Domáci elektrolytický nápoj - najlepší na rehydratáciu a pri črevnej chrípke

Elektrolyty sú mimoriadne dôležité pre rehydratáciu tela. Ich nedostatok môže vzniknúť pri fyzickej námahe ale aj pri hnačke či vracaní. Máme pre vás recept na domáci nápoj, ktorý vašu hladinu elektrolytov efektívne doplní.
Z chemického hľadiska je elektrolyt látka, ktorá sa v tekutine rozpadá na elektricky nabité ióny. Kladné a záporné iontové náboje potom bunkám umožňujú, aby elektrolyty využívali na prenos elektrických impulzov v tele. Medzi hlavné elektrolyty patrí sodík. Na rehydratáciu je preto vhodná soľ s obsahom chloridu sodného. Niektoré soli tiež obsahujú jodid draselný, ktorý je tiež vynikajúci pre váš koktail.
Hlavné elektrolyty, ktoré naše telo potrebuje, aby správne fungovalo, sú vápnik, sodík, draslík, chlorid horečnatý, hydrogénfosforečnan a hydrogénuhličitan. Tieto elektrolyty sú životne dôležité pre prežitie a keby sme ich priveľmi zriedili, mohlo by to viesť k smrti, ktorú spôsobí "otrava vodou."
Recept na domáci elektrolytický nápoj
Zloženie:
- 120ml čerstvej pomarančovej šťavy
- 60ml čerstvej citrónovej šťavy
- 500ml vody alebo kokosovej vody
- 2 lyžice medu alebo javorového sirupu
- štipka himalájskej alebo morskej soli
Postup:
Zmiešajte ingrediencie dohromady až kým sa soľ a sladidlo úplne nerozpustí. Uchovávajte v chladničke a pite v priebehu choroby, počas a po športe.
Zdravotný prínos týchto zložiek
Morská soľ hrá dôležitú úlohu pri vyrovnávaní stresových hormónov počas cvičenia. Soľ znižuje hladinu adrenalínu a podporuje celkové metabolické zdravie. Ideálna je himalájska ružová soľ, pretože má dobré množstvo stopových minerálnych prvkov.
Citrusové plody sú bohaté na elektrolyty a citróny ich obsahujú najviac. Vďaka vitamínu C tiež pomáhajú udržiavať imunitný systém a sú skvelé pre príznaky chrípky a prechladnutia.
Med má mnoho prírodných enzýmov a minerálov. Tieto ľahko stráviteľné cukry sú skvelé na udržanie energie počas cvičenia a med je tiež známe prírodné antibiotikum, ktoré skvele upokojuje kašeľ a bolesti v krku.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.