Voňavý rozmarín: Odhaľte, ako sa správne používa v kuchyni i pre zdravie

Túto krásne voňajúcu bylinku využívame predovšetkým pri varení, no má aj silné liečivé účinky. Prečítajte si, ako ju pestovať a správne používať v kuchyni aj v domácich liečivých receptoch.
Rozmarín má aj v našej kultúre hlboké korene. Je považovaný za symbol lásky, vernosti a čistoty. Nevestám sa zapletal do vrkočov, ženích si ho vkladal do topánky a zdobili sa ním aj svadobčania.
V dávnejších dobách bol považovaný za luxus a využíval sa na vyrábanie voňaviek či ako kadidlo.
Pestovanie
Rozmarín nepotrebuje časté zalievanie, má teda šancu vydržať aj ľuďom, ktorí sa zvyčajne o rastlinky nestarajú. Vypestovať si ho môžete v kvetináči zo semienka alebo z konárika. Zasaďte ho na jar, kvitnúť zvykne v apríli až júli. Má modrasté alebo ojedinele biele kvety. Lístky sa zbierajú po zakvitnutí viackrát ročne. Môžete ich sušiť alebo používať čerstvé.
Čítajte: Tymiánový olej: 5 liečivých receptov pre zdravie
Najlepšie sa mu darí v priestupnej hlinitej pôde s dostatkom vápna. Kvetináč môžete mať na slnku aj v polotieni. Rozmarín nemá rád prudký vietor a chlad, v mraze poloker neprežije.
Použitie v kuchyni
- Varenie
V kuchyni je rozmarín veľmi obľúbený, pretože napriek vareniu pri vysokých teplotách nestráca vôňu a chuť. Môžete ho používať na dochutenie hocakého jedla či prílohy, dôležité je ale používať ho s rozvahou. Ak to s dávkovaním preženiete, namiesto príjemne korenistej chute prerazí horká pachuť.
- Grilovanie
Ak chcete grilovať, môžete lístky položiť priamo na uhlie. Rozšíria po okolí aj do grilovaného mäsa príjemnú jemnú vôňu. Použiť ich ale môžete samozrejme aj do omáčok alebo priamo na mäso.
Použitie pre zdravie
Táto bylinka obsahuje železo, vápnik a vitamín B6. Rozmarín zlepšuje krvný obeh, upokojuje a pomôže vám so stresom, migrénou i bolesťami. Tiež ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak. To je ďalší dôvod, prečo je potrebné s dávkovaním zaobchádzať opatrne. Rozmarín využijete aj pri kašli, astme a nespavosti. Naviac pôsobí močopudne.
- Rozmarínový olej
Nahrejte ho a použite na masáž boľavých kĺbov. Prináša úľavu pri chronických zápalových ochoreniach kĺbov.
- Kúpeľ
Pomôže vám, ak máte stuhnuté svaly a súčasne naštartuje váš krvný obeh. Pripravíte si ho tak, že do teplej vody pridáte sušený rozmarín alebo nakvapkáte olej. Vôňa v kúpeli môže povzbudiť aj apetít u ľudí, ktorí trpia nechutenstvom.
- Nápoj proti chrípke
Do šálky horúcej vody pridajte čajovú lyžičku sušeného rozmarínu. Dobre premiešajte a vypite jedenkrát denne. Nápoj vám pomôže pri vykašliavaní hlienov, astme či zažívacích problémoch.
Čítajte: Top 9 liečivých rastlín, ktoré si môžete vypestovať sami
Okrem týchto využití pôsobí konzumácia rozmarínu pozitívne aj na mozog, ktorý chráni pred vplyvom voľných radikálov. Dávajte si ale pozor – pri konzumácii vo veľkom množstve sa dostavia príznaky otravy.
Používate rozmarín iba do varenia alebo aj ako domáci liek?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.