• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Výborná domáca zmrzlina. Ako ju pripraviť a ktorú kúpiť v obchode?

  • 19:00 19.06.2014
  • BRATISLAVA
Výborná domáca zmrzlina. Ako ju pripraviť a ktorú kúpiť v obchode?

Neviete si vybrať z veľkej ponuky zmrzliny v obchodoch? Poradíme vám! Pripravte si zmrzlinu sami, presne podľa vašej chuti a s plnohodnotnými prísadami!

Mraziarenské boxy v supermarketoch ponúkajú naozaj obrovské množstvo nanukov, drení, kornutkových zmrzlín a balení s väčším objemom pre celú rodinu. Aj v tomto prípade však platí, že niet nad domácu „home-made“ výrobu. Je zárukou kvality bez pridania stuženého tuku a konzervačných látok, ktoré zmrzliny v obchodoch bez výnimky obsahujú, aby tak vydržali niekoľkonásobné zmrazovanie, rozmrazovanie a dlhé skladovanie.

Dôležitou zložkou domácej krémovej zmrzliny, ktorá vám vytvorí lahodnú chuť je minimálne 33% smotana. Skúsení zmrzlinári odporúčajú plnotučné tvarohy a syry. Pri použití nízkotučných variant si veľmi nepochutíte. Ku karamelovému nádychu prispeje i zdravší trstinový cukor.

Tri možnosti domácej výroby

  • Zmrzlinovač

Aby ste získali kvalitnú dobrú zmrzlinovú zmes, museli by ste ju premiešavať až pätnásťkrát za hodinu. Jemnú konzistenciu totiž dosiahnete až všľahávaním vzduchu. Ak si chcete pripraviť skutočne vynikajúcu nadýchanú domácu zmrzlinu bez námahy, niekoľkohodinového čakania a premiešavania, budete potrebovať zmrzlinovač. Pomocou neho si môžete vykúzliť celý liter zmrzliny a kúpiť sa dá v rôznych cenových reláciách už od 25 eur. Jeho použitie je veľmi jednoduché. 

  • Zmixované

Ak ho k dispozícii nemáte a o jeho kúpe ani neuvažujete, môžete si pripraviť obdobu sladkého ľadového osvieženia len s pomocou mixéra a mrazničky. V takomto prípade stačí rozmixovať tvaroh, mascarpone alebo ricottu so smotanou, mliekom, pridať ovocie, vanilkový struk alebo akúkoľvek inú prísadu na vytvorenie požadovanej chuti, osladiť, vložiť do mrazničky a maškrta je na svete. 

Tip redakcie: Rozmixujte tvaroh, smotanu na šľahanie, kyslú smotanu, vanilku a trošku cukru. Do polovice dávky môžete pridať kakao. Poctivá tvarohová dobrota pre horúce letné večery je na svete.

Ďalšími zmrzlinovými receptami sa inšpirujte na stránke dobre-recepty.sk 

  • Ovocné drene

Ešte jednoduchšou alternatívou je príprava osviežujúcej drene z rozmixovaného ovocia. Nádobky s paličkami pre jednoduchú nanukovú konzumáciu kúpite napríklad v domácich potrebách. Potešíte nimi aj svoje deti. Môžete na ňu použiť akékoľvek letné ovocie, ktoré milujete. Najlepšie je to z vlastnej záhradky.  

Tip redakcie: Ovocie nakrájajte a posypte trstinovým cukrom. Chvíľku povarte, aby zmäklo a po vychladnutí rozmixujte na jemnú zmes. Nalejte do formičiek a nechajte cez noc zamraziť. Takýmto spôsobom si môžete vyrobiť aj viacfarebné nanuky s použitím viacerých druhov ovocia.  

Naučte sa rozpoznávať kvalitnú zmrzlinu!

Ak už siahnete po zmrzline a nanukoch ponúkaných v obchodoch, nezabudnite pri ich výbere zohľadňovať zloženie. Väčšina lacnejších alternatív nemá s kvalitnými prísadami vôbec nič spoločné. Ide len o rôzne prísady s vôňou a imitujúcou chuťou. Pravá vanilková zmrzlina by napríklad mala obsahovať viditeľné čierne bodky zo semiačok vanilky a mať sýtu žltú farbu. NIE BIELU - ako je to u mnohých náhrad s arómami. Čokoládová? Len sa smelo pozrite na etiketu! Kakaový prášok 9% - to je tak jediné čo má s čokoládou spoločné jej lacnejšia varianta. Aj pre tých, ktorí si držia líniu je lepšie siahnuť po zmrzline, ktorá má dostatočný obsah tvarohu a smotany. Pri ovocných dreniach zohľadňujte pomer ovocia a pridaného cukru.  Viac sa dozviete v nasledujúcom videu „Viem, čo jem“: 

 

 

 

 

Čítajte: Zdravé sladkosti bez priberania. Inšpirujte sa!

Zdroj: BD, Info.sk, vitalita.cz, idnes.cz, zahr Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

VČERA - 7:43Zdravie

Domáci recept vám pomôže zmierniť príznaky prechladnutia.

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

16:35 03.12.2023Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

7:29 03.12.2023Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.