• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
18°Bratislava

Pleseň na nohách – kedy pomôžu domáce recepty?

 • 20:15 30.06.2015
 • Bratislava
Pleseň na nohách – kedy pomôžu domáce recepty?

Táto infekcia je veľmi častá, trpí ňou každý štvrtý človek a najčastejšie muži. Prečo pleseň na nohách vôbec vzniká a ako sa jej zbaviť? Poradíme vám v článku.

Pleseň na nohách sa prejavuje začervenaním pokožky, jej postupným olupovaním alebo mokvaním a svrbením až pálením miesta, ktoré je postihnuté. Viac, než polovica ľudí túto infekciu ignoruje, kým sa nevystupňuje do veľmi nepríjemného štádia – pleseň sa môže naplno rozvinúť a postihnúť napríklad nechty. Vtedy nasleduje zdĺhavá liečba liekmi a v niektorých prípadoch je nutné necht odstrániť. Pleseň teda netreba podceňovať.

Ako vzniká

Pleseň na nohách spôsobujú najčastejšie dermatofyty, čo sú hubovité mikroorganizmy. Vyskytujú sa najmä na vlhkých miestach a prenášajú sa pomocou infikovaných šupiniek kože od iného nositeľa. Stačí teda, aby ste bosou nohou vstúpili do sprchy alebo šli okolo bazéna a môžete ich ľahko chytiť aj vy.

Čítajte: Ploché nohy: Takto s nimi môžu účinne bojovať deti aj dospelí

Najčastejšie postihujú mäkké časti kože na nohách – teda hlavne priestor medzi palcami. Zasiahnuť ale môžu ktorúkoľvek (spravidla prednú časť) chodidla. Ďalším pôvodcom plesni sú kvasinkové infekcie.

Chráňte sa prevenciou

 • Obmedzte nosenie silonových ponožiek alebo pančúch
 • Noste bavlnené ponožky, vyhýbajte sa umelým vláknam
 • Dbajte na hygienu chodidiel
 • Používajte obuv, ak idete ku bazénu alebo do sprchy mimo domov
 • Noste vždy svoju vlastnú obuv, kupujte si kvalitné výrobky, ktoré prepúšťajú vzduch
 • Ak sa vám potí noha, denne striedajte topánky a nechajte ich vždy vysušiť
 • Starajte sa o svoju imunitu, organizmus s oslabenou imunitou plesni podľahne často a rýchlo

Takto sa dá liečiť

Plesni sa zvyčajne naše telo nedokáže bez pomoci zbaviť. Ak aj príznaky nachvíľu ustúpia, zvyknú sa vrátiť. Dermatofyty musíme liečiť s pomocou lekárov, špeciálnymi masťami a niekedy aj liekmi.

Domáce recepty pomáhajú, ale iba v prípade kvasinkovej infekcie, čo je iný druh plesne. Na takéto svrbenie a pálenie môžete vyskúšať tieto triky:

 • Olej z čajovníka – Tea Tree oil je veľmi účinný a krásne aromatický olej, ktorý má silné dezinfekčné účinky. Môžete ho využívať na liečbu postihnutého miesta alebo aj preventívne.
 • Studené obklady alebo Burrow roztok – Burrow roztok kúpite v lekárni. Rozmiešajte dve lyžice v pol litri vody, namočte uterák alebo vreckovku a prikladajte si tento roztok na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.
 • Soľný kúpeľ – Rozpustite dve lyžice soli v pol litri teplej vody a namáčajte do tohto roztoku chodidlá aspoň na desať minút.
 • Vínny kúpeľ – Zmiešajte 30 gramov šalvie a repíka v dvoch pohároch bieleho vína. Nechajte roztok zovrieť a do teplej zmesi si namáčajte na pár minút chodidlá.
 • Cesnak – Má silné protizápalové a dezinfekčné účinky. Nakrájaný cesnak teda vložte medzi dve vrstvy obväzu a priložte na pár hodín na postihnuté miesto. Dbajte na to, aby nebol priamo na pokožke. Imunitu môžete cesnakom posilniť aj zvnútra tak, že zvýšite jeho konzumáciu.
 • Rumanček – Odporúča sa prikladať na miesto s plesňou vrecúško z vylúhovaného rumančekového čaju. Môžete si ale spraviť aj protizápalový kamilkový kúpeľ na nohy.
 • Kurkuma – Málokto by toto korenie tipoval na bojovníka s plesňou, ale kurkuma má schopnosť odstrániť infekcie a zápaly. Pripravte si teda pastu zmiešaním kurkumy s trochou vody. Natierajte ju dvakrát na postihnuté miesto.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.com, womenshealthmag.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

20:45 03.08.2022Zdravie

Ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou.