Prečo po vypití kávy utekáme na záchod?

Ranná káva má zázračnú schopnosť prebrať nás. A niektorých ľudí aj prehnať – na záchod. Čo spôsobuje, že káva má laxatívny účinok na určitých jedincov? Tento fenomén vedcov tak fascinoval, že sa mu rozhodli venovať niekoľko výskumov a štúdií. Poďme sa pozrieť na zistenia.
Vďaka kofeínu patrí káva ku každodennému štartu dňa pre mnohých ľudí. Šálkou kávy ale ranná rutina nekončí, niektorí z nás ešte musia navštíviť toaletu. Tentoraz ale nehovoríme o jej močopudnom účinku, ale laxatívnom.
Čítajte: Účinky kofeínu: Omladzuje, zoštíhľuje a lieči
Skupina ľudí, ktorej sa to týka, je menšia než by ste si mysleli – patrí tu iba tretina konzumentov kávy, pričom podľa výskumov a dotazníkov prevládajú muži.
Kofeín za to nemôže
Počas prvých výskumov sa predpokladalo, že laxatívny účinok kávy spôsobuje kofeín. Lenže toto tvrdenie vyvrátil fakt, že na záchod utekali ľudia aj po konzumácii bezkofeínovej kávy. Naviac, ak by za tým bol kofeín, laxatívny účinok by mala aj kola alebo energetický nápoj.
Čítajte: Zvyšky z kávy nevyhadzujte, takto ich môžete využiť v domácnosti
Vedci zatiaľ nedokážu presne určiť, ktorá z vyše 1 000 rôznych látok v káve spôsobuje jej laxatívne účinky. Vedia ale opísať, ako sa táto látka správa v našom tráviacom trakte.
Ako to teda funguje?
Kyseliny v káve (najmä kyselina cholorogénová) účinkujú na náš žalúdok tak, že podporia vylučovanie vyššej hladiny žalúdočnej kyseliny a celkovo kyselín v tráviacom trakte. To vedie žalúdok k tomu, aby svoj obsah rýchlejšie presunul do čriev. Tam ale účinky kávy nekončia.
Ďalší výskum totiž ukázal, že káva má účinky aj na pohyby v hrubom čreve a to už za štyri minúty od konzumácie. Dokáže zdvihnúť hladiny cholecystokinínu a gastrínu, čo sú kľúčové látky pri rozkladaní potravy a jej následnom vylučovaní z tráviaceho traktu.
Záverom
Zdá sa teda, že určité látky v káve (nie kofeín) dokážu stimulovať tvorbu kyselín v našom tráviacom trakte. Kombinácia týchto kyselín spôsobuje, že obsah nášho žalúdka sa spracúva a presúva do hrubého čreva omnoho rýchlejšie, (už za štyri minúty) než pri konzumácii iných potravín a nápojov.
Ostáva ešte zistiť, ktorá z látok v káve má tieto laxatívne účinky.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.