Čierne bodky na tvári – zbavte sa ich správnym čistením a účinnými surovinami

Častejšie než s akné bojujeme s nepeknými čiernymi bodkami na nose, brade alebo čele. Prezradíme vám, prečo sa tvoria a ako sa ich účinne zbavíte. Prinášame tiež recept na domáci peeling a tonikum.
Komedony alebo ľudovo „čierne bodky“ vznikajú v dôsledku upchatia pórov rôznymi nečistotami, odumretou pokožkou, baktériami a predovšetkým mazom. Prvé problémy začínajú v puberte, kedy sa hormonálne zmeny podpisujú pod nadmernú produkciu podkožného mazu.
Čítajte: Prekvapivé dôvody, prečo ešte stále bojujete s akné
Keď tieto nečistoty zablokujú pór, maz zoxiduje a jeho farba sa zmení na čiernu. Tak získavajú komedony svoju farbu. Z čiernej bodky sa môže ľahko stať vyrážka – stačí, aby na pokožke vznikol zápal.
Správny výber kozmetiky a postup čistenia
Na čistenie pleti si zaobstarajte kozmetiku na báze vody, nie oleja. Pred čistením je vhodné póry roztiahnuť – naparte sa nad horúcou vodou alebo si na tvár priložte teplý mokrý uterák.
Potom začnite s čistením, použite peeling alebo špeciálnu kefku na tvár, aby ste sa dostali hlbšie do pokožky. Opláchnite tvár a póry uzavrite použitím micelárnej vody alebo adstringentné čistiace tonikum.
Niektorým ľuďom sa dobre osvedčili aj nalepovacie pásiky, ktoré sa dajú zohňať v drogérii alebo v lekárni. Iní zase nedajú dopustiť na domáce recepty.
Najúčinnejšie domáce recepty na komedony
Pred aplikovaním týchto surovín si vyčistite tvár a odstráňte make-up.
- Maska z bielok
Oddeľte žĺtok od bielka z jedného vajca a aplikujte bielok na problémové zóny. Nechajte pôsobiť aspoň štvrť hodiny a následne zmyte.
- Sóda
Zmiešajte jedlú sódu s vodou a aplikujte zmes na tvár. Jemnými krúživými pohybmi prechádzajte po problémových miestach. Napokon sódu zmyte. Túto zmes ale neodporúčame ľuďom s citlivou alebo veľmi suchou pokožkou.
- Mlieko a med
Zmiešajte lyžičku medu s lyžicou mlieka a následne vlejte na vatový tampón. Ten priložte na komedony. Pred aplikáciou je vhodné dať zmes v šálke zohriať do mikrovlnnej rúry.
- Citrón
Odporúčame ho používať až po čistení pleti, konkrétne na uzatvorenie čistých pórov. Ak máte jemnú pokožku, vyskúšajte citrónovú šťavu zriediť vo vode. Šťavu aplikujte na póry pomocou vatového tampónu.
- Pot
Niekedy je najlepší a najlacnejší spôsob, ako sa zbaviť upchatých pórov, náš vlastný pot. Takže smelo do sauny alebo na cvičenie. Pot póry prirodzene rozšíri a a súčasne z nich nečistoty doslova vyplaví. Nezabudnite si ho ale zmyť skôr, než na pleti zaschne. Takto by ste si spravili medvediu službu – zaschnutý pot totiž k upchatiu pórov prispieva.
- Domáci peeling
Zmiešajte obyčajný cukor (4 lyžice) s jojobovým alebo kokosovým olejom (pol šálky). Naneste na tvár a krúživými pohybmi si prečistite póry. Zmes zmyte a následne póry uzavrite kyselinou citrónovou alebo micelárnou vodou.
- Domáce tonikum
Zmiešajte 3 lyžice jablčného octu s 3 lyžicami čerstvej nasekanej mäty. Pridajte 30 ml vody a nechajte zmes odstáť jeden týždeň. Potom si tonikum aplikujte na tvár vatovými tampónmi, najlepšie večer, aby ste zmes mohli nechať pôsobiť počas noci. Ráno si ju ale zmyte.
Čítajte: Ako bojovať proti akné: 3 jednoduché spôsoby
Mýty o čiernych bodkách
- Spôsobuje ich nečistota
Áno, nečistota sa na ich tvorbe podieľa, ale minimálne. Najväčší podiel má nadmerná tvorba mazu a odumreté časti pokožky.
- Póry si môžete zmenšiť
To sa, žiaľ, nedá. Póry sa môžu maximálne roztiahnuť teplom a zase stiahnuť chladom alebo kyselinou citrónovou (stiahnuté sa zdajú menšie). Na ich veľkosť vplýva genetika, vek a vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu. Žiadna zázračná metóda na ich zmenšenie ale neexistuje.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.