• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
21°Bratislava

Výborná domáca zmrzlina. Ako ju pripraviť a ktorú kúpiť v obchode?

  • 19:00 19.06.2014
  • BRATISLAVA
Výborná domáca zmrzlina. Ako ju pripraviť a ktorú kúpiť v obchode?

Neviete si vybrať z veľkej ponuky zmrzliny v obchodoch? Poradíme vám! Pripravte si zmrzlinu sami, presne podľa vašej chuti a s plnohodnotnými prísadami!

Mraziarenské boxy v supermarketoch ponúkajú naozaj obrovské množstvo nanukov, drení, kornutkových zmrzlín a balení s väčším objemom pre celú rodinu. Aj v tomto prípade však platí, že niet nad domácu „home-made“ výrobu. Je zárukou kvality bez pridania stuženého tuku a konzervačných látok, ktoré zmrzliny v obchodoch bez výnimky obsahujú, aby tak vydržali niekoľkonásobné zmrazovanie, rozmrazovanie a dlhé skladovanie.

Dôležitou zložkou domácej krémovej zmrzliny, ktorá vám vytvorí lahodnú chuť je minimálne 33% smotana. Skúsení zmrzlinári odporúčajú plnotučné tvarohy a syry. Pri použití nízkotučných variant si veľmi nepochutíte. Ku karamelovému nádychu prispeje i zdravší trstinový cukor.

Tri možnosti domácej výroby

  • Zmrzlinovač

Aby ste získali kvalitnú dobrú zmrzlinovú zmes, museli by ste ju premiešavať až pätnásťkrát za hodinu. Jemnú konzistenciu totiž dosiahnete až všľahávaním vzduchu. Ak si chcete pripraviť skutočne vynikajúcu nadýchanú domácu zmrzlinu bez námahy, niekoľkohodinového čakania a premiešavania, budete potrebovať zmrzlinovač. Pomocou neho si môžete vykúzliť celý liter zmrzliny a kúpiť sa dá v rôznych cenových reláciách už od 25 eur. Jeho použitie je veľmi jednoduché. 

  • Zmixované

Ak ho k dispozícii nemáte a o jeho kúpe ani neuvažujete, môžete si pripraviť obdobu sladkého ľadového osvieženia len s pomocou mixéra a mrazničky. V takomto prípade stačí rozmixovať tvaroh, mascarpone alebo ricottu so smotanou, mliekom, pridať ovocie, vanilkový struk alebo akúkoľvek inú prísadu na vytvorenie požadovanej chuti, osladiť, vložiť do mrazničky a maškrta je na svete. 

Tip redakcie: Rozmixujte tvaroh, smotanu na šľahanie, kyslú smotanu, vanilku a trošku cukru. Do polovice dávky môžete pridať kakao. Poctivá tvarohová dobrota pre horúce letné večery je na svete.

Ďalšími zmrzlinovými receptami sa inšpirujte na stránke dobre-recepty.sk 

  • Ovocné drene

Ešte jednoduchšou alternatívou je príprava osviežujúcej drene z rozmixovaného ovocia. Nádobky s paličkami pre jednoduchú nanukovú konzumáciu kúpite napríklad v domácich potrebách. Potešíte nimi aj svoje deti. Môžete na ňu použiť akékoľvek letné ovocie, ktoré milujete. Najlepšie je to z vlastnej záhradky.  

Tip redakcie: Ovocie nakrájajte a posypte trstinovým cukrom. Chvíľku povarte, aby zmäklo a po vychladnutí rozmixujte na jemnú zmes. Nalejte do formičiek a nechajte cez noc zamraziť. Takýmto spôsobom si môžete vyrobiť aj viacfarebné nanuky s použitím viacerých druhov ovocia.  

Naučte sa rozpoznávať kvalitnú zmrzlinu!

Ak už siahnete po zmrzline a nanukoch ponúkaných v obchodoch, nezabudnite pri ich výbere zohľadňovať zloženie. Väčšina lacnejších alternatív nemá s kvalitnými prísadami vôbec nič spoločné. Ide len o rôzne prísady s vôňou a imitujúcou chuťou. Pravá vanilková zmrzlina by napríklad mala obsahovať viditeľné čierne bodky zo semiačok vanilky a mať sýtu žltú farbu. NIE BIELU - ako je to u mnohých náhrad s arómami. Čokoládová? Len sa smelo pozrite na etiketu! Kakaový prášok 9% - to je tak jediné čo má s čokoládou spoločné jej lacnejšia varianta. Aj pre tých, ktorí si držia líniu je lepšie siahnuť po zmrzline, ktorá má dostatočný obsah tvarohu a smotany. Pri ovocných dreniach zohľadňujte pomer ovocia a pridaného cukru.  Viac sa dozviete v nasledujúcom videu „Viem, čo jem“: 

 

 

 

 

Čítajte: Zdravé sladkosti bez priberania. Inšpirujte sa!

Zdroj: BD, Info.sk, vitalita.cz, idnes.cz, zahr Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

19:41 08.07.2024Zdravie

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.

Cesta lietadlom zvyšuje riziko trombózy, títo ľudia si musia dať pozor

Cesta lietadlom zvyšuje riziko trombózy, títo ľudia si musia dať pozor

9:21 08.07.2024Zdravie

Riziko vzniku trombózy sa v lete zvyšuje.

5 najväčších zdrojov mikroplastov vo vašom dome: Takto sa vám dostávajú do tela

5 najväčších zdrojov mikroplastov vo vašom dome: Takto sa vám dostávajú do tela

21:58 07.07.2024Zdravie

Nebezpečné mikroplasty sa skrývajú v každodenných predmetoch.