Väčšina z nás pije kávu celý život zlým spôsobom

Bez šálky rannej kávy si veľa z nás nevie predstaviť začiatok dňa. Podľa vedeckých zistení ale takto z kofeínových nápojov nevyťažíme energiu naviac. Ako to celé funguje a kedy je najlepší čas na kávičku vám prezradíme v článku.
Všetci máme svoje vlastné biologické hodiny, ktoré sa nazývajú cirkadiánny rytmus. Ten reguluje v našom tele veľa procesov, vrátane pocitu ospalosti počas dňa. Súčasne sa tento rytmus podieľa na uvoľňovaní hormónu kortizol. Poznáme ho aj pod názvom „hormón stresu“, pretože jeho hladina v organizme rastie, ak sa nachádzame v situácii, keď máme strach alebo sa musíme fyzicky brániť.
Kortizol sa tiež spája s ostražitosťou našich zmyslov počas dňa a jeho hladiny sa v tele prirodzene a automaticky zvyšujú medzi ôsmou a deviatou hodinou ráno. V praxi to znamená, že naše biologické hodiny majú svoj vlastný spôsob, ako nás doslova prebudiť.
Môže sa vám teda zdať, že kofeín, prijatý z kávy alebo iného nápoja, túto prirodzenú reakciu (prebratia) ešte posilní. No podľa viacerých pozorovaní je to presne naopak. Konzumáciou kofeínu v čase, keď sú hladiny kortizolu v našom tele vysoko, jeho efekt značne oslabíte. Naviac si z dlhodobého hľadiska takto budujete postupnú odolnosť voči účinkom kofeínu. To znamená, že postupne vám už nebude stačiť jedna šálka a prejdete na väčšie množstvá.
Rannú kávu by ste si teda mali dopriať až po deviatej hodine.
Čítajte: Prečo po vypití kávy utekáme na záchod?
Tým to ale nekončí, najmä ak potrebujete počas dňa aspoň dve kávy. Naše telo totiž opätovne dvíha hladiny kortizolu medzi poludním a jednou hodinou a piatou až šiestou poobede. Ak teda máte v pláne viac kávičiek alebo kofeínových nápojov a chcete z nich vyťažiť čo najviac energie, mali by ste ich piť mimo týchto hodí.
Cirkadiánny rytmus aj zvyšovanie hladiny kortizolu sú vo veľkej miere regulované slnečným svetlom. Čo ale znamená problém pre ľudí, ktorí musia vstávať veľmi skoro alebo naopak neskoro.
Kedy je vhodné piť kávu, aby z nej vyťažili čo najviac?
Podľa vedy naše hladiny kortizolu stúpnu hneď po prebudení o 50%, nezávisle na čase a slnku. Na normálnu úroveň klesnú zhruba za hodinu. Práve vtedy (hodinu po prebudení) je optimálny čas na vašu kávu.
Čítajte: Účinky kofeínu: Omladzuje, zoštíhľuje a lieči
Kedy pijete kofeínové nápoje vy? Pomáhajú vám ráno prebrať sa a „fungovať“?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.