Vedci zistili, prečo ma kométa 67P tvar kačičky

Tím vedcov na čele s Matteom Massironim z Padovskej univerzity zistil, že kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko vznikla kolíziou a následným spojením dvoch samostatných komét v ranom období Slnečnej sústavy. K zrážke muselo dôjsť pri veľmi nízkej rýchlosti, inak by sa kométy navzájom zničili.
Massironi a jeho kolegovia preto skúmali fotografie kométy vo vysokom rozlíšení, ktoré spravila Rosetta v období od 6. augusta 2014 do 17. marca 2015 a na základe usporiadania vrstiev materiálu dokázali, že tvar kométy je dôsledkom kolízie dvoch samostatných komét, ktoré sa zrazili v nízkej rýchlosti, pravdepodobne iba niekoľko metrov za sekundu. "Zo záberov je jasné, že obe časti kométy majú vonkajší obal usporiadaný vo vrstvách, pričom si myslíme, že tieto vrstvy siahajú až do hĺbky niekoľko stoviek metrov pod povrchom. Môžete si to predstaviť ako cibuľu, až na to, že v tomto prípade ide o dve samostatné cibule rôznej veľkosti, ktoré vyrástli samostatne a až potom sa spojili," uviedol Massironi.
Vedci následne vytvorili počítačový 3D model, pomocou ktorého určili smerovanie jednotlivých vrstiev. Týmto spôsobom zistili, že vrstvy sú v blízkosti takzvaného krku kométy, ktorý spája obe časti, naklonené v opačnom smere. Aby svoju teóriu potvrdili, preskúmali aj vzťah medzi gravitáciou a sklonom jednotlivých útvarov na povrchu kométy. Výsledky štúdie publikovali v časopise Nature a taktiež ich predstavili na Európskom kongrese planetárnej vedy, ktorý sa koná v Nantes.
Informácie pochádzajú z webstránok www.esa.int, www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.