Čo spraví s našim organizmom jeden energetický nápoj?

Ak ste si mysleli, že jedna plechovka sa na vašom zdraví nijak neodrazí, výsledky novej štúdie vás zrejme nepríjemne prekvapia.
Každý z nás aspoň raz za život ochutnal energetické nápoje. Je dobre známe, že obsahujú rôzne stimulanty a poriadnu dávku cukru, veď práve preto si ich väčšinou kupujeme. Nemusíme byť vedci na to, aby sme vedeli, že táto kombinácia nebude mať dobrý vplyv na naše zdravie. Aspoň z dlhodobého hľadiska. No podľa najnovšej štúdie prebiehajú v našom tele závažné chemické reakcie už tridsať minút po konzumácii necelého pol litra.
Výskum
Výskumníci z Mayo Clinic si na výskum pozvali 25 dospelých, zdravých ľudí. Z toho 14 participantov bolo mužského pohlavia, priemerný vek bol 29 rokov a priemerné BMI 25.
Ich úlohou bolo na lačný žalúdok vypiť do piatich minút 480 ml energetického nápoja. Ten obsahoval 240 mg kofeínu, 2000 mg taurínu a zložky guarany, ženšenu a mlieču zelinného.
Čítajte: Energetické nápoje vás môžu zabiť!
Na druhý deň dostali placebo nápoj s veľmi podobnou chuťou, no bez kofeínu, taurínu a iných stimulantov. Účastníci výskumu netušili, v ktorý deň pijú energetický nápoj a kedy placebo.
Čo sa zistilo
Vedci ešte pred konzumáciou energetického a placebo nápoja ľuďom odobrali vzorku krvi, zmerali krvný tlak a tep. To isté vykonali aj 30 minút po vypití energetického nápoja. Účastníci výskumu mali ešte pred vypitím energetického nápoja tieto hodnoty v normálne. Po pol hodine ale nastali výrazné zmeny.
Systolický tlak sa zvýšil priemerne o 6%, z hodnoty 108 na 115 mm Hg. Diastolický sa tiež zvýšil, v priemere o 7%, čo znamená nárast zo 64 na 68mm Hg. Pri placebo nápoji sa systolický tlak zvýšil o 3%, pričom diastolický ostal nezmenený. Tep si v oboch prípadoch zachoval normálne hodnoty.
Najväčšie zmeny ale nastali v hodnotách norepinefrínu alebo noroadrenalínu, ktorý zaraďujeme medzi stresové hormóny. Po konzumácii energetického nápoja stúpli jeho hodnoty v krvi zo 149 na 249. Pri placebo nápoji išlo o zvýšenie zo 140 na 178.
Záver výskumu
Z dlhodobého hľadiska sú takéto prudké nárasty meraných veličín nebezpečné, pretože ohrozujú zdravie srdca a značne zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Konzumáciou energetických nápojov sa tiež zaťažuje nervový systém a trávenie.
Samotná štúdia ale má niekoľko slabín. Napríklad pomerne malú vzorku, testovanie iba jedného druhu energetického nápoja a hlavne fakt, že vedci nedokážu presne určiť, ktorá látka (alebo kombinácia látok) v nápoji spôsobuje náhly nárast adrenalínu. To, že kofeín spôsobuje zvýšenie krvného tlaku je už dávno známe.
Ste pravidelným konzumentom energetických nápojov alebo si ich doprajete iba občas.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.