Vyvrtnutý členok – viete, ako zastaviť bolesť a opuch?

Pri neopatrnej chôdzi či behu si často môžeme vyvrtnúť členok. Prezradíme vám, ako poskytnúť prvú pomoc a účinne odstrániť opuch i bolesť.
Či už ide o dieťa, ženu s vysokými podpätkami alebo turistu, u všetkých ľudí, ktorí si nedávajú pozor pri chôdzi, sa môže pritrafiť úraz. Častejšie než o zlomeninu pritom ide o vyvrtnutý členok, ktorý si laici kvôli bodavej bolesti a opuchu s ňou zamieňajú.
Symptómy
Vyvrtnutý členok sa môže prejaviť okamžitou prudkou bolesťou a opuchom. To vedie k tomu, že si ho často mýlime so zlomeninou. V niektorých ľahších prípadoch sa ale bolesť nemusí objaviť hneď. Opuch môže tiež nastúpiť až za pár dní, spravidla vtedy, ak zranený členok ešte namáhame.
Kedy k lekárovi
Pri prudkej bolesti a okamžitom opuchu by ste mali v každom prípade vyhľadať lekára a nechať si členok odborne vyšetriť. Niekedy totiž môže skutočne ísť o zlomeninu a tá si vyžaduje dôkladnú liečbu pod dozorom lekára.
Čítajte: Trápia vás opuchnuté nohy? Pomôžu vám tieto triky
Prvá pomoc
Aplikujte ľad alebo studený obklad na vyvrtnutý členok. Chlad bude sťahovať opuch a pomôže zmierniť bolesť. Ľad ale nikdy neprikladajte priamo na pokožku.
Pri následnej domácej liečbe by ste mali dodržiavať niekoľko zásad
- Nedošľapovať – pohybujte sa tak, aby ste minimálne zaťažili členok. Skúste používať napríklad barly.
- Vykladajte nohu – opuch sa nestratí, ak budete mať nohu neustále namierenú dole. Vždy, keď budete mať príležitosť, si ju vyložte. Dávajte ale pozor na tŕpnutie.
- Buďte trpezliví – Vyvrtnutý členok síce nie je zlomenina, no aj tak je potrebné ho preliečiť. Pri nedostatočnej liečbe totiž môžu vzniknúť problémy do budúcna, ktoré vám môžu nadobro zabrániť športovať a celkovo vyvíjať tlak túto oblasť.
Čítajte: Prvá pomoc pre ruky postihnuté artritídou
Domáce recepty proti opuchu
Okrem tabliet proti bolesti a octanovej masti môžete skúsiť využiť aj iné domáce prostriedky. Okrem spomínaného ľadu to je aj:
- Obväz
Ak vám priamo na pohotovosti nohu nezviažu, mali by ste tak urobiť doma. Použite elastický obväz a zaistite poriadne členok. Opäť si dávajte pozor na pocity stŕpnutia, vtedy bandáž odstráňte a chodidlo pomasírujte, aby sa prekrvilo. Obväz by ste mali používať po dobu trvania opuchu a bolesti.
- Bylinky
Lopúch alebo kostihoj (masť alebo obklad z čerstvých listov) vám pomôžu zbaviť sa opuchu i bolesti. Prikladajte ich na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
- Kúpele
Ďalšou možnosťou je robiť si vlažné kúpele s pridaním epsomskej soli. Zranený členok ponorte aspoň na 20 minút.
- Suroviny
Vyskúšajte si na opuchnuté miesto naniesť pastu z kurkumy. Zmiešajte lyžicu s trochou vody a naneste pastu na vyvrtnutý členok.
Inou alternatívou je použiť kúsky cibule alebo cesnaku, ktoré priložíte na opuch a upevníte klasickým obväzom. Podrvený cesnak môžete prípadne zmiešať aj s olivovým olejom a zmes natrieť na opuchnuté miesto.
Dá sa vyvrtnutiu zabrániť?
Úrazy síce sú výsledkom hlavne náhody a nepozornosti, no riziko vyvrtnutia členku značne znížite výberom správnej obuvi. A to športovej, turistickej aj vychádzkovej. Rovnako v zime je vhodné zainvestovať do topánok, v ktorých sa vám nebude šmýkať.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.