Pri predaji Slovenských elektrární nemá štátu kto radiť
- 6:30 19.08.2015
- BRATISLAVA

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) si stále nevybralo poradcu, ktorý by mu vypracoval analýzu pri predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Analýza by mala dať vláde odpovede na otázky, či sa uchádzať o predávaný podiel alebo nie, a ak áno, tak o aký podiel akcií z predávaného podielu by mal štát zabojovať. Ako uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo hospodárstva, v súčasnosti členovia výberovej komisie vyhodnocujú ponuky.
Cena poradenstva má byť výsledkom súťaže
Dokedy by mali byť ponuky vyhodnotené, ministerstvo taktiež nekonkretizovalo. "Doba vyhodnotenia ponúk závisí od predmetu zákazky a kvality predložených ponúk, pri každej zákazke je individuálna a závisí od viacerých faktorov," konštatoval rezort hospodárstva.
Záujemcovia mohli svoje ponuky predkladať ministerstvu do pondelka 17. augusta. Rezort hospodárstva oslovil začiatkom augusta všetky poradenské spoločnosti, s ktorými má od minulého roku uzavretú rámcovú zmluvu pod názvom "Komplexná finančná, ekonomická, právna a transakčná poradenská činnosť".
Ide o skupinu dodávateľov White & Case, s. r. o. a Wood & Company, Havel, Holásek & Centire a KPMG Slovensko a Ružička Csekes. Koľko by mohol štát zaplatiť za poradenstvo, zatiaľ ministerstvo nechcelo konkretizovať. Hodnota zákazky má byť výsledkom súťaže.
O kúpu podielu majú záujem dvaja investori
Talianska energetická skupina Enel, ktorá majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny predáva, chce podpísať dohodu o predaji menšinového podielu v štvrtom kvartáli tohto roka. Zostávajúcu časť podielu z predávaného 66-percentného podielu plánuje predať po dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Dostavba mochoveckých blokov by mala byť pritom ukončená v rokoch 2016, respektíve 2017.
Oficiálne sa o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a o firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group.
Hovorí sa, že o akcie Slovenských elektrární sa zaujímala aj fínska spoločnosť Fortum, ktorá to však nikdy nepotvrdila, ale ani nevylúčila. Do hry o väčšinový podiel Slovenských elektrární možno vstúpila čínska spoločnosť China National Nuclear, ktorá koncom júna ešte len zvažovala podanie svojej ponuky.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.