• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

Vyše 23 % Slovákov pracuje na zmeny, vysoký počet ľudí pracuje aj v noci

  • 10:58 08.10.2024
  • Bratislava
Vyše 23 % Slovákov pracuje na zmeny, vysoký počet ľudí pracuje aj v noci

Na Slovensku pracuje viac ako 23 % zamestnancov na zmeny, zároveň máme v rámci EÚ najväčší podiel pracujúcich v noci.

Slováci odpracujú týždenne v priemere 39,6 hodiny, čo je v porovnaní s priemerom EÚ krajín o 2,5 hodiny týždenne viac. Upozornila na to Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.

V medziročnom porovnaní sa kvalita zamestnaneckého prostredia na Slovensku podľa dát Eurofoundu nezlepšila. Slovenské pracovné prostredie je z hľadiska podielu napätých pracovných miest dokonca najhoršie v EÚ. Slovenskí zamestnanci sú v práci neprimerane zaťažení, čo znamená nielen riziko zhoršeného zdravia, ale aj zhoršeného blahobytu (prospechu),“ uviedla KOZ.

Doplnila, že zamestnanci na Slovensku príliš často využívajú prácu na zmeny, pričom prevláda mylná predstava, že čím viac hodín odpracujú, tým sú produktívnejší. V sobotu podľa konfederácie pracuje 15,8 % ľudí a v nedeľu je to viac ako 12 %. V neštandardnom pracovnom čase je ochotných pracovať až 27,2 % zamestnancov. Slovenský ekonomický model postavený na nízkych mzdách a vysokom počte odpracovaných hodín považuje KOZ za prežitok, ktorý je potrebné prekonať.

Na Slovensku je tiež vysoký počet fiktívnych živnostníkov, ktorí pracujú v neštandardných časoch a vykonávajú nadčasovú prácu, ktorá nemusí byť zohľadnená vo výplate, ak sa na podmienke jej vyplatenia nedohodnú vopred. KOZ spresnila, že počet fiktívnych živnostníkov sa za desať rokov zvýšil o 30.000 na viac ako 110.000.

Pracovník, ktorý pristúpi k výkonu nútenej či falošnej živnosti, si často neuvedomí negatívne dôsledky svojho rozhodnutia, keďže vidí rozdiel vo výkone práce len na základe výšky svojho príjmu,“ priblížila prezidentka KOZ Monika Uhlerová.

Dodala, že nevyhovujúcim pracovným podmienkam a nedostatočnému finančnému ohodnoteniu sú na Slovensku vystavení aj ľudia v robotníckych profesiách, vysokoškolskí učitelia či umelci. Všetky tieto profesie nemajú podľa nej rovnakú odmenu za prácu rovnakej hodnoty či istotu práce prostredníctvom štandardného zamestnania. Uhlerová zdôraznila, že ku kvalite pracovného prostredia môže prispieť najmä dôstojná mzda a vysoké pokrytie zamestnancov kolektívnymi zmluvami

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem

DNES - 15:02Ekonomické

Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok

DNES - 14:59Ekonomické

Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií

DNES - 13:46Ekonomické

Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností

DNES - 11:39Ekonomické

Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.

Zmeny v transakčnej dani? Toto uviedol Fico, napomenul aj partnerov

Zmeny v transakčnej dani? Toto uviedol Fico, napomenul aj partnerov

DNES - 11:19Ekonomické

Premiér sa má kvôli aktuálnej ekonomickej situácii stretnúť so zástupcami automobiliek vyrábajúcich na Slovensku.