Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.
Ani odporúčaných 7 až 9 hodín spánku za noc vás nezachráni pred následkami nepravidelnosti. Tak znie verdikt výskumu publikovaného vo vestníku Journal of Epidemiology & Community Health, v ktorom odborníci tvrdia, že nepravidelný spánok vedie k riziku závažných srdcovo-cievnych ochorení vrátane infarktu a porážky.
„Z našich výsledkov vyplýva, že spánková pravidelnosť je dôležitejšia ako dostatočný počet hodín spánku pri zmierňovaní rizika závažných nepriaznivých kardiovaskulárnych príhod.“
Vedci v rámci štúdie pozorovali vyše 72 tisíc zdravých účastníkov, ktorých rozdelili do troch skupín podľa pravidelnosti spánkového režimu. Po ôsmich rokoch pozorovania sa ukázalo, že tí s nepravidelným režimom sú o 26 percent náchylnejší na ochorenia srdca a ciev ako tí, ktorí si líhajú spať každý večer v približne rovnakom čase.
Štúdia tiež dokazuje, že ľuďom, ktorí dodržujú pravidelný spánkový režim, sa väčšinou lepšie darí spávať odporúčaných 7 až 9 hodín za noc.
Dospávanie nepomáha
Foto: stopabox/Shutterstock.com
Ak ste si mysleli, že nedostatok spánku úspešne dobehnete počas víkendu, vaše zdravie sa vám nepoďakuje. Štúdia totiž odhalila, že riziko srdcovo-cievnych ochorení je v takomto prípade nemenné, a zmierni ho jedine konzistentná pravidelnosť spánkového režimu.
Hoci má výskum niekoľko nedostatkov, podľa autorov dokazuje, že pravidelnosti spánkového režimu treba venovať viac pozornosti.
„Výsledky tejto štúdie dokazujú, že je potrebné venovať viac pozornosti pravidelnosti spánkového cyklu v usmerneniach verejného zdravotníctva a v klinickej praxi. Spánková pravidelnosť pravdepodobne výrazne ovplyvňuje zdravie srdca a ciev,“ uvádzajú autori štúdie.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.