Kiskovo veto neprešlo, prednostné vyšetrenie si nekúpite
- 17:36 11.03.2015
- BRATISLAVA

Lekári nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, odporučenie na poskytnutie špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo na poskytnutie ústavnej starostlivosti, či potvrdenie o návšteve.
Poslanci prelomili veto prezidenta SR Andreja Kisku a novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti schválili v pôvodom znení. Hlava štátu pri vrátení zákona argumentovala tým, že chýba analýza, finančný dopad a niektoré ustanovenia sú nejasné. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD) si za legislatívou stojí a tvrdí, že pacienti budú mať jasno v tom, za čo od nich môže lekár požadovať platbu a čo už je neoprávnené.
Súvisiace:
Poplatky u lekárov by mali byť podľa poslancov regulované
Zdravotnícky výbor radí prelomiť Kiskovo veto k poplatkom
K poplatkom máme pripomienky, tvrdia lekárske organizácie
Poplatky u lekárov nedostali stopku, Kiska nepodpísal zákon
Jednou z najväčších zmien, ktoré novela prináša, je zrušenie prednostných vyšetrení za poplatok. Tento inštitút končí na návrh poslanca Juraja Blanára (Smer-SD), podľa ktorého v praxi spôsoboval problémy. Blanár poukázal na to, že pacientovi, ktorý riadne čakal na ošetrenie, sa čakanie mnohokrát predlžovalo, lebo ho predbehol ten, čo si zaplatil. Problematická bola podľa Blanára aj kontrola dodržiavania prednostných hodín. Poukazoval aj na to, že sme jediná krajina široko-ďaleko, ktorá má takýto inštitút.
Lekár bude môcť vyberať iba administratívne poplatky
MZ zjednodušene vysvetľuje, že po novom už nebude pacient platiť u lekára za nič, čo súvisí s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Lekár bude môcť vyberať iba administratívne poplatky, napríklad za potvrdenie potrebné na vydanie vodičského preukazu, zbrojného pasu či za potvrdenie o zdravotnom stave.
Na druhej strane už nespoplatní prednostné vypísanie receptu, návleky, či vstup do polikliniky. Pacienti by už peňaženku v ambulancii nemali osobitne vyťahovať ani za objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu.
Lekári nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, odporučenie na poskytnutie špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo na poskytnutie ústavnej starostlivosti, či potvrdenie o návšteve. Ministerstvo tvrdí, že tieto potvrdenia sú súčasťou zdravotného výkonu.
Cenník musí byť umiestnený v priestoroch čakárne
Zdravotné výkony a služby, za ktoré môžu lekári požadovať úhradu, musia byť obsiahnuté v cenníku. Ten musí byť umiestnený vo vstupných priestoroch alebo priestoroch čakárne. "Lekár bude mať cenník výkonov tak ako doteraz, pošle ho vyššiemu územnému celku, ktorý ho bude kontrolovať a zároveň bude kontrolovať aj to, či lekár neporušuje zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti," konštatovalo MZ. Pokuty, ktoré kraj uloží, budú jeho príjmom.
Prezident konštatoval, že nespochybňuje oprávnenosť regulácie poplatkov, naopak tvrdí, že lepšie pravidlá by privítal. Zároveň však podotýka, že zmeny by mali byť výsledkom komplexnej analýzy vyberania úhrad od pacientov tak, aby bol jasný vplyv na poskytovateľov, pacientov, kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Voči zneniu legislatívy namietali aj lekárske združenia a podľa vyjadrenia kancelárie prezidenta aj pacienti, ktorým sa nepozdávalo zrušenie prednostného vyšetrenia.
Asociácia súkromných lekárov (ASL) poukazuje na to, že počas legislatívneho procesu prijímania novely zákona opakovane, ale neúspešne, upozorňovali predkladateľov zákona, ako aj poslancov na nejasné formulácie, ktoré môžu priniesť zbytočné konflikty medzi pacientom a lekárom. Pripomínajú znenie jedného z paragrafov, ktorý podľa ich výkladu neumožňuje poskytnúť zdravotné výkony na vlastnú žiadosť pacientov, ak tento výkon zdravotná poisťovňa poskytovateľovi neuhrádza.
"Privítali by sme preto jasné a oficiálne stanovisko MZ SR, že tomu tak nie je," uviedol prezident ASL Ladislav Pásztor. Poukazuje aj na zrušenie poplatku za prednostné vyšetrenie, ktoré bude pre ambulancie znamenať výpadok príjmov. Pásztor avizoval, že v najbližších dňoch začnú rokovať so zdravotnými poisťovňami o kompenzácií výpadku týchto príjmov. "Pacientov ubezpečujeme, že do vyriešenia otázok kompenzácie výpadku našich príjmov od zdravotných poisťovní, nebudeme zvyšovať ceny našich v súčasnosti legálnych poplatkov," uviedol Pásztor.
Novela má účinnosť stanovenú od 1. apríla 2015.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.