Slovenskej triatlonovej únie

Dvadsaťšesťročný Varga je neohrozená stálica slovenskej triatlonovej scény a z celkového triumfu sa tešil siedmykrát v neprerušenej sérii. V historickom slovenskom rebríčku za ním nasleduje Pavel Šimko so štyrmi prvenstvami.
V historickom slovenskom rebríčku za ním nasleduje Pavel Šimko so štyrmi prvenstvami. Dvadsaťjedenročná Gajdošová si rovnako zopakovala víťazstvo z uplynulého roka, ale tešila sa len po druhý raz. Absolútnou suverénkou z historického pohľadu medzi ženami je 10-násobná víťazka Mária Kuriačková. Výsledky ankety STÚ slávnostne vyhlásili v pondelok predpoludním v priestoroch MOLO Restaurant v Bratislave.
Richard Varga (nar. 28. 1. 1989 / Triax Bratislava) v roku 2015 v prestížnom seriáli majstrovstiev sveta v triatlone skončil dvakrát v najlepšej desiatke. Hneď skraja sezóny v marci v novozélandskom Aucklande bol siedmy a neskôr v júli na šprintérskych vzdialenostiach v Hamburgu ôsmy. V júli dosiahol aj svoj najväčší triatlonový úspech roka 2015, keď na európskom šampionáte v Ženeve 9. júla finišoval hneď za medailovými pozíciami na štvrtom mieste. Necelý mesiac predtým na premiérových európskych hrách v azerbajdžanskom Baku tiež potvrdil príslušnosť k európskej špičke piatou priečkou.
Najlepší plavec medzi špičkovými triatlonistami ukončil rok na 20. mieste svetového renkingu. Záver sezóny mu nevyšiel. Na predolympijských pretekoch v Riu de Janeiro spadol v cyklistickej časti a skončil s odreninami a narazenými rebrami v nemocnici. Neskôr vo Veľkom finále Svetovej série v americkom Chicagu zlomil pätku prehadzovača na bicykli a rovnako musel z pretekov odstúpiť. V budúcej sezóne má Varga jednoznačný cieľ - uspieť na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kam sa už v predstihu kvalifikoval.
Siedmy triumf Vargu v ankete STU bol absolútne jednoznačný. Pretekár Triaxu Bratislava sa až 35-krát objavil na anketových lístkoch na prvom mieste a na inú pozíciu ho ani raz nezaradili. Celkovo získal 210 bodov. Druhého v konečnom poradí, Tadeáša Fazekaša (ŠK Atóm Levice), zdolal o 95 bodov. Tretí skončil Fazekašov tímový kolega z Levíc Matúš Verbovský so 108 bodmi.
"Sedemkrát po sebe vyhrať anketu mi pripomína, že nie som nováčik v tomto športe a už by to chcelo aj nejaký poriadny výsledok. Dúfam, že na budúci rok niečo dosiahnem a bude to stáť za to. S touto sezónou som spokojný, bolo to také hore-dole, boli tam pekné chvíle, keď už išla forma hore a solídne výsledky a dúfal som, že to bude ešte lepšie, no akurát vtedy ma stoplo zranenie. Patrí to však k športu. Baví ma to, čo robím a dúfam, že v roku 2016 budem o niečo lepší, trpezlivosť prináša ovocie. Môj najlepším výsledkom je 4. miesto na majstrovstvách Európy, medaila mi ušla o vlások, takže tento výkon si cením najviac. Budúci rok sa nechcem motať okolo siedmych, ôsmych, deviatych miest, zvolím asi agresívnejšiu taktiku, budem viac riskovať, aby tá medaila už konečne vyšla. Na olympijských hrách v Riu sa cítim byť asi na 80 - 90 percent, momentálne sa nachádzam niekde v polovici rebríčka. Aby ma predbehla tá druhá, musela by byť výrazne lepšia ako ja, čo je nepravdepodobné. V príprave nebudem výrazne nič meniť. Poznám svoje telo, viem, čo sa mi hodí. Ide skôr o to, aby som sa zdokonaľoval v tom, čo robím. Rád by som získal medailu, je to mojím snom. Myslím si, že triatlon a najmä na olympiáde sú veľmi špecifické preteky, chcem byť čo najlepšie pripravený. Dvaja ľudia budú mať možno zlý deň, ja budem v úniku, môže sa stať čokoľvek a pokúsim sa o čo najlepší výsledok. Som rád, že spolupracujem s Angličanmi, to je pre mňa veľké pozitívum," povedal Richard Varga.
Romana Gajdošová (nar. 7. 7. 1994 / TTK Košice) sa hlavnou laureátkou ankety STU stala druhýkrát v rade. V roku 2015 bola v konečnom poradí Európskeho pohára spomedzi Sloveniek najvyššie - na 65. mieste. Medzi jej najväčšie úspechy v rámci seriálu EP patrí 11. pozícia z rumunskej Konstance a 12. priečka z Karlových Varov, v tureckej Antalyi bola pätnásta.
V rámci Veľkého finále WTS v triatlone v Chicagu skončila v kategórii do 23 rokov na 20. priečke, z európskeho šampionátu juniorov a do 23 rokov v španielskom Banyolese si priniesla 22. miesto a na premiérových európskych hrách v Baku ju klasifikovali na 33. pozícii.
Gajdošovú až 32 hlasujúcich zaradilo na 1. miesto, raz bola druhá, raz tretia a raz štvrtá. Celkovo získala 204 bodov a druhú v poradí Alenu Stevens (Vysoké Tatry) zdolala o 104 bodov. Tretia skončila Ivona Miklóšová (ŠK Atóm Levice) s 95 bodmi. "Prvá polovička tejto sezóny bola slabšia, veľmi mi to nevychádzalo, ale v druhej sa mi to ako keby vrátilo najmä zásluhou majstrovstiev sveta v Chicagu. Tam sa mi veľmi zadarilo, s vystúpením som spokojná. Vlani som bola prvý rok v ženskej kategórii, zažila som prvé Európske poháre, prvé ME, bola som prekvapená, že mi to ide až tak dobre, takže som dúfala, že v roku 2015 to bude ešte lepšie. Tou prvou polovicou ma to sklamalo, čakala som viac, ale potom na konci sa to tak nejako vyrovnalo. Na budúci rok by som sa chcela nominovať na majstrovstvá Európy do 23 rokov do Bulharska. Bude to hneď na začiatku sezóny a o to náročnejšie, pretože budem musieť dať viac do prípravy. Nebudem rozpretekaná tak ako na konci roka. Chcem vyskúšať aj Svetové poháre, po uzatvorení olympijskej kvalifikácie bude jednoduchšie dostať sa na preteky vyššej úrovne. Tam chcem rovnako dosiahnuť čo najlepšie výsledky," uviedla Romana Gajdošová.
TRIATLONISTA ROKA 2015 - výsledky:
MUŽI
1. Richard Varga (Triax Bratislava) 210 bodov, 2. Tadeáš Fazekaš (ŠK Atóm Levice) 115, 3. Matúš Verbovský (ŠK Atóm Levice) 108, 4. Pavel Šimko (Prestigio REALIZ sport team Bratislava) 86, 5. Tomáš Jurkovič (KPŠ NEREUS Žilina) 76, 6. Tomáš Kubek (Triax Bratislava) 37, 7. Karol Džalaj (VŠC Dukla Banská Bystrica) 25, 8. Martin Kostelničák (Triax Bratislava) 15, 9. Tadeáš Drahovský (ŠBR Piešťany) 14, 10. Jozef Vrábel (SUPERNOVA Humenné) 5
ŽENY
1. Romana Gajdošová (TTK Košice) 204 bodov, 2. Alena Stevens (Vysoké Tatry) 100, 3. Ivona Miklóšová (ŠK Atóm Levice) 95, 4. Lýdia Drahovská (ŠBR Piešťany) 72, 5. Ivana Kuriačková (ŠK Atóm Levice) 53, 6. Kristína Néč-Lapinová (TRIAN ŠK UMB Banská Bystrica) 39, 7. Petra Fašungová (VŠC Dukla Banská Bystrica) 34, 8. Nikola Čorbová (3NITY Triathlon team Bratislava) 31, 9. Iveta Tóthová (TTK Košice) 30, 10. Tereza R. Koreňová (3NITY Triathlon team Bratislava) 15.
Historický prehľad víťazov ankety:
1993 Michal Kunic a Mária Kuriačková
1994 Gabriel Baran a Anna Baloghová
1995 Gabriel Baran a Mária Kuriačková
1996 Gabriel Baran a Mária Kuriačková
1997 Michal Kunic a Mária Kuriačková
1998 Filip Kristl a Zuzana Vojteková
1999 Jozef Grešš a Mária Kuriačková
2000 Andrej Orlický a Zuzana Vojteková
2001 Andrej Orlický a Mária Kuriačková
2002 Andrej Orlický a Lenka Ilavská
2003 Pavel Šimko a Mária Kuriačková
2004 Martin Urbanovský a Mária Kuriačková
2005 Pavel Šimko a Mária Kuriačková
2006 Tomáš Jurkovič a Mária Kuriačková
2007 Pavel Šimko Magdaléna Stovíčková
2008 Pavel Šimko a Jana Poláčiková
2009 Richard Varga a Kristína Lapinová
2010 Richard Varga a Mira Bednarovičová
2011 Richard Varga a Kristína Lapinová
2012 Richard Varga a Ivana Kuriačková
2013 Richard Varga a Ivana Kuriačková
2014 Richard Varga a Romana Gajdošová
2015 Richard Varga a Romana Gajdošová

Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko
Slovenskí hokejisti uspeli vo svojom druhom zápase na finálovom kvalifikačnom turnaji o ZOH 2026.

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku
Majstrovstvá Európy futbalistov 21 rokov sa v roku 2025 uskutočnia na Slovensku. Rozhodol o tom Výkonný výbor Európskej futbalovej únie na stredajšom zasadnutí vo švajčiarskom Nyone.

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu: "Veľmi ťažké podmienky"
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo
Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Abú Zabí, záverečných 22. pretekoch sezóny F1.

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry
"Cítila som sa úplne prázdna,“ uviedla Vlhová pre Blick.