Slováci užívajú viac antibiotík ako Česi, Maďari aj Poliaci

Nadmerné užívanie antibiotík prispieva k odolnosti baktérií, čo sa najmä v rozvojovom svete prejavuje výskytom nových super baktérií odolných voči všetkým antibiotikám.
Slováci užívajú viac antibiotík ako obyvatelia okolitých krajín. Ako ukázali dáta OECD, po antibiotikách siahajú častejšie ako Česi, Maďari aj Poliaci. Slovenskí pacienti ročne spotrebujú asi osem miliónov balení antibiotík.
Kým spotreba antibiotík vyjadrená v doporučenej dennej dávke na 1000 osôb je v Rakúsku 15, Maďarsku 15,7 a Českej republike 17,9, na Slovensku je táto hodnota vyššia, a to 23,8. Slováci tak užívajú viac antibiotík ako je priemer v krajinách OECD (20,5), v niektorých krajinách je to však ešte viac.
"Napriek mnohým úsiliam a aktivitám zameraným na zlepšenie postupov v predpisovaní antibiotík, mnohé krajiny vykazujú opačný trend. Kým spotreba antibiotík vyjadrená v doporučenej dennej dávke na 1000 osôb je napríklad v Chile (9,7), Estónsku (11,1) alebo Holandsku (14,2) hlboko pod OECD priemerom (20,5), iné krajiny ho naopak značne prevyšujú, napríklad Grécko (39,4), Luxembursko (28,6) alebo Belgicko (28,4)," uviedol hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Bubla.
Nadmerné užívanie antibiotík prispieva k odolnosti baktérií, čo sa najmä v rozvojovom svete prejavuje výskytom nových super baktérií odolných voči všetkým antibiotikám. Strata účinnosti antibiotík je celosvetový problém, predstavuje reálnu hrozbu vo verejnom zdravotníctve. Odolnosť baktérií voči používaným antibiotikám narastá rýchlejšie, ako sú zavádzané nové antibiotiká do klinickej praxe.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.