• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

Pilates vs. joga: Spoznajte rozdiely a vyberte si!

  • 19:50 27.11.2014
  • BRATISLAVA
Pilates vs. joga: Spoznajte rozdiely a vyberte si!

Fitness nováčikovia si veľmi často zamieňajú pilates s jogou. Obe sú to skvelé formy silového tréningu, formujúce dlhé a štíhle svaly. Neviete si vybrať? Poradíme vám!

Možno budete prekvapení ak vám prezradíme, že zakladateľ metódy pilates, Joseph Pilates, sa pri vytváraní tréningu inšpiroval práve v joge. Obe tvarujú a spevňujú svalstvo, zlepšujú držanie tela, no je medzi nimi niekoľko zásadných rozdielov.

Pohyby a dýchanie vo všeobecnosti

Pilates je založený na správnom dýchaní, koncentrácii, centrovaní tela, má viac pohybov v ľahu, sede a na kolenách. Zväčša vychádzajú zo stredu tela a robia sa pri stiahnutom brušnom svalstve. Dýchanie sa sústredí v hrudnom koši. Joga naopak využíva dýchanie do brucha.

Pohladenie duše

Korene jogy siahajú do praxe meditácie. Hľadanie rovnováhy, prebudenie čakier ako energetických centier, vyrovnanosť, pokoj- to sú duchovné atribúty, ktoré v cvičení pilates nenájdete a je tiež jedným z hlavných dôvodov, prečo je joga vyhľadávaná.

Video: 8 cvikov, ktoré robíte zle

Spevňovanie, posilňovanie, liečenie a rovnováha

Pri pilatese budete často hovoriť o svalových partiách do podrobností. Naučíte sa ich ovládať rovnováhu, používať a spevňovať hlbšie brušné svaly a panvové dno. Pri joge sa podobne budete stále snažiť uvedomovať si pohyby a držanie tela. Navyše pomáha posilňovať svaly, šľachy a kĺby a je výborným cvičením pri skolióze chrbtice, nakoľko ju pomáha narovnávať, predlžovať, posilňovaním stabilizovať telo, no predovšetkým dokáže zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu stavu.

Rekvizity

Počas cvičenia jogy budete používať rôzne rekvizity, ktoré vám poskytnú dôslednejšie natiahnutie, precvičenie tela a pomoc pre ľahšie prevedenie jednotlivých cvikov, pokiaľ vás telo nepustí ďalej. Keď budete v cvičení zdatnejší, už ich nebudete potrebovať a prekvapia vás vlastné pokroky.

Video: Tabata. Dokonalé telo a kondícia za 4 minúty!

Tempo

Joga je podstatne viac statická než pilates. Všeobecne je považovaná za druh dychového cvičenia. "Hodina" jogy väčšinou trvá od 75 do 90 minút, kým pilates odcvičíte do hodiny. Hoci sú pohyby pri joge pomalšie, budete pri nej zaručene spaľovať kalórie.

Harmónia oboch

Ceny za kurzy oboch cvičení sú porovnateľné. Obe cvičenia sa navzájom obohacujú. Výber záleží len na vás. Určite však začínajte po dohľadom inštruktora, aby ste si neprivodili zranenia a cviky robili skutočne správne a efektívne.

Budete vedieť, čo je v tom ktorom cvičení podstatné, na čo si máte dávať pozor, ako dýchať, aké mať držanie tela a potom sa už môžete odhodlať aj na samostatné cvičenie v pohodlí domova. Vyskúšajte pilates i jogu. Sami zistíte, čo vám dáva viac.

Čítajte: Chcete krásne telo? Vyhnite sa najčastejším chybám!

Kombinácia pilatesu i jogy je však prirovnávaná k dokonalej súhre v manželstve. Obe metódy sa dopĺňajú a v oboch sa budete mať stále v čom zlepšovať.

"Po 10 hodinách pocítite rozdiel, po 20 ten rozdiel uvidíte a po 30 získate nové telo." (Joseph Pilates)

Video: Akro joga. Neuveriteľná harmónia tiel

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, popsugar.com, womenshealthmag.com Foto: pixabay.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

DNES - 13:08Zdravie

Kľúčom k chudnutiu nie je len vynechávanie kalórií, ale aj ich správne zloženie. Tieto jedlá spravia rázny koniec s prejedaním.

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

DNES - 10:57Zdravie

Vďaka jemnej chuti a farbe sa biele korenie hodí nielen do svetlých pokrmov. Zistite, o čo prichádzate, keď ho pri varení obchádzate.

​V ktorej časti dňa je ideálny čas na veľkú potrebu? Slová odborníkov sú jednoznačné

​V ktorej časti dňa je ideálny čas na veľkú potrebu? Slová odborníkov sú jednoznačné

DNES - 6:37Zdravie

Rozhovor o návšteve toalety a zdravom vyprázdňovaní by nemal byť tabu, tvrdia lekári. Ako zistiť, či vaše vyprázdňovanie funguje správne?

Čas, kedy chodíte spať a vaše sny môžu predpovedať riziko demencie

Čas, kedy chodíte spať a vaše sny môžu predpovedať riziko demencie

VČERA - 21:52Zdravie

Vaše spánkové návyky môžu predpovedať, aká je pravdepodobnosť, že sa u vás rozvinie demencia.

​Počas tehotenstva sa vyhýbajte tomuto analgetiku. Takéto môžu byť následky na plod

​Počas tehotenstva sa vyhýbajte tomuto analgetiku. Takéto môžu byť následky na plod

VČERA - 21:14Zdravie

K jeho užívaniu vás môže lákať množstvo dôvodov, no počas tehotenstva to radšej neriskujte. Takto sa môže známe analgetikum podpísať na zdraví potomka.