• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Pondelok, 15.7.2024Meniny má Henrich
28°Bratislava

Pleseň na nohách – kedy pomôžu domáce recepty?

 • 20:15 30.06.2015
 • Bratislava
Pleseň na nohách – kedy pomôžu domáce recepty?

Táto infekcia je veľmi častá, trpí ňou každý štvrtý človek a najčastejšie muži. Prečo pleseň na nohách vôbec vzniká a ako sa jej zbaviť? Poradíme vám v článku.

Pleseň na nohách sa prejavuje začervenaním pokožky, jej postupným olupovaním alebo mokvaním a svrbením až pálením miesta, ktoré je postihnuté. Viac, než polovica ľudí túto infekciu ignoruje, kým sa nevystupňuje do veľmi nepríjemného štádia – pleseň sa môže naplno rozvinúť a postihnúť napríklad nechty. Vtedy nasleduje zdĺhavá liečba liekmi a v niektorých prípadoch je nutné necht odstrániť. Pleseň teda netreba podceňovať.

Ako vzniká

Pleseň na nohách spôsobujú najčastejšie dermatofyty, čo sú hubovité mikroorganizmy. Vyskytujú sa najmä na vlhkých miestach a prenášajú sa pomocou infikovaných šupiniek kože od iného nositeľa. Stačí teda, aby ste bosou nohou vstúpili do sprchy alebo šli okolo bazéna a môžete ich ľahko chytiť aj vy.

Čítajte: Ploché nohy: Takto s nimi môžu účinne bojovať deti aj dospelí

Najčastejšie postihujú mäkké časti kože na nohách – teda hlavne priestor medzi palcami. Zasiahnuť ale môžu ktorúkoľvek (spravidla prednú časť) chodidla. Ďalším pôvodcom plesni sú kvasinkové infekcie.

Chráňte sa prevenciou

 • Obmedzte nosenie silonových ponožiek alebo pančúch
 • Noste bavlnené ponožky, vyhýbajte sa umelým vláknam
 • Dbajte na hygienu chodidiel
 • Používajte obuv, ak idete ku bazénu alebo do sprchy mimo domov
 • Noste vždy svoju vlastnú obuv, kupujte si kvalitné výrobky, ktoré prepúšťajú vzduch
 • Ak sa vám potí noha, denne striedajte topánky a nechajte ich vždy vysušiť
 • Starajte sa o svoju imunitu, organizmus s oslabenou imunitou plesni podľahne často a rýchlo

Takto sa dá liečiť

Plesni sa zvyčajne naše telo nedokáže bez pomoci zbaviť. Ak aj príznaky nachvíľu ustúpia, zvyknú sa vrátiť. Dermatofyty musíme liečiť s pomocou lekárov, špeciálnymi masťami a niekedy aj liekmi.

Domáce recepty pomáhajú, ale iba v prípade kvasinkovej infekcie, čo je iný druh plesne. Na takéto svrbenie a pálenie môžete vyskúšať tieto triky:

 • Olej z čajovníka – Tea Tree oil je veľmi účinný a krásne aromatický olej, ktorý má silné dezinfekčné účinky. Môžete ho využívať na liečbu postihnutého miesta alebo aj preventívne.
 • Studené obklady alebo Burrow roztok – Burrow roztok kúpite v lekárni. Rozmiešajte dve lyžice v pol litri vody, namočte uterák alebo vreckovku a prikladajte si tento roztok na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.
 • Soľný kúpeľ – Rozpustite dve lyžice soli v pol litri teplej vody a namáčajte do tohto roztoku chodidlá aspoň na desať minút.
 • Vínny kúpeľ – Zmiešajte 30 gramov šalvie a repíka v dvoch pohároch bieleho vína. Nechajte roztok zovrieť a do teplej zmesi si namáčajte na pár minút chodidlá.
 • Cesnak – Má silné protizápalové a dezinfekčné účinky. Nakrájaný cesnak teda vložte medzi dve vrstvy obväzu a priložte na pár hodín na postihnuté miesto. Dbajte na to, aby nebol priamo na pokožke. Imunitu môžete cesnakom posilniť aj zvnútra tak, že zvýšite jeho konzumáciu.
 • Rumanček – Odporúča sa prikladať na miesto s plesňou vrecúško z vylúhovaného rumančekového čaju. Môžete si ale spraviť aj protizápalový kamilkový kúpeľ na nohy.
 • Kurkuma – Málokto by toto korenie tipoval na bojovníka s plesňou, ale kurkuma má schopnosť odstrániť infekcie a zápaly. Pripravte si teda pastu zmiešaním kurkumy s trochou vody. Natierajte ju dvakrát na postihnuté miesto.
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.com, womenshealthmag.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

VČERA - 21:34Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

19:41 08.07.2024Zdravie

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.

Cesta lietadlom zvyšuje riziko trombózy, títo ľudia si musia dať pozor

Cesta lietadlom zvyšuje riziko trombózy, títo ľudia si musia dať pozor

9:21 08.07.2024Zdravie

Riziko vzniku trombózy sa v lete zvyšuje.