Alergia na kovy môže byť vážna. Ako jej zabrániť?

Začervenanie, svrbenie, vyrážky, vysušovanie, olupovanie, ekzémy. To všetko sú nepríjemné reakcie pri kontakte kože s kovmi. Čo ak sa dostanú do vášho tela?
Nemusíte sa stretnúť len s bežnou alergiou na potraviny, srsť či prach. Alergia na kovy sa v dnešnej dobe vyskytuje veľmi často. Len alergiou na nikel trpí v Európe 10% mužov a 15% žien.
K negatívnej reakcii na koži dochádza najmä v kombinácii s potom. Na koži sa prejaví pri kontakte s bižutériou, háčikmi na podprsenke, gombíkmi na nohaviciach, alebo napríklad zipsami, ktoré sú tvorené prímesami rôznych nežiaducich kovov.
Keď sú kovy nebezpečné
Kovy sa však môžu dostať aj do vnútra nášho tela a vtedy pre nás začínajú znamenať vážne nebezpečenstvo. Nachádzajú sa totiž aj v niektorých potravinách či v zubných výplniach. Najčastejšími alergénmi sú nikel, chróm, kobalt, ortuť, mangán, titán či meď.
Čítajte: Nebaví vás sex? Cvičiť sa neprinútite? Môžete trpieť vzácnymi alergiami!
Alergia na ortuť v zubných výplniach a ďalšie dentálne kovy sa môže prejaviť okrem klasických aftov a zápalov sliznice až chronickou únavou, zápalmi štítnej žľazy a dokonca i neurologickými ochoreniami. V tomto prípade je preto dobré poradiť sa so svojim zubným lekárom o zavedení alternatívnych materiálov. Lekára by ste mali o alergii na kovy informovať aj v prípade plánovanej operácie, nakoľko i ortopedické náhrady sú vyrobené z kovov.
Nenosíte šperky? Môžete. Tu sú tipy!
Bojíte sa kupovať si bižutériu z dôvodu alergie na kovy a volíte radšej striebro a zlato? Nebuďte prekvapení, ak sa alergia prejaví aj pri ich nosení. Aj do šperkov z týchto kovov môžu zlatníci pridávať nikel. Ten sa používa ako prímes zliatin s cieľom predĺžiť ich životnosť. Na vznik reakcie potom stačí aj jeho malé množstvo.
Pri ich kúpe sa informujte o možnom obsahu nežiaducich kovov. Trh sa prispôsobil stále častejšie sa vyskytujúcim alergiám, a tak už bez problémov nájdete značkové predajne bižutérie bez obsahu niklu.
Ak máte doma šperky, ktoré nemôžete nosiť, napríklad náušnice, z ktorých sa vám zapaľujú uši, môžete si ich nechať potiahnuť rhódiom. Pomôcť môže i náter bezfarebného laku na nechty na mieste, kde sa kov dotýka kože. Dobre sú znášané výrobky z chirurgickej ocele.
Kde všade nájdeme nikel
Môže sa nachádzať i v strojčekoch na zuby, korunkách a v zubných protézach.
Nikel ako najčastejší alergén je kategóriou samou o sebe a úplne sa mu vyhnúť môže byť problém. Okrem šperkov ho môžete skonzumovať i z niektorých potravín.
Čítajte: Alergia - vieme ako proti nej bojovať!
Podľa lekárov sa alergia na kovy liečiť nedá. Objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Bojovať proti nej môžme iba vyhnutím sa konkrétnym činiteľom s ich obsahom a liečením vzniknutých prejavov.
Ak si nie ste úplne istí príčinou alergickej reakcie, môžete sa zúčastniť vyšetrenia u kožného lekára, ktorý vykoná testy priamo na vašej koži.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.