• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Na aké choroby najčastejšie umierajú Slováci?

  • 13:35 10.12.2014
  • BRATISLAVA
 Na aké choroby najčastejšie umierajú Slováci?

Vláda SR dnes schválila aktualizovaný Národný program podpory zdravia, ktorý sa zameriava napríklad na prevenciu výskytu chronických neinfekčných chorôb obyvateľstva či predĺženie strednej dĺžky života.

Ako sa uvádza v dokumente, Slováci zomierajú na chronické neinfekčné choroby najčastejšie, príčinou úmrtia sú v 95 percentách prípadov. Populácia vo veľkej miere trpí na obezitu, vysoký krvný tlak, cukrovku, metabolický syndróm i nádorové ochorenia.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré aktualizáciu programu vypracovalo, chce verejnosť cez zdravotnú výchovu alebo edukačné aktivity upovedomiť, ako týmto chorobám cez stravovacie návyky, pohyb alebo zdravé pracovné podmienky predísť. Materiál obsahuje pasáže o súčasnom zdravotnom stave obyvateľstva, aktivitách vedúcich k jeho zlepšeniu a kritériách na dosiahnutie stanoveného cieľa. Do šírenia osvety a plnenia úloh bude okrem ministerstva zdravotníctva zainteresovaná aj väčšina rezortov.

Program bude mať negatívny dopad na rozpočet verejnej správy s tým, že bude vykonávaný "v rámci schválených limitov dotknutých kapitol". Konkrétne programy a ich financovanie budú vypracované v roku 2015.

Aktualizáciu Národného programu podpory zdravia vypracovalo MZ na základe Plánu práce vlády SR na rok 2014. Program vychádza z Dohovoru o ochrane ľudských práv a dôstojnosti človeka, východiskovým dokumentom programu je aj Strategický rámec starostlivosti o zdravie pre roky 2014-2030, ktorý v strednodobom a dlhodobom horizonte určuje smerovanie zdravotníckej politiky na Slovensku.

Hodnotenie aktualizovaného programu a správa o jeho plnení budú vláde SR predkladané každých päť rokov, najbližšie v roku 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

DNES - 6:45Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

8:29 02.05.2025Zdravie

Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.