• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.8.2019Meniny má Lýdia
29°Bratislava

Týchto 9 zmien vás čaká, ak začnete pravidelne spávať aspoň 8 hodín za noc

  • 21:13 08.08.2019
  • Bratislava
Týchto 9 zmien vás čaká, ak začnete pravidelne spávať aspoň 8 hodín za noc

Všetci vieme, aké neduhy vznikajú pri nedostatku spánku. My vám ale prezradíme, čo všetko môžete čakať, keď svoj spánkový režim napravíte.

8 hodín spánku by sme nemali považovať za kráľovskú výsadu, ale za samozrejmosť. V prípade, že svoj spánkový režim zanedbáte, ohrozíte tým svoje mentálne, emocionálne aj fyzické zdravie.

O tých najrozličnejích následkoch nedostatku spánku sme vás informovali už vo viacerých článkoch. Poďme sa ale pozrieť na to, aké zmeny k lepšiemu vás čakajú, keď pobytu v posteli zasvätíte pravidelne aspoň 8 hodín.

1. Nové veci sa naučíte rýchlejšie

Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje schopnosť pamätať si a učiť sa nové veci. Mozog počas spánku neprestáva pracovať a postupne spracúva všetky informácie, ktoré sa cez deň dozvedel. Keď sa ráno zobudíme odpočinutí, prejaví sa to aj na bystrejšej mysli.

2. Budete pozornejší

S pozornosťou, sústredením a schopnosťou riešiť problémy sa spája snáď každá oblasť života – či ide o prácu, školu alebo súkromný život. Ak nechcete prísť o jasný úsudok a rýchle rozhodovanie, jednoznačne si každú noc pospite aspoň 8 hodín.

3. Váhu budete mať pod lepším dohľadom

Nedostatok spánku sa môže prejaviť priberaním. Počas spánku telo tvorí hormón leptín, ktorý mozgu našepkáva, že organizmus má dostatok potravy a nepotrebuje ďalšiu. Ak svoj spánkový režim narušíte, produkcia leptínu nemusí fungovať tak, ako by mala.

4. Celkovo sa vám zlepší zdravie

Dostatočné množstvo spánku znižuje úroveň stresu a chráni telo pred vysokým tlakom a cholesterolom. Vďaka zdravému spánku sa tiež väčšina z nás vyhne srdcovým ochoreniam.

5. Budete mať väčšiu šancu zabrániť vzniku cukrovky

Výskumom bolo preukázané, že spánok výrazne pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a citlivosť na inzulín, vďaka čomu hrá dôležitú úlohu pri prevencii diabetu 2. typu. Najúčinnejšou ochranou pred cukrovkou je „hlboký“ spánok, teda 3. fáza non-REM spánku, ku ktorej sa počas noci prepracujeme až po niekoľkých hodinách.

6. Prechladnutie vás nebude trápiť tak dlho

Nie nadarmo sa hovorí, že chorobu treba vyležať. Niekoľko štúdií potvrdilo, že telo sa najúčinnejšie bráni napadnutiu imunitného systému spánkom.

7. Budete mať krajšiu pleť

Pokožka je spoľahlivým ukazovateľom celkového zdravia. Vďaka spánku sa pokožka regeneruje a zbavuje všetkých nečistôt, s ktorými prišla do kontaktu počas dňa. Ak jej ho nedoprajete dostatok, rozdiel si všimnete veľmi rýchlo.

8. Budete šoférovať bezpečnejšie

Každý šofér si už aspoň raz v živote sadol za volant unavený. Ako však ukazujú najnovšie zistenia, ľudia, ktorí šoférujú auto po nedostatočnom spánku, majú rovnako slabé reflexy ako vodiči pod vplyvom alkoholu.

9. Lepšie udržíte rovnováhu

Pri dostatku spánku sa zlepšuje koordinácia a rovnováha. Tieto dve zložky počas dňa zabraňujú tomu, aby ste pri chôdzi padali alebo si spôsobili zranenie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

VČERA - 8:42Zdravie

Na Slovensku postihne podľa odhadov za jeden rok raritné ochorenie idiopatická multicentrická Castlemanova choroba asi 25 ľudí.

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

21:01 16.08.2019Zdravie

Ako sa ponocovanie podpíše na zdraví tela a mozgu?

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

19:48 16.08.2019Zdravie

Ak vaše zuby nemajú správny zhryz, môže to mať vplyv nielen na váš vzhľad, ale aj na vaše zdravie.

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

19:37 15.08.2019Zdravie

Malý minerál dokáže v mozgu tínedžerov narobiť veľké škody.

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

10:57 15.08.2019Zdravie

Uvedomenie si tejto bariéry môže pomôcť zlepšiť stratégie chudnutia.