Ochutnajte exotické dračie ovocie – pitahayu

Pitahaya si svoj nezvyčajný názov zaslúžila vďaka plodom, ktorých tvar a šupka pripomínajú dračie vajce alebo kožu draka. Toto ovocie ale ponúka viac, než len zaujímavé meno a podobu.
Dračie ovocie pochádza z pralesných kaktusov Južnej Ameriky. Jeho kvety kvitnú iba v noci a sú jedny z najväčších na svete. Zaujímavosťou je to, že ich opeľujú najmä netopiere. Okolo rozkvitnutých kvetov pitahaye sa zvykne šíriť príjemná jazmínová vôňa.
Čítajte: Guava - doplní až päťkrát viac vitamínu C, než pomaranč
Plody vážia 200 – 600 gramov a ich zvláštna šupka jedlá nie je. Zato sa konzumuje biela dužina aj so semienkami. Chuťou pripomína egreš alebo melón. Pitahaya sa využíva najmä ako príchuť do limonád alebo ovocných nápojov, ale vyrába sa z nej aj víno a je vhodná do ovocných šalátov.
Zdravotné výhody
Okrem toho, že toto ovocie výborne chutí, je plné vitamínov A, B a C, takisto obsahuje veľa vlákniny, železo, fosfor a vápnik. 100 gramov obsahuje približne 50 kalórií. Dračie ovocie je ale antioxidantová bomba, je bohaté na fytoalbumíny, ktoré bránia naše telo proti voľným radikálom.
Jeho konzumácia teda pomáha bojovať proti rakovine, znižuje obsah cukru v krvi a krvný tlak. Takisto podporuje našu pamäť a zaujímavosťou je, že pôsobí aj ako antidepresívum – dokáže upokojiť a pomôcť človeku rýchlejšie zaspať.
Ako rozlíšiť plody?
Pri exotickom ovocí je problém určiť, kedy je dostatočne zrelé a kedy zase naopak prezreté. Zrelá pitahaya nie je tvrdá ani mäkká a ak si náhodou zakúpite nezrelé plody, v chlade vám bez problémov dozrejú. Ak sa na šupke pitahaye objavia fľaky, tú už nekonzumujte – je prezretá.
Čítajte: Zdravie v stovkách semienok - granátové jablko
Pitahayu kúpite bežne už aj u nás. Momentálne sú v ponuke ovocia väčších supermarketov, ale môžete si ju vypestovať aj doma.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.