Spôsobuje vám klimatizácia zdravotné problémy? Takto sa im vyhnete

Máte v práci klimatizáciu, ktorá vám spôsobuje zdravotné problémy, ale vypnúť ju nemôžete? Prečítajte si tipy ako čeliť jej nepríjemným vedľajším účinkom.
Klimatizácia v práci môže byť počas horúčav skutočným požehnaním. Tým, že sa cítime príjemnejšie, sa nám zvyšuje aj psychický a fyzický výkon.
Ak ju ale musíte mať zapnutú neustále, časom sa u vás môžu vyskytnúť zdravotné problémy. Tu sú tie najčastejšie a aj rady, ako sa im vyhnúť.
- Syndróm suchého oka spoznáte podľa toho, že vás oči budú štípať a páliť, pričom sa bielok oka môže začervenať.
Takto si s ním poradíte: Zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, zainvestujte do kvapiek do očí (a pravidelne ich v práci používajte) a nezabudnite častejšie žmurkať.
- Bolesti hlavy môžu nastať už v práci alebo po tom, ako vyjdete von. Spôsobuje ich najčastejšie kombinácia dehydratácie, suchého vzduchu a veľkých teplotných rozdielov medzi klimatizovaným priestorom a exteriérom.
Takto si s nimi poradíte: Ak ste celý deň v chlade, nemusíte pociťovať veľký smäd a to zvyčajne vedie k dehydratácii. Sledujte si teda množstvo tekutín, ktoré cez deň príjmete. Než vyjdete z klimatizovaného priestoru von na slnko, doprajte organizmu pár minút, než si na teplotné rozdiely zvykne, predídete tak teplotnému šoku.
- Bolesť hrdla a kašeľ sú tiež častými problémami, ktoré spôsobuje klimatizácia, najmä kombinácia studeného a suchého vzduchu.
Takto si s nimi poradíte: Vyskúšajte nosiť okolo krku šatku a vodu vymeniť za čaj – napríklad zázvorový. Ulahodíte tak nielen hrdlu, ale aj imunite.
Čítajte: Choroba v lete? Pozor na klimatizáciu!
- Klimatizácia vám môže privodiť aj bolesti kĺbov. Vďaka studenému vzduchu sú naše kĺby, svaly a väzivá viac citlivé a náchylné na vznik kŕčov. Týka sa to najmä ľudí, ktorí veľmi dlho stoja alebo sedia na jednom mieste.
Takto si s nimi poradíte: Bez hanby si na tie partie, ktoré vás bolia, pridajte vrstvu oblečenia. Ak vás bolia napríklad obličky, zaobstarajte si ľadvinový pás alebo ovčie rúno. Boľavé kĺby musíte udržať v teple. Nezabudnite ani na občasný pohyb, hoci aj po kancelárii.
- Prechladnutie s horúčkou sa vyskytne hlavne u ľudí s oslabenou imunitou.
Takto si s ním poradíte: V prvom rade zvýšte príjem vitamínov. Pomôcť môžu aj teplé čaje alebo ďalšia vrstva oblečenia. Nezáleží na tom, že vonku je 30°, orientujte sa podľa toho, ako sa cítite v klimatizovanom priestore. Ak vám je zima, prehoďte si cez plecia aspoň sveter.
Ďalšie tipy, ktoré vám v klimatizovanej práci pomôžu
- Nezdržujte sa priamo pod klimatizáciou.
- Klimatizácia by sa mala pravidelne čistiť, aby sa zabránilo víreniu usadeného prachu, baktérii a peľu.
- Miestnosť aspoň dvakrát denne prevetrajte otvorením okien, napríklad skoro ráno alebo večer, keď sú teploty vonku znesiteľné.
- Ak trávite veľa času v klimatizovanej práci, doprajte si od nej oddych aspoň doma.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.